42. HÉT
Zöldborsó főzelék: 450 g zöldborsó, 2 púpos evőkanál zabliszt, 1 evőkanál margarin, kb. 3 dl 0,1 %-os tej+3 dl víz, petrezselyemzöld, só, édesítő.
A margarinon, az apróra vágott petrezselyemmel együtt, megpároljuk a zöldborsót, sózzuk, majd amikor megpuhult, a zabliszttel simára dolgozott vizes tejjel felöntjük, lassú tűzön folyamatos keverés mellett besűrítjük. Ha kell pici édesítőt adunk hozzá.
Resztelt máj:1 kg sertésmáj, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 2 db paprika, 2 db paradicsom, olaj, bors, majoránna. 4 gerezd fokhagyma.
Az apróra vágott vöröshagymát olajon megpirítjuk, ráöntünk egy kis vizet, tovább főzzük. A paprikát, paradicsomot feldaraboljuk a hagymához adjuk, majd együtt sütjük. Megint ráöntünk egy kis vizet és zsírjára pirítjuk. Közben a májat vékony csíkokra vágjuk, a lecsós alaphoz adjuk és rózsaszínűre pirítjuk. Megszórjuk őrölt paprikával, egy kis borssal, bőven majoránnával, majd a zúzott fokhagymát is hozzákeverjük. Pár percig még sütjük, főtt burgonyával tálaljuk.
Cukkinis rántotta: egy kisebb zsenge cukkinit megmosunk és hasábokra vágunk. Olajon megpároljuk és ha puha, petrezselyemmel, snidlinggel, zúzott fokhagymával, frissen őrölt borssal /én mindig azt használok, mert jobb az íze/ ízesítjük és ráöntjük a felvert tojást. Lazán átkeverjük és készre sütjük. Egy tipp: ha megsül az alapanyag, lehúzom a tűzről, a zöldséget egy oldalra halmozom, a tojásokat a serpenyőbe ütöm bele, majd ott verem fel és a végén a zöldségeket is hozzákeverem. Vissza a tűzre, majd készre sütöm. Így, egy edénnyel kevesebbet kell mosogatni.
Csíkleves: 3 db marhahúsleves kocka (kb. 1,5 l ), 10 dkg póréhagyma, 10 dkg burgonya, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+zöldje, 10 dkg zeller, 1 ek. vaj, só, bors.
A megtisztított zöldségeket finom csíkokra vágjuk, a póréhagymát karikára és az egészet addig pároljuk a vajon, amíg megpirulnak. Ez után felöntjük a marhahúslevessel, sózzuk, borsozzuk, majd fedő alatt kb. 20 perc alatt készre főzzük. A főzés végén apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk, 1-2 ek. tejföllel dúsíthatjuk.
Milánói sütve: 50 dkg darált hús, vagy 1 doboz löncshús, 1 cs. penne, vagy makaróni tészta, 2-3 sz. szalonna, 1-2 fej vöröshagyma, 20 dkg gomba (elhagyható), 4-5 gerezd fokhagyma, só, 1 tk. oregánó, bazsalikom, frissen őrölt bors, vagy fűszerkeverék, 2-3 ek olaj, 2,5 dl paradicsompüré.
Kevés szalonnát, apróra vágott vöröshagymával megpirítunk. Hozzá adjuk a darált húst és a gombát /elhagyható aki nem szereti/ sózzuk, fűszerezzük és ha megpuhult paradicsompürével sűrítjük (ha túl sűrű lenne, kevés vízzel higítjuk). Közben a makaróni tésztát készre főzzük, majd a raguval összekeverjük. Lazán tepsibe simítjuk. Tetejére tejföl (elhagyható) és sajt kerül.
Virslis édes-káposzta főzelék: 80 dkg fejes káposzta, 1-2 db burgonya, 5 dkg liszt, olaj, só, majoránna, őrölt kömény, őrölt paprika, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl (elhagyható), 1 dl olaj.
A káposztát csíkokra, a burgonyát kockára vágjuk és feltesszük főni. Sózzuk, fűszerezzük, belenyomjuk a fokhagymát. Ha minden megpuhult, virslit karikázunk bele, világos rántást készítünk, hozzáadjuk az őrölt paprikát, majd berántjuk a főzeléket. Aki szereti tejföllel is behabarhatja.
Tócsi: 1/2 kg burgonya, 2 dl tejföl, 1 közepes fej vöröshagyma, só, bors.
A burgonyát lereszeljük a reszelő nagyobb lyukán. Hozzákeverjük a tejfölt, apróra vágott vöröshagymát, sót, borsot. Kevés ideig állni hagyjuk, majd amikor levet enged annyi lisztet keverünk hozzá, amennyit felvesz. Forró olajba, evőkanálnyi mennyiséget rakunk, kicsit ellapítjuk és mindkét oldalát pirosra sütjük.
Gyors túrógombóc (14 db közepes méretű): 0,5 l víz (lehet tej is, de felesleges, mert így is finom) 20-25 dkg búzadara (2,5 dl), pici só, cukor, vagy édesítőszer, 50 dkg túró, kb. 20 dkg zsemlemorzsa, 1 ek. vaj.
A forrásban lévő vízbe beletesszük a sót, cukrot, majd a búzadarát belefőzzük, lefedjük, hogy még gőzében kicsit puhuljon. Addig a zsemlemorzsát szárazon megpirítjuk, beletesszük a vajat és olvadásig keverjük. Ha a dara langyosra hűlt, a túrót beletörjük, vizes kézzel gombócokat formálunk és a pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Tejföllel tálaljuk.
Ratatouille (francia lecsó): 3 db kicsi cukkini, 1 padlizsán, 2 fej vöröshagyma, piros-sárga kaliforniai paprika (vagy sima zöld és piros húsú paprika), 3 db paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, olaj, só, bors, bazsalikom, tárkony és kakukkfű, kevés rozmaring. A megtisztított hagymát, a kicsumázott paprikát, a cukkinit, padlizsánt és paradicsomot nagyobb kockára vágjuk. A hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a fokhagymát, majd először a paprikát, pár perc múlva a padlizsánt is hozzáadjuk. Kb. 3 percig sütjük, majd a cukkinit is belekeverjük. Fűszerezzük, 2 dl vizet ráöntünk, lassú tűzön 3 percig főzzük, majd a paradicsomot is beledobjuk és készre főzzük.
Mallorcai zöldségleves: 3 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 25 dkg paradicsom, 1 paprika, 2 ek. olaj, kb 20 dkg fejes káposzta, 1 babérlevél, kakukkfű, só bors.
Az olajat megforrósítjuk, a vöröshagymát megpirítjuk benne, hozzáadjuk a karikára vágott póréhagymát és az aprított fokhagymát. Néhány percig állandó keverés mellett pároljuk, majd bele tesszük az előzőleg felcsíkozott paprikát és a héjától megszabadított paradicsomot (forróvízbe mártva könnyen lejön a héja) tovább pároljuk. Hozzáöntünk kb. 2 l vizet, beledobjuk a csíkozott káposztát és a fűszereket, megsózzuk és fedő alatt megfőzzük
Hortobágyi húsos palacsinta: lehet hagyományos palacsintából, de én szoktam zab-, vagy teljeskiőrlésű lisztből is készíteni.
II. Hortobágyi zabpalacsinta (kb. 14 db zabpalacsintából): 18 dkg zabliszt, 12 dkg fehér liszt, 1 kk. szódabikarbóna, 5 ek. olaj, 1,2-1,5 l víz (tojás nem kell bele, ha hígabb lenne, még egy kis liszttel sűrítjük), só.
Ha valaki nem eszik húst, a következőképpen is elkészítheti..,
III. Hortobágyi gombás palacsinta: (kb 10-12 darabhoz) fél liter tej, 25 dkg sima-, vagy durum, esetleg teljes kiőrlésű liszt, 2 db tojás, 2 kanál olaj, pici só. Töltelék: 60-70 dkg gomba, 1 fej vöröshagyma, petrezselyem, só, bors, 1 gerezd fokhagyma, pici őrölt paprika, 1 tk. liszt, 3 dl tejföl.
Fenti hozzávalókból szokásos módon palacsintát sütünk. A gombát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk és pörköltnek elkészítjük. Ha kész, leszűrjük, levét tejföllel és pici liszttel besűrítjük. A palacsintákat megkenjük a tejfölös szafttal, elosztunk rajta 1-2 ek. gombát, két szélét felhajtva felcsavarjuk, majd sorba tűzálló tálba tesszük. Tetejére kenjük a maradék tejfölt és forró sütőben megsütjük.
Sonkás-tejszínes rakott karfiol: 1 nagy fej karfiol, 1 kis fej vöröshagyma, 20 dkg combsonka (lehet gépsonka is), 2 ek. vaj, 1 ek. liszt, 2,5 dl tejszín, vagy tej, 1 kis pohár tejföl, vagy joghurt, petrezselyem, vagy snidling, 2 ek. olaj, só, bors, őrölt szerecsendió, sajt.
A karfiolt rózsáira szedjük, megmossuk, majd sós vízben roppanósra főzzük. Közben a combsonkát és a vöröshagymát apró kockára vágjuk, kevés olajon megsütjük. A vajat felolvasztjuk, hozzátesszük a lisztet, kicsit pirítjuk, majd tejszínnel, vagy tejjel felengedjük. Beletesszük az apróra vágott petrezselymet, vagy snidlinget. Sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük és a tejföllel elkeverjük. Egy tűzálló tálat kivajazunk egy réteg karfiolt rakunk bele, tetejét megöntözzük a mártással, rászórjuk a hagymás sonkát, majd újra karfiolt a végén pedig a maradék mártással megöntözzük. Reszelt sajttal megszórjuk, sütőben megsütjük.
Csirke-aprólék leves: 1 cs. csirke-aprólék, 2 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyem gyökér, egy kis zeller, karalábé, 1 fej vöröshagyma, só, bors, esetleg ételízesítő.
Az aprólékot hideg vízben feltesszük főni, amikor felforrt, a habot leszűrjük és beletesszük a zöldségeket. Sóval, szemesborssal, (ételízesítővel) ízesítve készre főzzük, cérnametélttel tálaljuk.
Lyoni sertés szelet: 1 kg sertéscomb, 5-6 db vöröshagyma, 5 ek. mustár, 4 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors, olaj, liszt, burgonya.
A húst megmossuk, felszeleteljük, kissé kiklopfoljuk, és egy tálba tesszük. Zúzott fokhagymával elkeverjük, felöntjük annyi tejjel, hogy éppen ellepje, majd egy éjszakára hűtőbe tesszük. Sütés előtt kivesszük a tejből, papírtörlővel leitatjuk, sózzuk, borsozzuk, mustárral megkenjük. Ekkor még kb. egy órát pihentetjük, majd lisztbe forgatva, egy kevés forró olajban mindkét oldalát pár perc alatt pirosra sütjük. Félre tesszük, a visszamaradt zsiradékba tesszük a maradék mustárt, felöntjük vízzel, majd visszatesszük a húsokat és puhára pároljuk. Közben egy másik serpenyőben, bő olajban felkockázott burgonyát pirítunk, ha mind kisült, a vöröshagymát karikára vágjuk, lisztbe forgatjuk, és ropogósra sütjük (csak keveset tegyünk az olajba, akkor sül ropogósra).
43. HÉT
Mángold főzelék (spenóthoz hasonló, de akinek nincs, ugyanígy készítheti fagyasztott spenótpüréből): fél kiló mángold, kb 4 dl tej, 4 dl víz, 4 ek. liszt, 1,5 dl olaj, só, kevés őrölt bors, szerecsendió, fokhagyma, 1-2 db szikkadt zsemle.
A mángold levelét alaposan átmossuk, majd a tejjel együtt leturmixoljuk (ha spenótpüréből készül, akkor a tejben felengedjük a többi folyamat megeggyezik). A zsemléket kockára vágjuk és szárazon megpirítjuk. Belenyomjuk a fokhagymát, majd hozzáöntjük a tejes mángoldot és kb. 20 percig főzzük. A lisztből és olajból készített rántással besűrítjük. Ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, szerecsendióval, ha kell még egy kis zúzott fokhagymát is adunk hozzá, majd addig keverjük, amíg krémesre besűrűsödik. Tükörtojással, vagdalthússal, főtt burgonyával tálaljuk.
Tonhalas, zöldséges tészta: 1 doboz naturlében eltett aprított tonhal, 450 g mexikói zöldségkeverék (elhagyható), fél csomag durum tészta /penne, fusilli/. Kevés olajon megdinsztelünk egy kevés vöröshagymát, hozzáadjuk a mexikói keveréket, pici sót, borsot és puhára pároljuk. Amikor megfőtt, hozzákeverjük a leszűrt tonhalat és a tésztát. Reszelt sajttal tálaljuk. Zöldség nélküli változat: margarinon megpirítjuk a hagymát, megszórjuk 1 ek. liszttel átkeverjük, felengedjük tejjel, beletesszük a tonhalat, sózzuk, borsozzuk, fokhagymával és petrezselyem zöldjével ízesítjük és a tésztával összekeverjük.
Kefires saláta /tetszés szerint, de én így készítem/: retek, uborka, paprika, paradicsom, lilahagyma, főtt tojás, vékony csíkokra vágva. A kefirbe mustárt, borsot, pici édesítőt és sót teszek, majd lazán hozzákeverem a zöldségekhez. 2-3 órára a hűtőbe teszem. /Nem kell megijedni a tojás sárgája eltűnik, csak színezi a salit./
Saláta leves: 1-2 nagy fej saláta, 2-3 gerezd fokhagyma, 4 ek. olaj, 1 ek. liszt, só, bors, esetleg tárkony, 1 kis pohár tejföl, kb. 2 l víz.
A salátát alaposan megmossuk, darabokra tépkedjük. Az olajból és lisztből világos rántást készítünk, beletesszük a zúzott fokhagymát, kicsit megfuttatjuk és felöntjük a víz felével. Simára keverjük, hozzáadjuk a salátát majd addig főzzük, amíg egy kicsit megfonnyad. Sózzuk, borsozzuk, ha van tárkonyunk tehetünk bele. A víz másik felében elkeverjük a tejfölt ezután a leveshez vegyítjük. Összeforraljuk és csíkokra vágott szalonnás sült tojással tálaljuk.
Rakott kel (20x30-as tepsihez): 1 db vöröshagyma, 2 ek. olaj, 60 dkg sertéscomb, só, bors, őrölt paprika, 1 db paprika, 1 db paradicsom, vagy 1 ek. lecsó, 30 dkg rizs, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, majoránna 2 ek.olaj...+egy kisebb kelkáposzta, só, köménymag(őrölt), margarin, 450 gr-os tejföl.
Olajon az apróra vágott vöröshagymát megdinszteljük. Hozzáadjuk a nagyon kis kockára vágott húst, kicsit pirítjuk és amikor levet enged, sózzuk, borsozzuk, őrölt paprikával megszórjuk. Beletesszük a darabolt paprikát és a paradicsomot. Fedő alatt, saját levében puhára főzzük. Ha kell egy kis vizet is adhatunk hozzá. A rizst megpirítjuk, felöntjük annyi vízzel, hogy kb. egy ujjnyira ellepje, sózzuk, borsozzuk, majoránnával megszórjuk. Beletesszük a szeletekre vágott fokhagymát, majd fedő alatt puhára pároljuk.
Vizet forralunk, amelybe sót és köményt teszünk. A kel torzsáját kivágjuk, leveleire bontjuk, majd leforrázzuk a forralt vízzel. Pár percig benne hagyjuk, majd leszűrjük.
Ha minden kész, egy tűzálló tál alját margarinnal kikenjük, beborítjuk kel levelekkel, erre egy rész rizst teszünk, aztán pörköltet, újra kel levelet, amelyre tejfölt simítunk, újabb rizs, hús, majd kellevél következik. Tetejére tejfölt simítunk és előmelegített sütőben megsütjük. Tálaláskor én a visszamaradt szaftba kevertem egy kis tejfölt, ezzel öntöztem meg.
Körömpörkölt, csülökkel: 4-5 db köröm (első), 1 db kisebb csülök (80-90 dkg), 3 db közepes fej vöröshagyma, 10 dkg szalonna, fél mk. őrölt kömény, só, bors, őröltpaprika, kakukkfű, majoránna, 2-3 gerezd fokhagyma, 1-2 db paradicsom, 1-2 db sárga paprika, 2 dl vörösbor (elhagyható).
A vöröshagymát megtisztítjuk, apróra szeljük és a szintén kockára vágott szalonnával együtt megpirítjuk. Hozzáadjuk a darabolt, paprikát és paradicsomot. Levéve a tűzről, belekeverjük a köményt, borsot, sót és az őröltpaprikát. Hozzáadjuk a húst, jól átforgatjuk, majd felöntjük annyi vízzel, ami éppen ellepi. A kuktát lezárva, egy órát főzzük, ekkor ellenőrizzük, hogy mennyire puhult meg a hús. Amennyiben jó puha, ráöntjük a vörösbort, és még egy negyedórát főzzük, hogy az aromája jól belefőjön. Sós vízben főtt burgonyával, savanyúsággal tálaljuk. Természetesen lábosban, de bográcsban is főzhetjük, csak akkor több főzési idővel számoljunk.
Káposztás bundában sült csirkemell: 2 db egész csirkemell, só, bors, kb. 20 dkg káposzta, 2 dl tej, 10 dkg liszt, 1 db tojás, olaj, kb. 2 kg burgonya.
A csirkemellet vékonyan felszeleteljük, sózzuk, borsozzuk, kicsit állni hagyjuk. Addig elkészítjük a panírt: a káposztát lereszeljük, vagy aprító gépen ledaráljuk, sózzuk. A tejből, lisztből, tojásból palacsinta tésztát keverünk, majd a káposztát kinyomkodás nélkül hozzáadjuk. A hússzeleteket, lisztbe forgatjuk, majd a káposztás palacsinta tésztába mártjuk és forró olajban kisütjük. Tepsiben sült hasábburgonyával, friss salátával tálaljuk.