35. HÉT
Gyümölcsmártás: 50-60 dkg friss gyümölcs (alma, körte, barack), fél citrom, szegfűszeg, fahéj, 3 dl natúr joghurt (legutóbb véletlenül epreset vettem, hát... nem rontotta el sokkal finomabb lett), 3 ek. étkezési keményítő, pici só, édesítő.
A gyümölcsöt apró kockára vágjuk, feltesszük az ízesítőkkel együtt főni. Ha minden megpuhult, a joghurtot elkeverjük az étkezési keményítővel és behabarjuk vele a mártásnak valót.
Darafelfújt: 6 dl tej, 12 dkg vaj, 2 cs. van.cukor, 20 dkg búzadara, 8 db tojás, 2 citrom reszelt héja, 12 dkg cukor.
A tejet a vajjal és a van.cukorral felforraljuk és állandó keverés mellett a darát is beleszórjuk. Pár perc főzés után lekapcsoljuk a gázt alatta, majd fedő alatt hűlni hagyjuk. Ha már langyos a tojássárgájával és a reszelt citromhéjjal simára keverjük, végül a tojásfehérjéből vert habot is lazán beleforgatjuk. Kivajazott, morzsával megszórt tűzálló tálba öntjük, majd megsütjük. Gyümölcs mártással, lekvárral, csokoládé öntettel tálaljuk.
Káposztás kocka: 40-45 dkg fodros kockatészta, kb. 70-80 dkg fejes káposzta, vagy karalábé, só, bors, kevés olaj, 1 ek. cukor.
A káposztát, vagy a karalábét tisztítás után, lereszeljük, megszórjuk sóval. Közben egy lábosban kevés olajat öntünk és a cukrot megkaramellizáljuk rajta. A káposztát/karalábét kinyomkodjuk, majd beletesszük a pirított cukros alapba. Gyakran kevergetve készre sütjük. A kockatésztát bő, forrásban lévõ sós vízbe kifőzzük, leszűrjük és a káposztával összekeverjük. Ki-ki ízlése szerint: sózza, borsozza, cukrozza, de nagyon finom fahéjas porcukorral is.
Cukkinis lecsó: hagyományosan készül, azzal a különbséggel, hogy hasábokra vágott cukkinit teszünk hozzá.
Sóska leves: 0,50 dkg friss, vagy 0,40 dkg mirelit sóska, 2 dl tejföl, 1,5 dl olaj, 2 ek. liszt, személyenként 1-1 tojás, só, ízlés szerint cukor, vagy édesítő.
A sóskát megsózzuk és kevés olajban fedő alatt pároljuk, míg péppé nem válik, (esetleg botmixerrel pürésíthetjük) majd a lisztet tejföllel összekeverjük a szükséges mennyiségű vízzel felhigítjuk és a sóskára öntjük és összefőzzük. Kevés cukorral ízesítjük. Tojásokat alaposan megmossuk, majd egyenként a levesbe ütjük. Tálalhatjuk még csíkokra vágott rántottával, kockára vágott főtt tojással, de pirított zsömle kockával is.
Vajas pogácsa: 22 dkg liszt, 2 db tojás, 12 dkg vaj, 1 ek. tejföl, 2 dkg élesztő, 1 dl tej, só, pici cukor.
A lisztbe belemorzsoljuk a vajat. A tejbe teszünk egy csipet cukrot és hozzákeverjük az élesztőt (a lisztehez keverve, itt is lehet szárított élesztőt használni). Ha megkelt, beleöntjük a vajas lisztbe, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a tejfölt, pici sót és jól összedolgozzuk. (Ha száraz tegyünk bele még egy kis tejet) Kb. 2 cm vastagra kinyújtjuk és kis pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Tetejét tojásfehérjével megkenjük, megszórhatjuk szezámmaggal, tökmaggal, lenmaggal, sajttal. Közepesen meleg sütőben kisütjük.
Paprikás burgonya: kb. 1 kg burgonya, 1 fej vöröshagyma, 1-2 sz. lecsókolbász, vagy virsli, de lehet szafaládé is, kevés olaj, só, 2-3 gerezd fokhagyma, kakukkfű, majoránna, 1 tk. őrölt paprika.
A hagymát apró kockára vágjuk, megdinszteljük. Hozzáadjuk a karikkára vágott kolbászt és kicsit megpirítjuk. Rátesszük a tisztított, kockára, vagy karikára vágott burgonyát, sózzuk, fűszerezzük, őrölt paprikával megszórjuk, majd annyi vízzel felengedjük, hogy éppen ellepje és puhára főzzük.
Zöldséges árpagyöngye fasírt: 10 dkg árpagyöngye (gersli), 25 dkg csiperkegomba, 2 szál újhagyma, 1 db tojás, 1 ág rozmaring, olaj a sütéshez, só, bors, 1 db cukkíni, 4 dkg túró.
Főzzük sóval ízesített vízben puhára az árpagyöngyét, majd ha elkészül szűrjük le, öblítsük le hideg vízzel, és hagyjuk jó alaposan lecsöpögni.
Míg az árpagyöngye puhul, pároljuk le a zöldségeket. Forrósítsunk fel pár evőkanálnyi olajat egy nagy serpenyőben, tegyük bele a finomra összevágott hagymát, és a rozmaringleveleket. Pároljuk néhány percig, utána tegyük hozzá az apró darabokra felvágott cukkinit és gombát. Ízesítsük sóval, borssal és pároljuk addig, míg a saját levét el nem főtte és a zöldségek pirulni nem kezdenek. Tegyük egy nagy tálba a megfőzött árpagyöngyét, adjuk hozzá a túrót, a megpárolt, zöldségeket, üssük bele a tojást. Ízesítsük sóval, borssal, majd jó alaposan gyúrjuk össze. Ha túl lágy, kevés zsemlemorzsát is tegyünk hozzá. Vizes kézzel készítsünk lapos korongokat, majd forró olajban, mindkét oldalát, süssük pirosra.
Almás cékla saláta: 2-3 db nagyobb alma, 2-3 db nagyobb cékla, pici só, bors, pár csepp balzsamecet, 1 tk. méz.
Az almát hámozás nélkül, a megtisztított céklával együtt szálasra reszeljük. A balzsamecethez hozzáadjuk a sót, borsot, mézet, majd a céklás almával elkeverjük.
Paradicsomos káposzta: lásd. 2011. 4. hét receptjei között!
Gyümölcs leves: gyümölcs, 2 dl joghurt, szegfűszeg, fahéj, citromhéj, 1 ek. étkezési keményítő, friss mentalevél.
A gyümölcsöket kockára vágjuk és fahéjjal, szegfűszeggel, citromhéjjal együtt feltesszük főni. Amint megpuhult a joghurtot elkeverjük az étkezési keményítővel és besűrítjük vele a levest. Apróra vágott mentalevéllel megszórjuk és hidegen tálaljuk.
Fűszeres hekk: lásd. 2011. 9. hét receptjei között!
Diós-almás zellersaláta: közepes zeller, 1 db alma,darált dió, petrezselyemzöld, só, bors, 2 evőkanál olívaolaj, 2 ek. citromlé.
A zellert és almát megtisztítjuk (nem fontos hámozni), megmossuk és vékony csíkokra vágjuk. Egy tálba összekeverjük az apróra vágott petrezselymet és a darált diót. Ráöntjük az olívaolajat, amit összekevertünk citromlével és ízlés szerint sóval, borssal. Hozzáadjuk az almát és zellert. Jól összekeverjük és tálalásig hideg helyen tartjuk. Aki szereti, majonézzel is dúsíthatja és pirított bagettel fogyaszthatjuk.
Karalábé leves, húsgombóccal: 2 db zsenge karalábé+zsenge levele, 1 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér, só, bors, olaj, lestyán. A gombóchoz: 25 dkb darált hús, 1 db tojás, 5 ek. zsemlemorzsa, só, bors, majoránna.
A karalábét meghámozzuk, csíkokra vágjuk, a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret karikára. Olajon a zöldségeket megdinszteljük, majd felöntjük kb 2 l vízzel. Közben elkészítjük a gombócokat. 25 dkg darált húst összekeverünk 1 egész tojással, 5 evőkanál zsemlemorzsával, sóval, borssal, majoránnával és diónyi gombócokat formálunk belőle. Ha a zöldségek megpuhultak a forrásba lévő levesbe belefőzzük a gombócokat. A karalábé leveleket és a lestyánt nagyon finomra vágjuk és tálalás előtt a leves tetejére szórjuk.
Pácolt oldalas:1 kg oldalas. Pác: 3 ek. olaj, 2 ek. ketchup, 2 ek. mustár, 1 ek. paprikakrém, 4 gerezd fokhagyma, 1 nagyobb fej vöröshagyma, só, bors.
A páchoz, egy tálban összekeverjük az olajat, a ketchupot, a mustárt, a paprikakrémet, hozzáadjuk a felaprított hagymát és a fokhagymát, majd sóval, borssal ízesítjük. Ebbe a páclébe forgatjuk az 1-2 bordányi darabokra vágott oldalast. Lefedjük a tálat, és egy éjszakát hagyjuk benne érlelődni. Másnap kevés olajat öntünk egy tepsibe, bele helyezzük a húsokat, alufóliával lefedjük, és 180 fokos sütőben kb. 45-60 percig sütjük. Utána még 20-25 percig fólia nélkül pirítjuk, közben a levével locsolgatjuk.
Apró pecsenye: 0,50 dkg sertéscomb/tarja/lapocka, 2 db paprika, 2 db paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, só, bors, 2-3 gerezd fokhagyma.
A vöröshagymát karikára vágva megsütjük. Hozzáadjuk a csíkokra vágott húst, sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával ízesítjük és majdnem puhára pároljuk. Ekkor beletesszük a karikára vágott paprikát, paradicsomot és zsírjára pirítjuk.
Hagymás tört burgonya: 1 kg burgonya, 2 fej vöröshagyma, só, bors, őrölt paprika, 2 ek. vaj.
A burgonyát héjában megfőzzük. Közben a vöröshagymát apróra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, vajon megdinszteljük, végén pedig őrölt paprikával megszórjuk. A megfőtt burgonyát megtisztítjuk, a hagymával összetörjük (én annyit készítek, hogy másnap burgonyás tészta lesz belőle, de ha csak köretnek készítjük, az őrölt paprikát ki is hagyhatjuk belőle).
Padlizsánkrém: 2011. 2. hét receptjei között!