7. HÉT
Tejfölös zöldborsó főzelék: 2-3 szem burgonya, fél kg friss zöldborsó, 1 fej vöröshagyma, só, 1 kk. őrölt paprika, 1 kis doboz tejföl, 4-5 ek. liszt, vagy étkezési
keményítő, friss petrezselyem.
A vöröshagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. Őrölt paprikával megszórjuk, sózzuk, majd felengedjük kb. 1 l vízzel. A burgonyát karikára vágjuk és a zöldborsóval együtt a pörkölt alapba beletesszük. Amikor minden megpuhult, liszttel elkevert tejföllel behabarjuk, majd apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk, tükörtojással, vagy tojáspörkölttel tálaljuk.
Csirkemájas pirítós: 0,5 kg csirkemáj, 2 ek. margarin, 1 fej vöröshagyma, só, bors, 1 késhegynyi őrölt szerecsendió, mustár, majoránna.
A csirkemájat megtisztítjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk és a margarinon megpároljuk. Hozzáadjuk a csirkemájat és megsütjük. Ha kész ledaráljuk és belekeverjük a fűszereket. Kenyér szeletre kenjük, tetejére sajtot reszelünk, majd sütőben megsütjük.
Zöldség-krémleves: 1 fej vöröshagyma, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+zöldje, 1 db karalábé, 3 db burgonya, 5-6 db kelbimbó, só, bors, szerecsendió, 1 ek margarin
Margarinon megpároljuk az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket, fűszerezzük és kissé megpirítjuk, majd felöntjük vízzel és készre főzzük. Ha kész, kevés tejszínt adunk hozzá és botmixerrel pépesítjük, apróra vágott petrezselyemmel ízesítjük.
Rakott túrós: 40 dkg szélesmetélt, 25 dkg túró, 2 dl tejföl, 5 dkg vaj, 20 dkg sajt, 15 dkg füstölt tarja, comb, esetleg szalonna, só, kakukkfű vagy oregano.
A tésztát sós vízben kifőzzük, leszűrjük. A túrót áttörjük, a tejföllel, vajjal, egy kevés sajttal simára keverjük. Hozzáadjuk a füstölthúst, és kockára vágott sajtot, fűszerezzük, végül összekeverjük a tésztával és a maradék vajjal kikent mély tűzálló tálba öntjük. A tetejét megszórjuk a reszelt sajttal és megsütjük.
Párolt brokkoli: 1 db brokkoli, só, bors, bazsalikom, petrezselyem, 1 ek. vaj.
A brokkolit rózsáira szedjük, megmossuk, majd sós vízben megfőzzük. A vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a fűszereket, majd a főtt brokkolit átforgatjuk benne.
Sajtmártás: 2 ek. vajat felolvasztok, belekeverek 1 evőkanál lisztet és kb. 2 dl tejjel felengedem. Sózom, borsozom és szerecsendióval ízesítem. 10 dkg sajtot lereszelve hozzáadok és addig keverem, amíg el nem olvad. /Sokan szoktak beletenni 1 tojás sárgáját, pici tejfölt, de én kihagyom és nem is hiányzik bele./
Kertészrántotta: 1 kg burgonya, szalonna, combsonka (elhagyható), 5 db tojás, 2 dl tejföl, vöröshagyma, só.
A burgonyát vékony karikára vágva, margarinnal kikent tepsibe rakjuk. A vöröshagymát szeleteljük, kicsit megpirítjuk, majd a kockára vágott szalonnával, combsonkával együtt, a burgonyához keverjük. Sütőbe tesszük és majdnem puhára sütjük. A felvert tojáshoz hozzáadjuk a tejfölt, majd az egésszel leöntjük a burgonyát és készre sütjük.
Kefires virslisaláta: 2 pár virsli, 2 db főtt tojás, 1 kis fej lilahagyma, 2 doboz kefir, só, bors, mustár
A virsliket és a tojásokat megfőzzük, karikára vágjuk. A hagymát vékonyan felszeleteljük és besózzuk. A kefirt elkeverjük a mustárral, sóva, borssal, majd a virslivel, kinyomkodott hagymával, tojással összeforgatjuk. Pirítóssal tálaljuk.
Édes-káposzta főzelék: 80 dkg káposzta, 2 db első sertés köröm, 1-2 burgonya, 5 dkg liszt, olaj, só, majoránna, őrölt kömény, őrölt paprika, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl.
A káposztát csíkokra vágjuk, a körmöket tisztítás után daraboljuk és feltesszük főni. Sózzuk, fűszerezzük, belenyomjuk a fokhagymát. Ha már majdnem puha, hozzáadjuk a káposztát, kockára vágott burgonyát és készre főzzük. Világos rántást készítünk, hozzáadjuk az őrölt paprikát, majd berántjuk a főzeléket. Aki szereti tejfölt is adhat hozzá, de nélküle is jó.
Töltött tojás: 8 db tojás, 10 dkg gépsonka, 4 dkg vaj, 4 dkg liszt, 4 dl tej,10 dkg sajt, petrezselyem, só, bors, 1 ek. tejföl, pici mustár.
A kemény tojásokat hosszában kettévágjuk. A sárgájukat kivesszük, villával összetörjük, majd elkeverjük a darált sonkával, tejföllel, mustárral és az apróra vágott petrezselyemmel. A masszát visszatöltjük a tojásokba és tűzálló tálba tesszük.
A vajból a liszttel világos rántást készítünk, fölengedjük tejjel. Sózzu, borsozzuk, felforraljuk, és reszelt sajtot keverünk bele. A tojásokra öntjük, sütőben megsütjük.
Paradicsomleves: 1 l paradicsomlé, 1 dl olaj, 3 ek. liszt, egy kisebb vöröshagyma, só, bors, édesítő, friss bazsalikom, zeller levél.
Az olajból és a lisztből rántást készítünk, majd felöntjük a paradicsomlével. Beletesszük egészben a vöröshagymát, zeller levelét, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint édesítjük. Apróra szaggatott nokedlival tálaljuk. vágott, friss bazsalikommal megszórjuk.
Zöldborsós máj: 10-15 dkg zöldborsó, 60 dkg máj (lehet csirke, sertés), 2 fej vöröshagyma, 1 ek őröltpaprika, só, bors, majoránna.
A zöldborsót sós vízben megpároljuk. A hagymát félbevágjuk, felszeleteljük. A májat vékony csíkokra vágjuk. Kevés olajon a hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a májat, a fűszereket és megsütjük. Ha kész, megszórjuk őrölt paprikával és hozzákeverjük a zöldborsót.
Gersli: (hántolt árpa, árpagyöngy) a legmagasabb nyomelemtartalommal rendelkező gabona, mivel a hántolás során nem vesznek kárba értékes alapanyagai. Fogyasztása kedvezően hat a vércukor- és koleszterinszintre. Felhasználható ugyanúgy mint a rizs: köretként, töltött káposztába vagy bármilyen más töltelékbe.
Elkészítése: 1 csésze árpát beáztatunk, 2-3 órára, 2 csésze hideg vízbe, majd leszűrjük. 1 fej vöröshagymát kockára vágunk, olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a leszűrt gerslit, picit pirítjuk, majd kétszeres mennyiségű forróvízzel felöntjük, fedő alatt puhára pároljuk.
Túróval töltött zsemle: 6 db zsemle, 10 dkg cukor, vagy édesítőszer, 5 dkg vaj, kb. 3,5 dl tej, 2 db tojás, 2 dl tejföl, 2 cs. vaníliáscukor, 0,50 dkg tóró, 1 db citrom, mazsola.
A zsemlék tetejét levágjuk, belsejüket kikaparjuk és a vaníliás cukorral, a tojások sárgájával, a tejföllel, cukorral, vagy édesítővel és a citrom reszelt héjjával együtt a túróhoz keverjük. A tojások fehérjét felverjük habnak, majd lazán a túrós masszához vegyítjük. Kivajazott tepsibe tesszük, megtöltjük a túrós töltelékkel, rátesszük a tetejüket. Cukorral, vagy édesítővel elkevert, langyos tejjel megöntözzük a zsemléket, mindegyik tetejére egy kis darab vajat teszünk, majd előmelegített sütőben megsütjük. Félidőben újra meglocsoljuk egy kis tejjel, majd készre sütjük.
Hajdúkáposzta: 15 dkg főtt, füstölthús, 15 dkg füstölt kolbász, 1 db vöröshagyma, 30 dkg savanyúkáposzta, só, őrölt paprika, 1 ek. olaj.
Az apróra vágott hagymát az olajon megfonnyasztjuk és megszórjuk pirospaprikával. Hozzáadjuk a kockára vágott füstölthúst és kevés vizzel lassan pároljuk. A savanyú káposztát egy másik edényben átpirítjuk és 2 dl vízzel felöntve puhára pároljuk. A megpuhult káposztát és a füstölthúsból készült pörköltet összekeverjük, majd hozzáadjuk a karikára vágott füstöltkolbászt és az egészet mégegyszer összeforraljuk. Önállóan tejföllel, de héjában sült burgonyával is fogyaszthatjuk.
Tepsiben sült bundás kenyér, gazdagon: egy tepsire való szikkadt kenyérszelet, 1 kis doboz tejföl, 2-3 db tojás, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors, 15 dkg sajt (tehetünk még a masszába: reszelt parizert, szalonna kockát, apróra vágott lila-hagymát... amit csak szeretnénk).
A tepsibe belerakjuk a kenyérszeleteket. A tojást összekeverjük a tejföllel, sóval, borssal és zúzott fokhagymával, majd amivel szeretnénk azt is hozzáadjuk. A masszát elosztjuk a kenyereken, megszórjuk reszelt sajttal, majd forró sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük. (Na, nekem jó ropogós lett az alja, ezért a második adagot, úgy készítettem, hogy az alját is belemártottam a tojásba, így tettem a tepsibe (sütőpapírra, mert leragad és vakarhatjuk a tepsit napokig). Így sokkal puhább és jobb lett.
Én ezt a változatot úgy szoktam készíteni, annak aki nem akarja "cifrázni" leírom, hogy a kenyeret beleforgatom fűszersóval, borssal ízesített tojásba, így teszem a tepsibe. Tetejére reszelt sajtot szórok és megsütöm. Sajt alá néha szeletelt parizert, vagy gépsonkát teszek.
Csontleves /húsleves/: 1 kg karaj csontot hideg vízben felteszünk főni, amikor felforrt, a habot leszűrjük és bele tesszük a zöldségeket /petrezselyemgyökér, sárgarépa, zeller, karalábé nagyobb darabra vágva és egy fej vöröshagymát/, sóval, szemesborssal, kevés vegetával ízesítve, készre főzzük. Fél óra pihentetés után óvatosan leszűrjük, és a levesben kifőzzük a májgaluskát is.
Májgaluska: 2 csirkemáj, 1 tojás, 1 ek. liszt, 2 ek. zsemlemorzsa, só, bors, petrezselyem.
A májat deszkán pépesre kaparjuk. Hozzáadjuk a lisztet, zsemlemorzsát, sót, borsot, petrezselymet és kikeverjük. Kanállal a forró levesbe szaggatjuk.
Mázas oldalas: 4 ek. ketchup, 2 ek. méz, 1 ek. szójaszósz, só, bors, 2 gerezd fokhagyma, 1 kg oldalas.
Az oldalast megmossuk, a csont mellett kb. 2 ujjnyi darabokra vágjuk. Sóval, borssal mindegyik oldalát bedörzsöljük, majd fólia alatt, kevés vizet aláöntve, puhára pároljuk. A ketchupot, mézet, szójaszószt és zúzott fokhagymát összekeverjük, a húsról levesszük a fóliát, majd a mártással leöntjük és bele is forgatjuk. Visszatesszük a sütőbe és pirosra sütjük. Hagymás, tört burgonyával, friss salátával tálaljuk.
Hagymás törtburgonya: 0,5 kg burgonya, 1 fej vöröshagyma, só, 1 ek. vaj, vagy olaj.
A burgonyát megtisztítjuk, kockára vágjuk, megfőzzük. A vajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, majd a leszűrt burgonyával összetörjük.
Zsemlemártás: 4 db zsemlét kockára vágva, kevés olajon megpirítunk, lehúzzuk a tűzről, kevés pirospaprikával megszórjuk, majd felengedjük kb. 3 dl húslevessel. Zúzott fokhagymával és őrölt borssal pépesre főzzük. Főtt hússal tálaljuk.
8. HÉT
Hideg gyümölcs leves (főzés nélkül): vegyes gyümölcs (alma, körte, banán, cseresznye befőtt, ananász konzerv), 1 nagy doboz gyümölcsös joghurt, 2-3 dl víz, őrölt szegfűszeg, fahéj.
A joghurtot elkeverjük a vízzel, és a befőttek leszűrt levével, fahéjjal és őrölt szegfűszegel. A friss gyümölcsöket apróra vágjuk és a cseresznyével, ananásszal együtt a joghurtba keverjük. Jól lehűtve tálaljuk.
Daragombóc: 15 dkg búzadara, 0,5 l víz, 1 db tojás, 5-10 dkg margarin vagy vaj, só, pocukor, kb. fél csomag zsemlemorzsa.
Először a zsemlemorzsát szárazon világos barnára pirítjuk, majd még forrón hozzá keverjük a margarint, vagy vajat. Porcukorral ízesítjük. A búzadarát belefőzzük a forrásban lévő vízbe, amelybe egy kis kanál vajat, kevés sót teszünk. Állandó keverés közben sűrűre főzzük és még forrón beledolgozzuk a tojást. Ha már langyos, vizes kézzel kis gombócokat formálunk és forró vízben addig főzzük, amíg a víz felszínére feljönnek. Leszűrjük és a pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Önálló ételként is, bármilyen lekvárral, vagy fahéjas porcukorral fogyasztható.
Avokádókrém: 1-2 db érett avokádó, 1 kk. citromlé, 1 gerezd fokhagyma, 1 sz. új hagyma, 1 db paradicsom, 1-2 ek. joghurt, só, bors.
Az avokádót félbevágjuk, belsejét kikaparjuk, villával pépesítjük, citromlével összekeverjük. Hozzáadjuk a joghurtot, majd zúzott fokhagymával, apróra vágott új hagymával, sóval, bossal ízesítjük. A paradicsomot pár percre forró vizbe tesszük, héját lehúzzuk, levét kikaparjuk és az apróra vágott húsát a krémhez keverjük. Pirítóssal kínáljuk.
Szafaládés rakottburgonya: 60 dkg burgonya, 1-2 szál szafaládé, 2 db tojás, lecsó vagy zöldpaprika, paradicsom, 2 dl tejföl.
Egy kiolajozott tűzálló edény aljára egy réteg főtt, burgonyakarikát rakunk, sózzuk. Teszünk rá lecsót, keménytojás- és szafaládé karikákat. Újra rétegezzük úgy, hogy a tetejére lecsó kerüljön. Tejföllel befedjük és sütőben megsütjük.
Bableves: fél kg szárazbab, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+ zöldje, fél zellergumó, 1 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, maradék sonka- vagy szalonnabőr, só, 1 db tojás, 2 ek. liszt, őröltpaprika.
A babot előző este beáztatjuk, másnap leszűrjük és hideg vízbe feltesszük főni. Hozzá adjuk a hasábokra vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, a vöröshagymát, a zellergumót, sonka- vagy szalonnabőrkét (természetesen sonkával és kolbásszal is dúsíthatjuk) és megsózzuk. Közben kevés olajon a lisztet zsemleszínűre pirítjuk, majd beletesszük az összezúzott fokhagymát, aprított petrezselyemzöldet és őröltpaprikát. Hideg vízzel csomómentesre keverjük és a leveshez adjuk. A tojásokat felverjük, megsózzuk, és annyi liszttel keverjük el, hogy galuskatészta sűrűségű masszát kapjunk. A tésztából kiskanállal galuskákat szaggatunk.
Töltött pizza: 50 dkg liszt, 7 g szárított élesztő, 1 tk. só, 1 kk. cukor, 3-3,5 dl langyos víz. Töltelék: apróra vágott felvágott, kolbász, 1 db kukorica, szeletelt gomba, pizzaszósz, 15 dkg sajt... és bármi, ami otthon van.
Fenti hozzávalókból megdagasztjuk a tésztát. Amikor kétszeresére megkelt, újra átgyúrjuk és még egyszer kelesztjük. Kisebb darabokat szakítunk, kezünkkel kinyújtjuk, megtöltjük, félbehajtjuk, összenyomkodjuk, majd a tepsibe tesszük, tetejére reszelt sajtot szórunk és megsütjük.
Vajban sült csirkemáj, pirított kellel: 50 dkg csirkemáj, 2 ek. vaj, 1 nagyobb fej vöröshagyma, fél kínai kel, só, bors, köménymag, majoránna, 4 gerezd fokhagyma, egy kis snidling (elhagyható).
A vöröshagymát félfőre vágjuk és 1 ek. vajban elősütjük. Hozzáadjuk a tisztított, darabolt májat, borsozzuk, majoránnával megszórjuk, zúzott fokhagymával ízesítjük majd készre sütjük, majd kissé megsózzuk. Másik serpenyőben felolvasztjuk a maradék 1 ek. vajat, rádobjuk a felcsíkozott kelt, sózzuk, borsozzuk, őrölt köménnyel megszórjuk, majd belenyomunk 2 gerezd zúzott fokhagymát és pár perc alatt lepirítjuk. Tányérra tesszük és a sült májjal tálaljuk, snidlinggel megszórjuk.
Persze, akinek ez kevés.. hagymás törtburgonyát, hasáb burgonyát is ehet mellé.
Kapormártás: 1 dl olaj, 1 l víz+2 dl a habarás lazítására, 5 ek. liszt, 5 ek. tejföl, vagy egy kis doboz, 2 tk. folyékony édesítő, 0,5 dl citromlé vagy ízlés szerint cukor és citromlé, pici só.
Az olajon kissé megfuttatjuk az apróra vágott friss (lehet szárított is) kaprot, majd felöntjük 1 l vízzel. Sózzuk, forrásig főzzük. 4-5 ek. lisztet simára keverünk kb. 2 dl vízzel és egy kis pohár tejföllel, majd besűrítjük vele a kaprot. Édesítővel és citromlével ízesítjük. Halrudacskával, natúrszelettel, főtt burgonyával, tojással tálaljuk.
Tojáspörkölt: 2 fej vöröshagyma, olaj, 5 db főtt tojás, őrölt paprika, paradicsom, zöldpaprika, só, bors, kevés liszt.
Az aprított vöröshagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a felszeletelt paradicsomot, paprikát, kicsit még együtt sütjük, lehúzzuk a tűzről, megszórjuk pirospaprikával és 2 kávéskanál liszttel elkeverjük. Kevés vízzel felengedjük, majd beletesszük a karikára vágott tojást és összeforraljuk.
Töltött- rántott gombafejek: 50-70 dkg gomba (csiperke), 2 db szikkadt zsömle, 2 db tojás, 1 cs. petrezselyem, 1 kis fej vöröshagyma, só, bors, kevés olaj, liszt, tojás, zsömlemorzsa.
A gombát megtisztítjuk, szárát kitörjük. A vöröshagymát apróra vágjuk és a petrezselyemmel, darabokra vágott gombaszárral együtt olajon megsütjük. A zsömléket tejbe beáztatjuk, kicsavarjuk, beleütjük a tojásokat, hozzátesszük a petrezselymes keveréket, jól összedolgozzuk és a gombák kalapjába töltjük. Szokásos módon bepanírozzuk, majd olajban kisütjük. Rizzsel, tartárral tálaljuk, de lehet salátával vagy... apróra vágott kaporral, és savanyú uborkával ízesített joghurttal is fogyasztani!
Másnap a maradék apró gombából, gombaszárból...
Csőben sült tárkonyos-gombás tészta: 25 dkg gomba, 25 dkg masni tészta, 2,5 dl tejszín, 1 közepes fej vöröshagyma, 10 dkg sajt, só, bors, 1 mk. szárított tárkony, kevés mustár, 2 ek. olaj.
A tésztát forró vízben megfőzzük. A vöröshagymát apró kockára vágjuk és kevés olajon üvegesre pároljuk. Ezután hozzáadjuk a gombát és hagyjuk, hogy a gomba az eresztett leve felét elfője. Sóval, borssal ízesítjük. A gombához öntjük a tejszínt, felforraljuk. Tárkonnyal, mustárral ízesítjük. Ez után a tésztát összekeverjük a raguval, kivajazott tűzálló tálba merjük, tetejét megszórjuk reszelt sajttal, majd addig sütjük, amíg a teteje pirulni kezd.
Waldorf saláta: 1 db zeller, 2 db alma, tubusos majonéz, 2 ek. joghurt, dió, kevés só, bors. A zellert meghámozzuk, vékonyan fölszeleteljük, majd gyufaszálnyi csíkokra vágjuk. Lábasban 5 deci vizet forralunk, megsózzuk, fél citrom levével ízesítjük, a zellert beleszórjuk, és a tűzről levéve, lefedve hűlni hagyjuk. A diót durvára vágjuk és a majonézbe keverjük. Az almát jól megmossuk, megtöröljük, majd a zellerhez hasonló csíkokra metéljük, azonnal citromlevet csurgatunk rá, nehogy megbarnuljon, és a leszűrt, jól lecsöpögtetett zellerrel együtt a majonézbe keverjük. Sózzuk, borsozzuk, esetleg szűrt citromlével ízesítjük. Jól lehűtjük, majd tálaláskor a félretett dióval díszítjük.
Füstölt oldalas, almás káposztával: 80 dkg sovány, füstölt oldalas, 2 fej vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, babérlevél, egész bors, 1 kg savanyú káposzta, 2 ek. olaj, 8 szem borókabogyó, 1 kk. cukor, 1,5 dl szűrt almalé, 1,5 dl fehérbor, 4 db alma, 1,5 dl tejszín, só, őrölt bors.
Az oldalast meleg vízben megmossuk. Ha nagyon kemény egy éjszakára hideg vízbe beáztatjuk. Ahogy a csontok engedik, kb. 2 ujjnyi darabokra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk és az oldalassal, babérlevéllel, fele egész borssal együtt feltesszük főni. A másik vöröshagymát karikára vágjuk, olajban megdinszteljük. Beleszórjuk a maradék egész borsot, borókabogyót tovább pirítjuk, majd hozzá adjuk a svanyú káposztát. Gyakran kevergetve sütjük. Ez után felöntjük az almalével és a fehérborral. Az almákat megmossuk, kettévágjuk, magházukat kivesszük, gerezdekre vágjuk, majd a káposztához adjuk. Lefedve puhára pároljuk. Ha kész, ráöntjük tejszínt, átrakjuk egy tűzálló tálba, vagy tepsibe, a tetejére tesszük az oldalas darabokat, majd sütőben készre sütjük.
Tárkonyos raguleves: 1 kg csirkeaprólék, 1 karalábé, 2 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 1 kis fej vöröshagyma, 10 dkg zöldborsó, 10 dkg gomba, 1 sz. tárkony (lehet szárított is), bors, só, tejszín vagy tejföl, 1 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, pici citromlé.
A csirkeaprólékot felteszem főni, miután felforrt, a habját leszedem. Közben a zöldségeket kockára vágom és a hagymán megpárolom a zöldborsóval együtt és a lehabozott leveshez hozzáadom. Sózom, borsozom, tárkony levelet teszek bele és készre főzöm. A tejszínt, vagy a tejfölt elkeverem egy csapott ek. étkezési keményítővel és a levest behabarom vele. Citromlével enyhén besavanyítom.
Tepsis tarja: 16 szelet tarja, 6 sz. szalonna, 1,5 kg burgonya, 50 dkg batáta, 2 fej nagyobb vöröshagyma, 30 dkg gomba, 5 ek. lecsó, só, bors, friss rozmaring 6 gerezd fokhagyma.
Előző nap a tarját szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk. Egy kis tálkába teszünk kb. 1 dl olajat, bele 1-1 ek. mustárt és mézet, sót, borsot és 2 gerezd zúzott fokhagymát. Jó simára keverjük, majd minden szelet húst megkenünk vele. Egymásra tesszük és lefedve, felhasználásig hűtőben tartjuk.
Másnap egy nagyobb tepsi aljára tesszük a szeletelt szalonnát, tetejére a vastagabb karikára vágott, tisztított burgonyát. Sózzuk, borsozzuk, rozmaringgal megszórjuk. Tetejére karikára vágott hagymát teszünk, erre szeletelt gombát, majd a lecsó következik. A végén befedjük a pácolt tarjával. Előmelegített sütőbe tesszük és pirosra sütjük. Félidőben a húst átfordítjuk és amikor megpuhult, leszedjük a burgonya-rakottas tetejéről, félre tesszük, melegen tartjuk, a burgonyát pedig visszatesszük, hogy egy kicsit lepiruljon.
Görögsaláta: 20 dkg feta sajt /én helyettesíteni szoktam mozzarella golyókkal/, 4 db paradicsom /ha nagy, de lehet félbevágott koktélparadicsom is/ 1/2 uborka, egy kis vöröshagyma, olajbogyó. Az öntethez: 1 dl olívaolaj, 2 ek. borecet, fokhagyma, friss oregánó, petrezselyemzöld, só, bors, pici édesítő. Az öntethez valókat összekeverjük, félre tesszük. A sajtot és a zöldségeket kockára vágjuk, lazán összekeverjük az olívabogyóval és az öntettel. Hűtőben 1-2 órát érleljük. Főtt sonkával tálaljuk.