52. HÉT
Karfiol leves: 1 db kafiol, 1 fej vöröshagyma, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+levele, őrölt paprika, só, bors. 1 mk. liszt, kevés olaj.
A karfiolt rózsáira szedjük, megmossuk. A vöröshagymát apróra vágjuk, olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk az előzőleg karikára vágott sárgarépa és petrezselyemgyökeret. Sózzuk, borsozzuk és amikor már majdnem puhára főttek, hozzáadjuk a karfiolt is. Rántást készítünk, kevés őrölt paprikával elkeverjük, majd felöntjük vízzel, hozzáadjuk a leveshez és készre főzzük. Tetejét apróra vágott petrezselyem zöldjével megszórjuk. Aki dúsítani akarja, tejfölt is tehet bele.
Káposztás palacsinta: 1 kg káposzta, 15 dkg liszt, 1 db tojás, 2 dl tej (vagy ásványvíz), fél dl olaj, só, bors, pici cukor.
A palacsinta hozzávalóit simára keverjük. A káposztát lereszeljük, picit megsózzuk, állni hagyjuk 10-15 percig. Kevés olajon aranysárgára pirítjuk a cukrot, lehúzzuk a tűzről, beletesszük a kinyomkodott káposztát, sózzuk, borsozzuk és megpirítjuk.
I. változat: a palacsintákat kisütjük, a káposztából 2-3 evőkanálnyit teszünk egy-egy palacsintába, majd a palacsinta két szélét felhajtjuk, hogy a töltelék ne folyjon ki, feltekerjük és sorban beletesszük egy kivajazott tepsibe, tejföllel megkenjük a tetejét és forró sütőben 6-8 perc alatt készre sütjük. Tejföllel meglocsolva tálaljuk.
II. változat: a kész palacsinta tésztába belekeverjük a káposztát és a szokásos módon kisütjük. Tejföllel, de fahéjas porcukorral is finom.
Sókéregben sült pisztráng: 4 db pisztráng, egy kis csokor kakukkfű (lehet 1 ek. szárított is), vagy kapor, 2 sz. citromfű, frissen őrölt bors, 1 db citrom, 2 kg só, 1 db tojás.
A citromfüvet egy kés lapjával nyomkodjuk szét, hogy az illóolajok jobban kijöjjenek, majd a kakukkfűvel/kaporral együtt aprítsuk fel. A citromot alaposan mossuk meg és héjával együtt felét keverjük a fűszerekhez. A hal belsejét enyhén sózzuk meg, majd töltsük bele a hasüregbe a fűszerkeveréket. A maradék felaprított citromot, fűszereket és a tojást keverjük össze a sóval és felét terítsük a tűzálló tál aljában. Erre fektessük a halakat, majd fedjük be teljesen a többi fűszeres sóval. Előmelegített sütőben kb. 20-25 percig süssük, majd vegyük ki és még további 10-15 percig tartsuk a sókéregben. Tálaláskor a sóréteget óvatosan törjük le róla, a halakat óvatosan vegyük ki egy tálra. (Picit söprögessük le a maradék sót.) Köretként sült burgonyát, párolt zöldségeket vagy egy egyszerű majonézes burgonyát is adhatunk hozzá.
Rántott pontyszelet: 1 db közepes méretű ponty, 10 dkg liszt, 3 db tojás, 20 dkg zsemlemorzsa..., de különlegesebb, ha a morzsához adunk 1 pohár durvára vágott diót, vagy napraforgó magot, fél pohár szezámmagot is, olaj a sütéshez.
A halat patkó szeletben is kiránthatjuk, de finomabb, ha kifilézzük és így vágjuk ujjnyi darabokra.
Filézés: a pontyot konyharuhával fogjuk meg, így nem csúszik ki a kezünkből, majd éles késsel a gerincénél vágjuk végig. Ezután az oldalán fejtsük le a húst a csontjáról (ez is jó lesz a halászlébe). Tegyük a kifilézett halhúst bőrével lefelé egy vágódeszkára, majd egy éles késsel egy-két milliméterenként vágjuk át egészen a bőréig, vigyázva, hogy a bőrét ne vágjuk át. Ezután vágjuk ujjnyi csíkokra és panírozzuk be, forró olajban süssük pirosra.
Majonézes kukorica saláta: 50 dkg csemegekukorica (lehet fagyasztott, és konzer is), 1 fej lilahagyma, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 1 fél flakon (light) majonéz, vagy házi kikevert, 1 kis pohár tejföl, só, frissen őrölt bors.A fagyasztott kukoricát enyhén sós vízben megfőzzük. A majonézt elkeverjük a tejföllel, hozzáadjuk az apróra vágott lilahagymát, petrezselymet, sót, borsot. A megfőtt kukoricát leszűrjük, kihűtjük, majd hozzákeverjük a majonézes alaphoz. Megkóstoljuk, ha kell még utána ízesítünk.
Zabkása: 1 csésze zabpely, 2 csésze víz, vagy tej, 1 tk. méz, 1 nagyobb alma, csipet só.
A zabpelyhet a sóval ízesített vízben megfőzzük, majd fedő alatt állni hagyjuk. Addig az almát meghámozzuk, lereszeljük és a még meleg zabkásába keverjük. Mézzel és fahéjjal ízesítjük. Lehet kókuszreszelékkel és őrölt fahéjjal is ízesíteni, de finom mazsolával és különböző magokkal is pl. mandula, dió, mogyoró, de akár különböző apróra vágott gyümölcsöt is lehet bele keverni.
Gazdag tyúkhúsleves: 1 db tyúk, 4 nagyobb sárgarépa, 2 db petrezselyem gyökér+zöldje, 1 kis karalábé, 1 kis zeller, 10 dkg gomba, kevés kelbimbó, 10-15 dkg zöldborsó, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 db zöld paprika, só, egész bors, gyömbér.
A megtisztított tyúkot kívül-belül alaposan átmossuk, daraboljuk, majd kb. 3 liter hideg vízben (fedő nélkül) feltesszük főni. A tetején keletkező habot szűrőkanállal leszedjük, majd ha felforrt, lassú tűzön főzzük tovább. Közben a megtisztított, nagyobb darabokra vágott sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét kevés olajon megdinszteljük, majd a kelbimbóval együtt a leveshez adjuk. Ha túl sűrű lenne ekkor adjunk hozzá még vizet. Sózzuk, egész borsot, kevés gyömbér darabot teszünk bele, majd készre főzzük. Külön kifőzött kis kocka-, vagy eperlevél levestésztával tálaljuk.
Sajttal-gombával töltött hús: 1 kg sertés tarja, vagy comb, 10 dkg sajt, 15-20 dkg gomba, 1 fej vöröshagyma, pár szál petrezselyem, só, frissen őrölt bors, 2-3 gerezd fokhagyma.
A húst felszeleteljük, kiklopfoljuk, enyhén besózzuk, félre tesszük. A gombát megtisztítjuk, szeleteljük, majd kevés olajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk, aprított petrezselymet és zúzott fokhagymát adunk hozzá, majd kissé lesütjük. Egy-egy kanál gombapéppel megkenjük a hússzeletet, ráteszünk egy hasáb sajtot, feltekerjük és bacon szalonnába csomagoljuk. A tekercseket sütőpapírral bélel tepsibe tesszük, előmelegített sütőben megsütjük.
Krémsajtos-zöldséges csirkemell, szezámos bundában: kb. 1 kg csirkemell, 20 dkg 2 tubus natúr, vagy zöldfűszeres krémsajt, 2-3 gerezd fokhagyma, esetleg snidling, petrezselyem, só, bors, liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj, 250 g mexikói zöldség keverék.
A zöldséget, kicsit megpároljuk. Közben a csirkemellből vastagabb szeleteket vágunk, középen felszúrjuk, sózzuk, félretesszük. A sajtot összekeverjük a párolt zöldséggel, a zúzott fokhagymával, sózzuk, borsozzuk. Tehetünk bele apróra vágott snidlinget, vagy petrezselymet is. Ez után mindegyik szelet hús nyílásába töltjük, hústűvel összetűzzük, majd a szokásos módon bepanírozzuk és forró olajban kisütjük. A szeleteket megtölthetjük fűszervajjal is (lásd. Fűszervajak, mártások fejezetben!). Burgonya krokettel, vagy rizzsel tálaljuk.
Ha marad egy kis krémsajttal kevert zöldség+a panírozásból is liszt, tojás, morzsa, összekeverve mindent puffancsnak kisüthetjük.
Hercegnő burgonya: 60 dkg burgonya, 6 dkg vaj, 2 tojás sárgája, pici só.
A burgonyát megtisztítjuk, felkockázzuk és megfőzzük. (Én pároló edényben szoktam készíteni.) Amikor megfőtt sózzuk és a vajjal együtt simára keverjük. Ha langyos, hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd újra átkeverjük. Habzsákba tesszük és sütőpapírral bélelt tepsibe rózsákat formálunk. Előmelegített sütőben kissé pirosra sütjük. (Aki nem akar vele vesződni, lehet fagyasztva is kapni.)
Töltött bagett: 2 db elősütött (vákumos) bagett, 4 db tojás, 1 ek. tejföl, 10 dkg parizer, 10 dkg szalonna, 10 dkg lángolt kolbász, egy kis darab póré-, vagy vöröshagyma, de bármi más, ami otthon található, 10 dkg reszelt sajt.
A bagettek tetejét levágjuk, kimélyítjük. A tojást felverjük a tejföllel, majd a többi hozzávalót apróra vágjuk és belekeverjük. Hozzácsipkedjük a bagett kiszedett belsejét is, összekeverjük, majd a bagettekbe töltjük. Tetejét reszelt sajttal megszórjuk, alufóliába csomagoljuk, majd kb. fél órát sütjük. Ekkor kibontjuk a fóliát és negyed óra alatt megpirítjuk. Önállóan, de főzelék, vagy saláta mellé is fogyaszthatjuk.
Természetesen készíthetjük, elősütött zsemléből is és ragunak bármi mehet bele.
Vegáknak, vagy gombakedvelőknek a következő krémmel is finom: 50 dkg gomba, 2-3 gerezd fokhagyma, 2 ek. vaj, 2 ek. liszt, 2 dl tej, vagy főzőtejszín, só, bors, szerecsendió, petrezselyemzöld.
A gombát tisztítás után felszeleteljük és a vajon megpároljuk. Fűszerezzük, zúzott fokhagymával ízesítjük, apróra vágott petrezselyemzöldet adunk hozzá. Megszórjuk liszttel, elkeverjük és felengedjük a tejjel, vagy főzőtejszínnel.
Töltött káposzta: kb. 15 nagyobb levél, (amit a kelkáposztás tekercsekben leírt módon lefejtünk), 1 kg darálthús, 20 dkg rizs, 1 nagy fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 5 dkg füstölt szalonna, só, bors, őrölt paprika, 1 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, 2 db tojás, füstölt kolbász, vagy füstölthús, kapor, kevés liszt, olaj.
A hagymát és a szalonnát kis kockákra vágjuk, megpirítjuk, a rizst megpároljuk. A fele pirított hagymát a pörccel együtt a darált húshoz adjuk. A másik felét lehúzzuk a tűzről, meghintjük őrölt paprikával, teszünk bele kaprot (aki nem szereti el is hagyhatja), zöldpaprikát, paradicsomot (ez is elhagyható, de nyáron szeretem vele megbolondítani az ételt). A maradék fejes káposztát laskára vágjuk, összekeverjük a savanyú káposztával és a felét a lábos aljára terítjük. A kolbászt kb. 5 cm-es darabokra vágjuk (füstölt comb is jó helyette, vagy mindkettőt el is hagyhatjuk) rátesszük a tetejére. A darált húshoz adjuk a párolt rizst, a tojást, fűszerezzük pirospaprikával, sóval, borssal, majd jól összedolgozzuk. A töltelékekből gombócokat készítünk, a káposztalevelekre rakjuk. A hosszanti széleket a húsra hajtjuk, majd alulról feltekerjük a leveleket. Ezután rátesszük a lábosban lévő káposztára. Befedjük a maradék káposztával, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ha van füstölt szalonnabőrkénk, felcsíkozva azt is hozzáadhatjuk. Fedő alatt, lassú tűzön, kb 1 óra alatt puhára főzzük. Ekkor a töltelékeket óvatosan kiszedjük, félretesszük. Olajat melegítünk, megpirítjuk benne a lisztet, felöntjük kevés hideg vízzel, csomómentesre elkeverjük, a káposztához adjuk, jól elkeverjük és még 10 percig forraljuk. A töltelékeket a tetejére tesszük, és tejföllel kínáljuk.
Néha szoktam római tálban is készíteni. A különbség csak annyi, hogy nem a végén rántom be, hanem amikor befedem káposztával, így kerül a tetejével lezárt tál a sütőbe.
Mézes-narancsos csirkecomb: 8 db egész csirkecomb, 4 db narancs, só, frissen őrölt bors, 2 kis csomag aszalt szilva, 2 ek. méz, 1/2 fej fokhagyma
A csirkecombokat megtisztítjuk, tűzálló tálba tesszük, sózzuk, borsozzuk. A mézet összekeverjük 3 narancs kifacsart levével, majd megöntözzük vele a húst és jól "belemasszírozzuk". A megtisztított fokhagyma gerezdeket is közé szórjuk, majd lefedve kb. 1 órát hűtőben pácoljuk. Előmelegített sütőben sütjük kb. fél órát. A maradék narancsot vékonyan felszeleteljük és az aszalt szilvával együtt a combokra szórjuk. Időnként saját levélel locsolgatva pirosra sütjük. Mazsolás, currys rizzsel tálaljuk... persze aki nem szereti, sima, vagy kukoricást rizst is készíthet hozzá.
Ez a hús-étel kicsit édeskés, ezért nagyon jó illik hozzá a...
Currys, mazsolás rizs: 1 szál póréhagymát, vagy újhagymát olajon üvegesre párolunk, hozzáöntünk 1 csésze rizst és tovább pirítjuk pár percig. Megszórjuk 1 tk. curryporral és hozzáadunk egy kis csomag mazsolát. Kb. 2 csésze forrásban lévő vízzel felöntjük, de legalábbis annyival, hogy bő másfél ujjnyira ellepje. Fedő alatt addig pároljuk, amíg a vizet be nem szívja. Ekkor átkeverjük, fedő vissza, lezárjuk a tüzet alatta és ruhával letakarva tálalásig még gőzében pároljuk.
Tésztasaláta körtével: 30 dkg tészta (fusilli, penne), 1 db csirkemellsonka, só, bors, 3 db érett körte, 12 dkg krémsajt, 1 kis pohár tejföl, 1 cs. újhagyma, 2 ek. dió, 3 ek. hideg víz.
A körtéket félbevágjuk, magházukat kivágjuk, meghámozzuk, majd kis kockákra vágjuk. Az újhagymákat is felaprítjuk, a diót kis darabokra vágjuk és serpenyőben olaj nélkül megpirítjuk. A csirkemellsonkát apró kockára vágjuk. A krémsajtot simára keverjük a tejföllel, a vízzel, és kevés borssal. A tésztát, csirkemellsonkát, körtét, hagymát, diót és a tejfölös krémet egy tálban összeforgatjuk és jól lehűtve tálaljuk.
Sajttal, sonkával töltött leveles tészta: 1-2 cs. fagyasztott leveles tészta, gépsonka, vagy más felvágott, reszelt sajt.
A tésztát szobahőmérsékleten felengedjük, kihajogatjuk, majd 4 felé vágjuk. egy-egy szeletet felmelegített gofrisütő lapjára helyezünk, megszórjuk felcsíkozott gépsonkával és sajttal. 4 szélét ráhajtjuk, hogy befedje, majd lecsukjuk a gofrisütő tetejét és pirosra sütjük.
Gofrisütő nélkül készíthetjük úgy is, hogy 10x20 cm-es téglalapot vágunk, egyik felére halmozzuk a tetszőleges tölteléket, felcsavarjuk, két végét összecsípjük, tetejét ferdén bevagdossuk, majd előmelegített sütőben megsütjük, vagy csak egyszerűen pitesütőbe tesszük, megtöltjük és megsütjük. (Készíthetjük édes töltelékkel is, pl. reszelt alma, puding stb.)
II. Sült oldalas: 1,5 kg sertés oldalas, só, bors, fokhagyma.
Az oldalast a csontok mentén daraboljuk, sózzuk, borsozzuk, fokhagymával megtűzdeljük, tepsibe tesszük. Öntünk alá egy kis vizet, főliával lefedjük (de tehetjük sütőzacskóba is), majd a sütőben addig sütjük, amíg meg nem puhul. Ekkor levesszük róla a fóliát, és pirosra sütjük. Hagymás törtburgonyával, párolt zöldséggel, vagy almás dinszteltkáposztával is tálalhatjuk.
Hagymás törtburgonya: 0,5 kg burgonya, 1 fej vöröshagyma, só, 1 ek. vaj, vagy olaj.
A burgonyát megtisztítjuk, kockára vágjuk, megfőzzük. A vajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, majd a leszűrt burgonyával összetörjük.
Párolt zöldség: 1 cs. mexikói zöldségkeverék, 1 kis fej vöröshagyma, 2 ek. vaj, petrezselyemgyökér.
A vöröshagymát és a petrezselymet apróra vágjuk, majd a vajon kicsit megpirítjuk. Sózzuk, borsozzuk és a párolt zöldségeket hozzákeverjük.
Dinsztelt káposzta: 1 kg fejes káposzta, 2 db alma, cukor, kevés ecet, 2 dl fehér bor, 2 fej vöröshagyma, só, őrölt paprika.
A káposztát vékonyra szeljük, vagy gyaluljuk, besózzuk, állni hagyjuk. A vöröshagymát vékonyan felkarikázzuk, olajon megdinszteljük, majd megszórjuk egy kevés cukorral és addig kevejük míg a cukor karamelizálódni nem kezd. Ekkor felöntjük kb. 2 dl ecettel elkevert vízzel, majd hozzáadjuk a kinyomkodott káposztát és egy kevés őrölt paprikával megszórjuk. Ha már majdnem puha, a gerezdekre vágott almát is hozzáadjuk, felöntjük a borral és gyakran kevergetve, fedő nélkül, készre sütjük.
Bajor virslisaláta: 8 db füstölt virsli, 2 fej apró lilahagyma. Vinaigrette-mártáshoz: 2 ek. ecet, só, 1 tk. mustár, 4 ek. olaj, bors, apróra vágott snidling.
A virslit és a hagymát karikára vágjuk és egy lapos tálra tesszük. A mártáshoz az ecetet sóval és a mustárral habverővel addig keverjük, amíg a só feloldódik benne. Ezután az olajat is belekeverjük. A mártást ráöntjük a salátára, meghíntjük frissen őrölt borssal és a vágott snidlinggel. Magos pirítóssal tálaljuk.