53. HÉT
Finomfőzelék: 450 g mirelit zöldségkeverék (amibe zöldborsó, kukorica sárgarépa és krumpli kockák vannak), 4 ek. liszt, kb. 6-7 dl tej, só, bors, petrezselyem, 1kk cukor, vagy édesítőszer, 5 dkg vaj.
A vajat felolvasztjuk, beletesszük a zöldségeket, sózzuk, borsozzuk, cukorral megszórjuk és saját levében, fedő alatt puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet, felöntjük a liszttel elkevert tejjel és gyakran kevergetve készre főzzük. Főtt tojással tálaljuk, de illik hozzá a hal és a fasírozott is.
Fűszervajas hosszú zsemle: 1-2 cs. elősütött hosszú zsemle, vagy bagett, 10 dkg enyhén lágy vaj, 1 kis csokor friss petrezselyem, rozmaring (vagy tetszőleges zöldfűszer keverék), 2 gerezd fokhagyma, pici só, 5-10 dkg sajt.
Vágjuk be több helyen a zsemlék/bagettek tetejét átlósan. Keverjük el a vajat a felaprított zöldfűszerekkel, zúzott fokhagymával, sóval és a reszelt sajttal. Ezután egy-egy teáskanálnyit nyomkodjunk a vágott résekbe, majd a tetejére is kenjünk vajat, szórjuk meg reszelt sajttal, tegyük előmelegített sütőbe 10-15 percre, vagy ameddig a sajt rá nem olvad.
Gulyásleves: fél kg marhalábszár, vagy sertéscomb, 3 db burgonya, 2 szál sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér, 1 db vöröshagyma, só, bors, őrölt paprika, köménymag, 1-2 gerezd fokhagyma, 2 db barérlevél.
Az apróra vágott vöröshagymát megfonnyasztjuk, a fokhagymát belenyomjuk, majd hozzáadjuk az kis darabokra vágott húst. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őrölt paprikával, köménnyel, majd kevés vizet aláöntve majdnem puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, zöldségeket, babérlevelet. Kb. 3 liter vízzel felöntjük és készre főzzük. Egy db tojáshoz teszünk egy csipet szódabikarbónát, sót és amennyi lisztet felvesz, annyival, hogy nem túl kemény tésztát kapjunk, majd a forró levesbe szaggatjuk.
Vajas pogácsa: 4 bögre liszt, 1 kocka Rama, vagy sütő margarin, 3 tojás sárgája, 1 csapott ek. só, 1 kis pohár tejföl, 14 gr. szárított élesztő, vagy 5 dkg friss.
Egy tálban keverjük el a lisztet az élesztővel, majd morzsoljuk el a margarinnal. Közepébe tegyük a tojások sárgáját és a tejfölt is. Gyúrjuk simára, tegyük folpackba becsomagolva, legalább 5-6 órára hűtőbe. (Legjobb este elkészíteni, másnap reggel kiszaggatni, sütni.) Miután letelt az idő, lisztezett felületen mégegyszer gyúrjuk át és kb. egy centiméter vastagságura nyújtsuk ki. Tetejét rácsozzuk be, kenjük meg felvert tojással, majd pogácsaszaggatóval szaggassuk ki. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és aranybarnára sütjük.
Lehet hajtogatni is, közte egy kis olvasztott vajjal megkenni a tésztát, így leveles lesz!
Sült zöldségek (mindegyiket előfőzni, darabolni):
- Édeskömény: olaj, citromlé, só, bors, kakukkfű
- Sárgarépa: friss narancslé, olaj, só, bors, rozmaring
- Petrezselyemgyökér: fehér borecet, olaj, só, bors, zsálya
- Tarlórépa: vörös borecet, olaj, só, bors, babérlevél
- Cékla: balzsamecet, olaj, só, bors, majoránna...
(vagy tetszés szerinti zöldségek) ízesítjük és tepsiben megsütjük.
Rakott káposzta: 50 dkg darált hús, 4 ek. olaj, 1 kg savanyú káposzta, 15-20 dkg rizs, 2-3 fej vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, őrölt paprika, só, bors, 450 g tejföl.
Az egyik vöröshagymát apróra vágjuk, majd kevés olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a darált húst, megszórjuk sóval, őrölt borssal, ízesítjük zúzott fokhagymával, majd puhára főzzük. A rizst kevés olajon kissé megpirítjuk, felöntjük forrásban lévő vízzel, úgy hogy kb. egy ujjnyira ellepje. Sóval, borssal, majoránnával és pár gerezd fokhagymával ízesítjük, majd lefedve puhára pároljuk. Ha minden elkészült, tűzálló tálba rétegezve (káposzta-rizs-pörkölt-rizs-káposzta) lerakjuk. Szaftosabb lesz, ha a rétegek közé is egy kis tejfölt locsolunk. Az utolsó réteg káposzta legyen, erre bőségesen tejfölt simítsunk és ha van otthon egy kis reszelt sajt azzal is megszórhatjuk, de anélkül is jó.
Padlizsánkrém: 1 db padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, frissen őrölt bors, 2 tubus zöldfűszeres sajtkrém.
A padlizsánt megmossuk, egészben faszénen, jó puhára sütjük (ettől lesz egy kicsit füstös íze. Lehet gázsütőben is készíteni, de az ízre nem az igazi), ha nem kint faszénparázson, akkor gázelosztón (sajnos akkor a lakás egy kicsit füstös lesz, de az eredményért megéri). Télen én fóliába csomagolom és a kandallónk parazsán sütöm meg pár perc alatt. Hideg vízbe szedjük, lehúzzuk a héját, a húsát szűrőbe tesszük, megsózzuk (ettől kifolyik a kesernyés leve) és 10 percig állni hagyjuk. Aprítógépbe tesszük (nemesacél penge, nem barnítja meg!), frissen őrölt borsot, kevés vöröshagymát, fokhagymát teszünk hozzá. Az egészet pépesítjük, hozzákeverjük a sajtkrémet is, majd pár órára hűtőbe tesszük. Piritóskenyérrel, paprikával, paradicsommal tálaljuk.
Hagymakrémleves: 5 db vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors, kevés liszt, húsleveskocka, reszelt sajt.
A vöröshagymát aprítom és az olajon megdinsztelem. Hozzáadom a fokhagymát is, még egy kicsit sütöm, majd megszórom liszttel és átkeverem. Felengedem a hús-alaplével, fűszerezem és botmixerrel simára keverem. A póréhagymát karikára vágom, megsütöm, a leveshez keverem, pirított kenyérkockával, vagy olvasztott sajtos bagettel tálalom.
Lecsós szelet: 1 kg sertéshús (comb, tartja), 1 doboz hámozott paradicsom, 4-5 db paprika, vagy kész lecsó, 1 nagy fej vöröshagyma, só, liszt.
A sertéshúst szeleteljük vékonyra kiverjük, sózzuk, egyik felét lisztbe forgatjuk és lisztes felével felfelé, hirtelen kisütjük, félretesszük. A visszamaradt olajon a vöröshagymával, paradicsommal és paprikával lecsót készítünk. Ha kész, visszatesszük a húst és összefőzzük. Rizzsel, vagy tarhonyával tálaljuk.
Tarhonya: 40 dkg tarhonya, 2 ek. olaj, 8 dl víz, só, 1 fej vöröshagyma.
A tarhonyát a zsiradékon az apróra vágott vöröshagymával együtt aranybarnára pirítjuk. Felöntjük forrásban lévő sós vízzel. Újraforraljuk, majd fedő alatt, takarék lángon, puhára pároljuk.
Kocsonya: 1db csülök, 2 db első köröm, bőrke, esetleg farok, füstölthús=kb. 2,5 kg bőrös hús, 1 fej fokhagyma, 15 szem egészbors, 1 fej vöröshagyma, 1-2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 ek. só, kb 3,5 l víz. A csülköt és a körmöket is alaposan mossuk le akár többször is forró vízzel, ahol szükséges kaparjuk le. Ehhez legjobb eszköz egy éles kiskés, esetleg csak erre a célra "egyszerhasználatos" borotva. A csülköt és a körmöket tegyük fel 3,5 l vízzel főni (legjobb, ha annyi vizet teszünk hozzá, amennyi a húsféléket ellepi). Ha felforrt a víz, szedjük le evőkanállal a habot. A zöldségeket egészben tegyük bele, úgyis amire a húsok megfőnek, az is puha lesz. Sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a fokhagymát és nagyon lassú tűzön, fedő nélkül legalább 3-4 órát főzzük.
Ügyeljük arra, hogy a habot az elején akár többször is szedjük le, így szép tiszta lesz a kocsonya. Ne öntsünk hozzá utólag vizet. A főzési folyamatot akkor fejezzük be, ha a bőrös részek teljesen puhák, a csontok maguktól kijönnek a körömből, illetve elválik a csülökcsont a hústól. Ha egy kistányérra teszünk egy kevés levet és az hideg helyen pár pert alatt megdermed, vagy beledugva az ujjunkat a félretett lébe, azt tapasztaljuk, hogy ragad, akkor jó már a kocsonya.
Tálalás: szűrőlapáttal szedjük ki a húsokat, tetszés szerint daraboljuk, csontozzuk ki, majd osszuk el a tányérokba. A levet szűrjük le óvatosan, majd egy kicsit pihentessük és szűrjük rá a húsokra. Hideg helyen hagyjuk megdermedni. Ehetjük citrommal, karikára vágott lilahagymával, de sült burgonyával is nagyon finom. Aki szereti tetejét pirospaprikával is megszórhatja.
Sajttekercs: 25 dkg Trappista sajt, 10 dkg gépsonka, vagy más felvágott, 2 tubus sajtkrém, (sonkás, zöldfűszeres, paprikás), 25 dkg Ráma margarin (szobahőmérsékletű), só, bors, 1 tk. őrölt paprika (lehet pirosarany, vagy házi darált paprika), 1 kis fej vöröshagyma.
A krémsajtot összekeverjük a margarinnal, az apróra vágott hagymával és a felaprózott sonkával. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk az őrölt paprikát. A Trappista sajtot zacskóba tesszük és forró vízben addig főzzük, amíg fel nem olvad, lágy nem lesz. Ezután deszkán kinyújtjuk úgy, hogy folpackot teszünk alá, megkenjük a krémsajtos töltelékkel, a folpack segítségével feltekerjük, két végét megcsavarjuk, mint a szaloncukrot. Fogyasztásig hűtőben dermesztjük, majd felszeletelve tálaljuk.
Virslis kukorica saláta: 4 pár virsli, 2 doboz kukorica, 1 közepes fej lilahagyma, 2 dl tejföl, 1 kk. mustár, 8 ek. majonéz, 1 kk. citromlé, só, frissen őrölt bors, édesítő.
A főtt virslit karikára, a lilahagymát negyedeljük, majd felszeljük. Egy tálba tesszük, hozzáadjuk a kukoricát, elkeverjük. A hozzávalókból tartármártást készítünk, majd a összekeverjük a virslis alappal. 1-2 órát hűtőben érleljük. Pirítós kenyérrel tálaljuk.
vagy...
Virslis lencsesaláta (kefires): 1/2 cs. lencse, 1 szál nagyobb sárgarépa, vagy 2-3 szál kisebb, 1 db babérlevél, 2 gerezd fokhagyma, 2 db főtt tojás+1 a díszítéshez, 1 kis fej lilahagyma, 2 kis doboz kefir, 1 tk. mustár, só, frissen őrölt bors, édesítő, esetleg majonéz, kis csokor petrezselyem, vagy snidling.
Először a tojásokat főzzük meg, majd kihűtjük. Amíg a tojás fő, a sárgarépát megtisztítjuk, apróbb kockára vágjuk és a lencsével együtt, babérlevéllel, fokhagymával ízesített vízben szintén feltesszük főni. A lilahagymát negyedeljük, majd vékonyan felszeleteljük, lesózzuk, kicsit állni hagyjuk. A kefirt elkeverjük a főtt tojások sárgájával, mustárral és egy csepp édesítővel (aki akar tehet bele majonézt is). Sózzuk, borsozzuk, majd ha a lencse és a répa is puha, kihűtve hozákeverjük a mártáshoz. Ha kell még utána ízesítünk. A tojások fehérjét kis kockára vágjuk és szintén a salátába forgatjuk, vagy a tetejére szórjuk. Főtt tojással, petrezselyemmel díszítve tálaljuk.
Virslis töltött kenyér: fél kg liszt, 1 tk. só, 1 kk. cukor, 3 dl langyos tej, vagy víz, 1 cs. szárított élesztő (7 gr-os), 2 ek. olaj. A hozzávalókból sima tésztát gyúrunk, kelesztjük. Levegősebb lesz, ha kelés után újra átgyúrjuk, majd még egyszer kelesztjük.
Töltelék: fél-fél db sárga- piros- zöld kaliforniai paprika, vagy csak 1 nagyobb piros, 2-3 sz. virsli, 2 sz. újhagyma és még ami eszünkbe jut, 1 db tojás a kenéshez, szezámmag (lehet vegyes magkeverék is).
A paprikát, virslit kockára, az újhagymát karikára vágjuk, összekeverjük. A megkelt tésztát, két részre osztjuk, mindegyiket fél cm vastagra, téglalap alakúra nyújtjuk. Egyenletesen elosztjuk rajta a keveréket, feltekerjük, mint a bejglit, kicsit összenyomjuk, tepsibe rakjuk, még egy kicsit kelesztjük, tetejét megkenjük tojással, megszórjuk szezámmaggal és megsütjük. Ha van leeső tésztadarab azzal díszíthetjük a tekercseket.
Lencseleves: 3 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyem+zöldje+zellerzöld, 20 dkg lencse, 1 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, só, fél dl olaj, 1 tk. liszt, őrölt paprika, 1 kisebb csülök.
A csülköt előző nap, babérlevéllel, sóval, fokhagymával ízesített vízben megfőzzük. Levében hagyjuk kihűlni.
A lencsét megválogatjuk, majd vízzel öntjük fel. Amelyik szem feljön a víz tetejére azt kidobjuk, majd leöntjük róla a vizet, fazékba rakjuk és felengedjük kb. 1,5 l vízzel és 1 l szűrt, füstölt lével. Ha kell, utána sózunk és feltesszük főni. Közben a zöldségeket megtisztítjuk, karikára vágjuk és a petrezselyem- zellerlevéllel, egészben hagyott vöröshagymával, fokhagymával együtt a lencséhez adjuk. Ha minden megpuhult, rántást készítünk, megszórjuk őrölt paprikával, kb. 2 dl vízzel simára keverjük, majd lassan a leveshez adjuk. Még 10-15 percig forraljuk, végén pedig a csontjától megszabadított, felkockázott csülökhúst is hozzáadjuk.
Savanyú káposztával sült oldalas, bőrös császárhús: 1 kg savanyú káposzta, 2 fej vöröshagyma, 2-3 szelet sonka, vagy szalonna, 1,5 kg oldalas, vagy bőrös hús, sült oldalas fűszerkeverék.
A sonkát, vagy a szalonnát kicsit elősütjük, kivesszük, majd a visszamaradt zsiradékhoz hozzáadjuk a karikára vágott hagymát és az oldalas darabokat. Kicsit pirítjuk, majd kiszedjük. A káposztát is ebben a zsiradékban megforgatjuk és átöntjük az előzőleg beáztatott cserép edénybe. Tetejére tesszük a hagymás oldalas/bőrös hús darabokat, befedjük a sonkával/szalonnával, majd lefedve puhára sütjük. A végefelé levesszük a cserépedény tetejét, megfordítjuk a húsokat és még egy kicsit pirítjuk. Friss kenyérrel, steak burgonyával tálaljuk.
Sörös, fűszeres sült csülök: 1 db nagyobb, nyers csülök, só, bors, őrölt kömény, majoránna ízlés szerint, 2 fej fokhagyma, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 4-5 sz. szalonna, kb. 1 dl olaj, kb. 1,5-2 dl sör, sütő zacskó.
A csülköt félpuhára főzzük, kicsontozzuk mielőtt sütnénk. Az olajban elkeverjük a fűszereket, hozzáadunk 2-3 gerezd zúzott fokhagymát, majd a sörrel összekeverjük. A csülköt, a negyedelt vöröshagymát és a szeletelt szalonnát sütőzacskóba tesszük, hozzáöntjük a pácot, lezárjuk a zacskót, majd jól összerázzuk. Előmelegített sütőbe puhára sütjük. Ekkor szétvágjuk a zacskót és saját levével öntözve ropogósra sütjük. (Nem égett meg, csak nem túl jó a fény...A zacskó tetejére pedig tehetünk, egészben, a héjában fokhagymát, így nagyon finom, krémesre sül. Tepsiben sült burgonyával, salátával tálaljuk.
Mézes-narancsos lencsesaláta: 2 ek. olívaolaj, 1 ek. balzsamecet, 2 fej lilahagyma, 2-3 narancs, 1 jégsaláta, 20 dkg vöröslencse (lehet konzerv, akkor nem kell beáztatni és főzni), ízlés szerint egy kis méz.
A lencsét pár órára beáztatjuk, majd megfőzzük. Ha puha, leszűrjük és megvárjuk míg kihűl. A narancsokat meghámozzuk, gerezdekre szedjük, hártyáitól megszabadítjuk, a lilahagymát és a jégsalátát kockára vágjuk, végül mindent összekeverünk. Az olívaolajhoz adjuk a balzsamecetet, kevés mézet és a narancsos lencséré öntjük. Tálalásig hűtőbe tesszük.
Sajtos brokkolikrémleves: 0,5 kg brokkoli, 30 dkg burgonya, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, olaj, 1 db húsleveskocka, vagy 2 dl húsleves, 2 dl tejszín, 15 dkg cheddar vagy gouda sajt.
A brokkolit rózsáira szedjük, megmossuk, a burgonyát meghámozzuk és kis kockára vágjuk. A hagymát és a fokhagymát az olajban üvegesre pároljuk. A brokkolit és a burgonyát hozzáadjuk, rövid ideig kevergetjük. Fél liter vízzel felöntjük a leveskockát beledobjuk és a tejszínt hozzáöntve, lefedve puhulásig főzzük. Ez után mixerrel pépesítjük, sózzuk, borsozzuk és 10 dkg reszeltsajtot hozzáadunk és olvadni hagyjuk. A levest maradék sajttal megszórjuk és pirított kenyérrel tálaljuk.
Sonkás kocka: 1 cs. kocka tészta (durum, vagy tojás nélküli), 20-30 dkg füstölt sonka (vagy füsölt csülök). Besamel: 5 dkg margarin, 5 dkg liszt, kb. 3 dl tej, 1 kis pohár tejföl, késhegynyi szerecsendió, só, bors.
A sonkát előző nap megfőzzük, másnap ledaráljuk. A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük. A hozzávalókból elkészítjük a mártást. Egy tűzálló tálat kivajazunk (vagy sütőpapírt teszünk bele), egy réteg tésztát terítünk bele, rá egy kis mártás, majd a darált sonka, újra tészta, mártás, sonka, tészta, mártás, végül az egészet pirosra sütjük. Reszelt sajt is kerülhet a tetejére.
Töltött burgonya: 1 kg burgonya, 1 kis pohár tejföl, 5 dkg reszelt sajt, 1 db tojássárgája, 3 dkg margarin, 10 dkg pulykamellsonka (felvágott), só, bors, bazsalikom.
A burgonyát hámozva sós vízben megfőzzük. Ha kész belsejét kivájjuk. Amit kivájtunk, összetörjük a tejföllel, tojássárgájával, sajttal, margarinnal. Belekeverjük az apró kockára vágott pulykamellsonkát és bazsalikomot. Sóval, borssal fűszerezzük, majd visszatöltjük a burgonyákba. Tepsibe rakjuk és megsütjük.
Zöldségleves: 1 cs. fagyasztott vegyes zöldségleves alap, 1 kis fej vöröshagyma, só, bors, petrzselyemzöld.
A zöldségeket az aprított vöröshagymával együtt kevés olajon megpirítjuk. Felengedjük kb. 2-3 l vízzel, sózzuk, borsozzuk. Ha a zöldségek megpuhultak, az apróra vágott petrezselyemzöldet is beleszórjuk. Apró levestésztával tálaljuk.
Bakonyi sertéscsíkok: 1 kg lapocka, vagy comb, 25 dkg gomba, 15 dkg szalonna, só, bors, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 dl tejföl, 1 tk. lisz, 1 kk. mustár, 1-2 babárlevél, 1 ek. őrölt paprika.
A húst megtisztítjuk, csíkokra vágjuk. A szalonnát és a vöröshagymát apró kockára, a gombát szeleteljük. A szalonnát és a vöröshagymát megpirítjuk, rátesszük a húst és fehéredésig sütjük. Megszórjuk őrölt paprikával, felengedjük kb. 2 dl vízzel, ízesítjük zúzott fokhagymával, sóval, borssal, babérlevéllel majdnem puhulásig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a szeletelt gombát, kb. 10 percig még együtt főzzük, majd liszttel és mustárral elkevert tejföllel behabarjuk. Nokedlival, vagy zsemlegombóccal tálaljuk.
Zsemlegombóc: kb. 30 dkg liszt, 2 db zsemle, 2 db tojás, víz, só, néha petrezselyemzöld.
A zsemléket kis kockára vágva megpirítjuk. A többi hozzávalóból nokedli tésztát készítünk, beleforgatjuk a zsemlekockákat. Petrezselyemzölddel ízesítjük, majd kanállal kiszaggatva, forró vízben kifőzzük, leöblítjük. Kevés olajjal összeforgatjuk, hogy ne ragadjon.
Kelbimbó sült sonkával: 1 csomag fagyasztott kelbimbó, 2 sz. sonka vagy füstölt tarja, 1 tk. vaj/margarin petrezselyem.
A kelbimbót enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük. Egy serpenyőbe, kevés víz hozzáadásával megpároljuk a sonkát, majd ha elfőtte a levet, lepirítjuk. Kivesszük a serpenyőből, félre tesszük. A visszamaradt zsiradékhoz hozzáadjuk a vajat/margarint, megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel, majd a kelbimbót beleforgatjuk és a sült sonkával tálaljuk.