36. HÉT
Burgonya főzelék: fél kg újburgonya, 1 kis fej vöröshagyma, majoránna, babérlevél, só, 1 kk. őrölt paprika, 2 dl tejföl, olaj.
Az apróra vágott vöröshagymát kevés olajon megdinszteljük, megszórjuk őrölt paprikával, majd felengedjük vízzel. beletesszük a tisztított, kockára vágott burgonyát, fűszereket, sózzuk és puhára főzzük. A tejfölt elkeverjük 2-3 ek. liszttel, majd besűrítjük vele a főzeléket. Ecettel ízlés szerint savanyíthatjuk, sült kolbásszal tálaljuk.
Kefires virslisaláta: 2 pár virsli, 2 db főtt tojás, 1 kis fej lilahagyma, 2 doboz kefir, só, bors, mustár
A virsliket és a tojásokat megfőzzük, karikára vágjuk. A hagymát vékonyan felszeleteljük és besózzuk. A kefirt elkeverjük a mustárral, sóva, borssal, majd a virslivel, kinyomkodott hagymával, tojással összeforgatjuk. Pirítóssal tálaljuk.
Lecsós, zúzapörkölt: 1 kg zúza, 2 fej vöröshagyma, só, bors, majoránna, őrölt paprika, 1 ü. kész lecsó.
A zúzát alaposan megtisztítjuk, jól megmossuk, majd ha nagy, kisebb darabokra vágjuk. A vöröshagymát is megtisztítjuk, kockára vágjuk és olajban megdinszteljük. Hozzáadjuk a zúzát, kicsit pirítjuk, megszórjuk őrölt paprikával, sóval, borssal, majorannával és kevés vízzel puhára főzzük. Ha kész, hozzáöntjük a lecsót és összeforraljuk. Közben a tarhonyát olajon megpirítjuk, annyi forró vízzel öntjük fel, hogy egy ujjnyira ellepje és fedő alatt puhára pároljuk.
Gersli: (hántolt árpa, árpagyöngy) a legmagasabb nyomelemtartalommal rendelkező gabona, mivel a hántolás során nem vesznek kárba értékes alapanyagai. Fogyasztása kedvezően hat a vércukor- és koleszterinszintre. Felhasználható ugyanúgy mint a rizs: köretként, töltött káposztába vagy bármilyen más töltelékbe.
Elkészítése: 1 csésze árpát beáztatunk, 2-3 órára, 2 csésze hideg vízbe, majd leszűrjük. 1 fej vöröshagymát kockára vágunk, olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a leszűrt gerslit, picit pirítjuk, majd kétszeres mennyiségű forróvízzel felöntjük, fedő alatt puhára pároljuk.
Tojáskrém: 5 db tojás, 2 ek. vaj (margarin), só, bors, 1 ek. tejföl, 1 tk. mustár, 1-2 sz. újhagyma.
A tojást megfőzzük és a többi hozzávalóval együtt aprítógépben simára keverjük.
Szilvakrémleves: 30 dkg szilva, 4-5 ek. cukor, vagy édesítőszer, 1 citrom héja, 2 dl tejszín, 2 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, 1,5 dl vörösbor, vagy víz, őrölt szegfűszeg, fahéj, vagy forraltbor fűszerkeverék.
A szilvát kimagozzuk, majd kb 2-3 l, őrölt fűszerekkel, vagy forraltbor fűszerkeverékkel, citromhéjjal, cukorral, vagy édesítőszerrel ízesített vízben feltesszük főni (ha vörösbort is szeretnénk beletenni, akkor annyival kevesebb vizet adjunk hozzá). Ha megfőtt, étkezési keményítővel, vagy liszttel elkevert tejszínnel besűrítjük. Apró daragombócot, vagy darabolt szilvát fűzük bele, de vigyázva, hogy ne főjön szét.
Nudli: 1 kg burgonya, kb. 20-30 dkg liszt, 3 dkg zsír, 2 tojás, só, zsemlemorzsa, 2 ek. vaj, szilvalekvár.
A burgonyát főzzük puhára, hámozzuk meg és krumplinyomón törjük át. Hagyjuk szoba hőmérsékletűre kihűlni, majd adjuk hozzá a többi alapanyagot és gyúrjuk simává. (A liszt mennyisége attól is függ, hogy a krumpli mennyire lisztes illetve vizes.) A tésztából egy-egy darabot tépünk, lisztezett deszkán hosszú, vékonyra sodorjuk, majd kb. 5 cm-es darabokra vágjuk. Forró vízben kifőzzük, majd pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Ha már unom a nudlisodrást, pár darab szilvásgombócot, vagy szilvalekváros gombócot is készítek. Porcukorral, lekvárral tálaljuk.
Kapormártás: 1,5 dl olajon 4 ek. liszttel rántást készítünk, majd ebbe tesszük az apróra vágott friss kaprot /lehet szárított is/ még egy kicsit együtt pirítjuk, majd felöntjük vízzel és csomómentesre keverjük, sózzuk és 2 dl tejföllel sűrítjük. Pici édesítővel és citomlével ízesítjük.
Májpuffancs: 20 dkg sertés máj, 3 ek. zsömlemorzsa, 3 ek. liszt, 1 kis fej vöröshagyma, 3 tojás, só, bors, petrezselyemzöld, bazsalikom, majoránna.
A májat, a vöröshagymával együtt, ledaráljuk és a tojások sárgájával kikeverjük. Beletesszük a fűszereket, a liszttel elkevert zsemlemorzsát, végül óvatosan hozzáforgatjuk a tojások csipetnyi sóval keményre vert habját is. Kanállal forró olajba szaggatjuk. Főzelékek mellé, de burgonyával, rizzsel vagy bármilyen salátával finom.
Tonhal saláta: 1-2 doboz natúr lében eltett tonhal, vagy olajos, mint a képen füstölt sprotni, 2 dl kefir, 1 db citrom, saláta (ha lehet többféle, vagy 1 cs. saláta keverék), só, bors, kapor.
A tonhalat lecsöpögtetjük, majd a kifacsart citrom levével meglocsoljuk és félre tesszük. A kefirt a borssal, valamint az apróra vágott kaporral ízesítjük, majd ráöntjük a halra, hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek, majd összekeverjük a salátával. Pirítós kenyérrel fogyasztjuk.
Paradicsomleves: 1 l paradicsomlé, 1 dl olaj, 3 ek. liszt, egy kisebb vöröshagyma, só, bors, édesítő, friss bazsalikom, zeller levél.
Az olajból és a lisztből rántást készítünk, majd felöntjük a paradicsomlével. Beletesszük egészben a vöröshagymát, zeller levelét, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint édesítjük. Apróra szaggatott nokedlival tálaljuk. vágott, friss bazsalikommal megszórjuk.
Rántott cukkini: 2 db nagyobb cukkini, só, liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj.
A cukkiniket meghámozzuk, kb. fél-egy centis karikákra vágjuk, beletesszük egy szűrőtálba, majd megsózzuk és állni hagyjuk. Először lisztbe, aztán tojásba, majd zsemlemorzsába forgatjuk. Forró olajban kisütjük.
Zöldborsós rizs: olajon megdinsztelünk 1 kis fej vöröshagymát, hozzáadunk kb. 2 maréknyi zöldborsót, 1 csokor finomra vágott petrezselymet és a rizst. Kicsit pirítjuk, majd felöntjük annyi forrásban lévő vízzel, hogy kb. 1 ujjnyira ellepje. Fedő alatt puhára pároljuk.
Gulyásleves: 1 db pulykanyak, 3 db burgonya, 2 szál sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 1 db vöröshagyma, só, bors, őrölt paprika, köménymag, zellerlevél, 1-2 gerezd fokhagyma
Az apróra vágott vöröshagymát megfonnyasztjuk, a fokhagymát belenyomjuk, majd hozzáadjuk az kis darabokra vágott pulykanyakat. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk pirospaprikával, köménnyel, majd kevés vizet aláöntve majdnem puhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, zöldségeket, zeller és petrezselyemzöldet. Kb. 3 liter vizzel felöntjük és készre főzzük.
Pupusas (6 db-hoz): 30 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 teáskanál só, 50 ml olaj, 120 ml víz.
A tészta hozzávalóit jól összegyúrjuk. Hagyjuk pihenni addig, amíg a tölteléket elkészítjük.
Töltelék(de lehet bármi, amit kitalálunk): 1 kis fej vöröshagymát összepirítunk apróra vágott szalonnával. Hozzáadunk felkockázott gépsonkát és összesütjük. Beleöntünk egy kis doboz kukoricát, pici só, bors, fokhagyma, bármilyen fűszer, amit szeretünk, 2-3 ek. tejföl és reszelt sajt.
A tésztát 6 egyenlő részre osztjuk, kicsit kinyújtjuk, teszünk bele 1 púpos evőkanálnyit a töltelékből, majd a széleit és a két végét összecsípjük, kicsit lelapítjuk és egy teflon serpenyőben (olaj nem kell hozzá) pár perc alatt megsütjük, előbb az egyik, aztán a másik oldalát.
Tölteléknek tehetünk még bele: hagymás csirkemájat, párolt zöldséget. De én tavasszal kipróbálom a medvehagymába tekert halsteaket is. Tölthető bármivel, amit szeretünk!
Mallorcai zöldségleves: 3 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 25 dkg paradicsom, 1 paprika, 2 ek. olaj, kb 20 dkg fejes káposzta, 1 babérlevél, kakukkfű, só bors.
Az olajat megforrósítjuk, a vöröshagymát megpirítjuk benne, hozzáadjuk a karikára vágott póréhagymát és az aprított fokhagymát. Néhány percig állandó keverés mellett pároljuk, majd bele tesszük az előzőleg felcsíkozott paprikát és a héjától megszabadított paradicsomot (forróvízbe mártva könnyen lejön a héja) tovább pároljuk. Hozzáöntünk kb. 2 l vizet, beledobjuk a csíkozott káposztát és a fűszereket, megsózzuk és fedő alatt megfőzzük.
Tarjás batyu: 1,5 kg sertéstarja, 50 dkg lángolt kolbász, 50 dkg vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, só, bors mustár.
A tarjából 10 szeletet vágunk, vékonyra kiverjük, megkenjük mustárral, sózzuk, borsozzuk, félretesszük. Az apróra vágott vöröshagymához, hozzáadjuk a bőrétől megfosztott, szétnyomkodott kolbászt, belenyomjuk a fokhagymát, majd az így elkészített raguból kis halmokat rakunk mindegyik hússzelet egyik felére, ráhajtjuk a másikat, összetűzzük, bő olajban kisütjük. Lehet úgy is, hogy bepanírozva sütjük ki, de sütőben egymás mellé rakva is megsül. Rizzsel, vagy törtburgonyával tálaljuk.
Joghurtos gyümölcssaláta: 3 db nektarin vagy őszibarack, 2 db zöldalma, 1 nagy pohár natúr joghurt, 1 tk. méz, fél citrom leve.
A gyümölcsöket megmossuk, ha őszibarackot teszünk bele, hámozzuk meg, majd vágjuk kis kockára. Egy nagyobb tálba tesszük, meglocsoljuk a citromlével, mézzel, majd a joghurttal összekeverjük. Lehűtve tálaljuk. Tetejét megszórhatjuk 1 ek. mazsolával, vagy müzlivel.
37. HÉT
Házi készítésű "mácsik"tészta: 45 dkg liszt + 1-2 kanál a deszka szórásához, gyúráshoz, kb. 1,5 dl víz, 1 kk. só, 1 db tojás.
A hozzávalókból sima tésztát gyúrunk. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, majd 5 cm-es csíkokra szeljük. Belisztezve egymásra teszünk 3-4-et és vékony csíkokra szeljük. Kezünkkel szétrázzuk, majd egy kicsit száradni hagyjuk. Forrásban lévő, sós vízben kifőzzük. Tetszőleges feltéttel (darált dió, mák, túró-szalonna) tálaljuk.
Tejbedara: 3 dl tej, 2 ek. búzadara, édesítőszer, a tetejére ízlés szerint kakaó, vagy gyümölcszselé.
A tejet édesítjük, majd a búzadarát puhára főzzük benne. Tetejére kakaópor, fahéjas cukor, de gyümölcszselével is finom.
Gyümölcszselé (mártás): tetszőleges apró gyümölcs (ribizli, málna, szeder, áfonya, egres stb.), 1 kis tasak tortazselé, fahéj, szegfűszeg, citromhéj+egy pici leve, édesítő.
A gyümölcsöt az ízesített vízben megfőzzük, majd hozzáadjuk a zseléport és sűrűsödésig keverjük benne.
Sóskamártás: 450 g mirelit sóska, 2 dl tejföl, 4 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, só, édesítőszer.
A sóskakrémet fagyosan, 4-5 dl vízbe tesszük és felengedésig főzzük. Liszttel elkevert tejföllel behabarjuk. Sózzuk, ha savanyú lenne, édesítővel ízesítjük. Ha kész, beleütünk személyenként 1 vagy 2 tojást, pár percig lassú tűzön főzzük, majd lezárjuk és pár percig még hagyjuk. Aki nem szereti így tükörtojással, de tetszőleges feltétel tálalhatja.
Rántott leves: 3 evőkanál étolaj, 2 evőkanál liszt, 1 púpos mokkáskanál egész köménymag, 1 mokkáskanál őrölt pirospaprika, só, fokhagyma
Az olajat felforrósítjuk, majd beleszórjuk a köménymagot és megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet és barna rántást készítünk belőle. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk pirospaprikával, nyomunk bele egy 1-2 gerezd fokhagymát és kb. másfél liter vízzel felengedjük, csomómentesre keverjük. (Ne hagyjuk ott, mert könnyen kifut) Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Virslis lecsó: 25 dkg füstölt húsos szalonna, 2-3 szál virsli, 3 db vöröshagyma, fél kg paradicsom, 1 kg paprika, 3 gerezd fokhagyma, olaj, 1 tk. őröltpaprika, só, bors fél kg tarhonya.
A füstölt szalonnát felkockázzuk, zsírjára pirítjuk. A hagymát apróra vágjuk, rádobjuk a szalonnára és hagyjuk a szalonna zsírjában dinsztelődni. Közben a megmosott paprikát, paradicsomot feldaraboljuk. A hagymás szalonnát a tűzről levéve megszórjuk az őrölt paprikával, ízlés szerint sózzuk, beletesszük a paprikát, paradicsomot és a zúzott fokhagymát. Fedő alatt közepes lángon puhára pároljuk. Miközben a lecsó fő, egy magasabb lábosban hevítsünk 5 evőkanál olajat, öntsük bele a tarhonyát. Folyamatos keverés közben pirítsuk aranybarnára, majd öntsük fel dupla mennyiségű vízzel. Sózzuk, majd főzzük puhára. Lecsóval tálaljuk.
Paradicsomos krinolin saláta: fél szál póréhagyma, 1 ek. olaj, 1 tk. ételízesítő, 3 ek. borecet, 1 tk. mustár, fél kg apró paradicsom, 1 kis szál uborka, fél fej saláta, 20 dkg krinolin, 1 cs. snidling, kevés petrezselyemzöld, bazsalikom, só, bors
A hagymát vékony karikára vágjuk és üvegesre pároljuk, majd 2 dl vízzel felöntve felforraljuk. Beletesszük az ételízesítőt, félrehúzzuk, végül belekeverjük az ecetet és a mustárt. Kihűtjük. A paradicsomokat daraboljuk, az uborkát félbevágjuk, majd szeleteljük. A krinolint a héj lehúzása után vékonyan felkarikázzuk. A metélőhagymát, petrezselymet, bazsalikomot apróra vágjuk és a kihűlt öntetbe szórjuk. Sóval, borssal ízesítjük. A saláta hozzávalóit összekeverjük, közvetlenül tálalás előtt a salátát is belevegyítjük. Pirítóssal, vagy rozskenyérrel tálaljuk.
Zöldséges penne, húsgombócokkal: fél cs. penne tészta (durum), 2 sz. sárgarépa, fél sz. póré hagyma, 2 ek. olaj, 50 dkg sütni való kolbász, zöldséglé, 2 dl tejszín, fél cs. petrezselyem.
A tésztát kifőzzük. A sárgarépát nagyobb hasábokra vágjuk, a pórét vastagon felszeleteljük. A kolbász tölteléket kinyomjuk, kis gombócokat formálunk belőle, majd az olajon kevergetve megsütjük, kiszedjük. A visszamaradt zsiradékon a zöldségeket megpirítjuk, felöntjük a zöldséglével és a tejszínnel. Sóval, borssal ízesítjük és puhára pároljuk. A húsgombócokat a tésztával együtt a hagymás-répás mártásba vegyítjük és összemelegítjük. Felaprított petrezselyemmel megszórjuk.
Karibi saláta: 3 dkg napraforgómag, 1 kicsi sárgadinnye, 15 dkg koktél paradicsom, 1 kisebb uborka, fél fej saláta, 2 ek. olaj, 4 ek. balzsamecet, 2 ek. méz, só, őrölt fehér bors.
A sárgadinnyét megtisztítjuk, magját kikaparjuk, majd egyik felét a paradicsommal együtt vékonyan felszeleteljük. Az uborkát legyaluljuk, a salátát apróra tépkedjük. Az előkészített hozzávalókat összekeverjük. A dinnye másik felét botmixerrel pépesítjük és az olajjal, balzsamecettel és a mézzel összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük. A salátát adagoljuk, kevés dinnyemártással meglocsoljuk és a pirított napraforgóval megszórjuk.
Finomfőzelék: 20 dkg zöldborsó, 20 dkg sárgarépa, 10 dkg zsenge karalábé, 1 doboz konzerv kukorica, vagy 50 dkg. zöldségkeverék, só, bors, petrezselyem, pici cukor, 4 ek. liszt, vaj, tej.
A zöldségeket megtisztítjuk, a répát karikára, a karalábét pedig kis kockára vágjuk. Kevés vajat felolvasztunk beletesszük a felaprított petrezselyem felét, majd rátesszük a megmosott, összevágott zöldségeket, sózzuk. Kevés vizet öntünk rá, és fedő alatt puhára pároljuk. Ha kész, hozzáöntjük leve nélkül a kukoricát, megszórjuk liszttel, felöntjük tejjel és habverővel csomómentesre keverjük. Ha túl sűrű, tejet adunk hozzá. Néhány perc alatt összeforraljuk. Pici cukorral édesítjük és megszórjuk a maradék apróra vágott petrezselyemmel. Panírozott halrudacskával tálaljuk.
Cukkini tekercs: 1 nagyobb cukkini, 20 dkg csirkemell sonka, 1 doboz zöldfűszeres krémsajt, 1-2 db paradicsom.
A cukkiniből zöldséghámozóval vékony szeleteket vágunk, száraz serpenyőben "meggrillezzük", hűlni hagyjuk. A felvágottat és a paradicsomot apró kockára vágjuk lazán a krémsajtba vegyítjük, majd cukkíni csíkokra kenjük. Felcsavarjuk és önállóan, vagy pirítóssal kínáljuk.
Karalábé krémleves: 2 db zsenge karalábé, 1 kis fej vöröshagyma, 1-2 db közepes burgonya, 1 ek. vaj, 1 l húsleves alaplé, 1 dl tejszín, 1 evőkanál liszt, só, bors, 1 kis csokor kapor aprítva.
A megtisztított hagymát, karalábét, burgonyát felkockázzuk. A karalábé kockák kb. negyed részét sós vízben puhára főzzük, ügyelve arra, hogy ne főzzük szét, majd félretesszük. A hagymát a vajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a burgonyát és a maradék karalábét. Sózzuk, borsozzuk és fedő alatt 5 percig pároljuk. Ezt követően felöntjük levessel és addig főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Ekkor a lisztet elkeverjük a tejszínnel és besűrítjük vele a levest. Botmixerrel turmixoljuk, ha túl sűrű lenne vízzel hígítjuk, vágott kaporral megszórjuk és a félretett karalábét belekeverjük.
Vadászkáposzta: 1 kg fejes káposzta, 3 dkg húsos, füstölt szalonna, 10 dkg virsli, 1 dl kefir, só, bors, babérlevél.
A káposztát vékonyan felcsíkozzuk, besózzuk, kicsit állni hagyjuk. Az apró kockára vágott szalonnát megpirítjuk, rátesszük a kinyomkodott káposztát, sóval, borssal, babérlevéllel ízesítjük, majd saját levében puhára pároljuk. Ha majdnem puha, beletesszük a karikára vágott virslit, majd az egészet összekeverjük a kefirrel.
Vagdalthús: lásd. 2011. 2. hét receptjei között, azzal a különbséggel, hogy a masszát kiolajozott, zsemlemorzsával megszórt őzgerinc formába tesszük és sütőben megsütjük.
Padlizsánkrém: én általában nyáron megsütöm az egész téli adagot és margarinos dobozokba fagyasztóba teszem. Felhasználás előtt 1 nappal előveszem, miután kiengedett a levét leszűrve használom. A padlizsánt megmosom, egészben faszénen jó puhára sütöm /ettől lesz egy kicsit füstös íze/. Hidegvízbe szedem, lehúzom a bőrét, a húsát szűrőbe teszem, megsózom /ettől kifolyik a kesernyés leve/ és 10 percig állni hagyom. Egy adaghoz valót kiveszek /a többi megy a fagyasztóba/ 2 db tojás sárgáját, mustárt, olajat, kevés tejfölt, édesítőt, borsot, vöröshagymát teszek hozzá, vagy kész majonézt. Az egészet botmixer segítségével pépesítem. Hűtőben érlelem, majd piritóskenyérrel, paprikával, paradicsommal tálalom.
Velőscsont leves: 1,5 kg velőscsont, 0,70 dkg sárgarépa, 2 szál petrezselyem gyökér, 1 db kis karalábé, kevés zellergumó, 1 db vöröshagyma, paprika, paradicsom, 1 kis csokor petrezselyemzöld (csomóra kötve) só, szemesbors.
A velőscsont mindkét végét sóba mártjuk, hogy a velő ne jőjjön ki, majd feltesszük főni, ha felforrt habját leszedjük, bezöldségeljük, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a vöröshagymát, paprikát, paradicsomot és készre főzzük. Egy kicsit várunk, majd leszűrjük. Cérnametélttel és külön a zöldségekkel, csonttal tálaljuk.
Vadas: 60-70 dkg marhahús, 1 kis fej vöröshagyma, 1 sz. petrezselyem gyökér, 5 szál nagyobb sárgarépa, 3 dl olaj, 3 ek. liszt, só, bors, babérlevél, 1 ek. mustár, 2 kicsi citrom leve, 1 ek. cukor, 2 dl tejföl.
A hagymát aprítjuk, majd kb. 1 dl olajban, kicsit megdinszteljük. Hozzáadjuk a karikára vágott zöldséget, majd kb 15 percig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, babérlevelet, citromlevet adunk hozzá, majd a szeletekre vágott húst. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, majd fedő alatt puhára pároljuk. 2 dl olajba teszünk 1 ek. cukrot, barnára pirítjuk, hozzáadjuk a lisztet majd világos barna rántást készítünk. A húst kiszedjük, félre tesszük, majd a zöldségeket a lével együtt leturmixoljuk és a pépet a rántáshoz keverjük. Adunk hozzá 2 dl tejfölt, simára keverjük, visszatesszük a húst és még pár percig együtt forraljuk. Zsemlegombóccal tálaljuk.
Töklepény: a cukkinit, vagy tököt legyaluljuk, sózzuk, szűrőtálban kicsit állni hagyjuk. Leve nélkül tálba tesszük, beleütünk 1-2 tojást és annyi lisztet adunk hozzá amennyit felvesz. Borsozzuk, apróra vágott petrezselymet és 2-3 gerezd zúzott fokhagymát keverünk hozzá. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, majd megsütjük. Zúzott fokhagymával ízesített kefirrel, vagy joghurttal tálaljuk.