52. HÉT
Finomfőzelék: 30 dkg zöldborsó, 30 dkg sárgarépa, 30 dkg zsenge karalábé, 1 doboz konzerv kukorica, vagy 1 cs. zöldségkeverék, só, bors, petrezselyem, pici cukor, 4-5 ek. liszt, vaj, tej.
A zöldségeket megtisztítjuk, a répát karikára, a karalábét pedig kis kockára vágjuk. Kevés vajat felolvasztunk beletesszük a felaprított petrezselyem felét, majd rátesszük a kukoricát és a megmosott, összevágott zöldségeket, sózzuk. Kevés vizet öntünk rá, és fedő alatt puhára pároljuk. Ha kész, megszórjuk liszttel, felöntjük tejjel és habverővel csomómentesre keverjük. Ha túl sűrű, tejet adunk hozzá. Készre főzzük néhány perc alatt. Pici cukorral édesítjük és megszórjuk a maradék apróra vágott petrezselyemmel. Panírozott halrudacskával tálaljuk.
Virslis lecsó: 1 üveg, vagy fagyasztott lecsó alap, 1 fej vöröshagyma, olaj, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 pár virsli.
A félfőre vágott vöröshagymát olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a lecsót, zúzott fokhagymát, karikára vágott virslit, sót és készre főzzük.
Borsodó: 4 dl fehérbor, 2 dl víz, 4 db tojás, citromhéj, 10 dkg cukor, vagy édesítőszer, 2 ek. étkezési keményítő, csipet só.
A fehérbort simára keverjük a tojásokkal, majd hozzáadjuk a vizet.
Hozzákeverjük a cukrot, étkezési keményítőt, citromhéjat reszelünk hozzá és jól eldolgozzuk. Vízgőz fölött a masszát habverővel felverjük.
Vanília sodó: 1/2 l tej, 2 db tojás, 5 dkg cukor, 1 kk. liszt, vagy étkezési keményítő, 1 cs. vaníliás cukor.
A tojássárgáját 1 dl tejjel, a cukorral és a liszttel elkeverjük. A tejet a vaníliáscukorral felforraljuk és forrón a tojássárgájához öntjük. Folytonos keverés mellett addig főzzük, amíg sűrűsödni kezd. 2 db tojásfehérjét 2 dkg cukorral keményre verünk és a forró mártáshoz keverjük.
Karamell sodó: 2 ek. cukor, 1 ek. étkezési keményítő, vagy liszt, vagy karamell pudingpor, 4 dl tej.
A cukrot karamellizáljuk, 3 dl tejjel felöntjük és megvárjuk, amíg a pirított cukor felolvad benne. Közben a maradék tejjel elkeverjük az étkezési keményítőt és folytonos keveréssel a pirított cukros tejhez vegyítjük.
Diós-almás felfújt: 50 dkg hámozott alma, 1 cs. vaníliás cukor, 1 db tojás
6 dkg margarin, 6 dl tej, 6 db szikkadt zsemle, vagy kifli, 8 dkg cukor, vagy édesítőszer, 8 dkg darált dió, 8 dkg mazsola.
A zsemlét (kiflit) szeletekre vágjuk. Leöntjük meleg tejjel, várunk amíg megpuhul. Hozzáadjuk az olvasztott margarint, tojást, vaníliás cukrot és jól összekeverjük. A meghámozott almát lereszeljük, beleszórjuk a cukrot, a darált diót, a megtisztított mazsolát és elkeverjük. A tűzálló tálat kikenjük, megszórjuk zsemlemorzsával és beletesszük a zsemlemassza felét. Rászórjuk a dióval elkevert almát, és betakarjuk a zsemlemassza másik felével. Előmelegített sütőben kisütjük. Tetejét vaníliás porcukorral szórjuk.
Kapros heringsaláta: 25 dkg ruszli, 15 dkg nyers uborka, 1 főtt burgonya, alma, citromlé, kevés olaj, édesítőszer, bors, pici szerecsendió, 1 dl fehérbor, mustár, apróra vágott kapor
A heringet lecsöpögtetjük, gerincét kihúzzuk, majd vékony csíkokra vágjuk, a pácolt hagymát apró darabokra. Hozzáadjuk a kockára vágott uborkát, a főtt burgonyát, valamint az almát. Kevés citromlét, olajat, mustárt és a bort habosra keverjük az édesítővel, borssal, szerecsendióval és a kaporral. A salátára öntjük, összekeverjük és behűtjük.
Halászlé: lásd. Bogrács, grill, vendégvárás fejezetben!
Rántott pontyszelet: A halat tisztítás után daraboljuk, majd a szokásos módon pepanírozzuk, forró olajban kisütjük.
Vajban sütött, fűszeres pisztráng: 2 db pisztráng, 2 ek. vaj, 3-4 gerezd fokhagyma, kapor, só, bors, 1 db citrom, 4 ek. olaj.
A megtisztított halat szalvétával szárazra töröljük, 1-1,5 centinként mindkét oldalát beirdaljuk, így jobban átjárják a fűszerek.
Az olajba teszünk egy kis citromlevet, zúzott fokhagymát, kaprot, sót, borsot, majd jól bedörzsöljük vele a halat. Teflon serpenyőben olvasztott vajon, mindkét oldalát pirosra sütjük... (Hát, ez nem jött össze! A vékony bőre lejött, így lett belőle "ronda, de finom" pisztráng. Legközelebb, ha készítek lisztbe forgatom bele, így szerintem, valóban piros és ropogós lesz!)
Majonézes burgonyasaláta: 1 kg salátaburgonya (apró), 2-3 fej lilahagyma, ecet, só, bors, édesítő, 1 flakon majonéz (vagy kevert, házi), tejföl, só, bors, édesítő, kevés mustár.
A burgonyát héjában megfőzzük, megtisztítjuk, majd a lilahagymával együtt vékony karikákra vágjuk. Egy salátás tálban elkészítjük az ecetes levet a burgonyát és a hagymát pár óráig ebben érleljük. A majonézt elkeverjük 2 ek. tejföllel, sózzuk, borsozzuk, kevés mustárt és édesítőt adunk hozzá, majd a léből leszűrt burgonyasalátát összekeverjük vele. Tálalásig hűtőben tartjuk.
Göngyölt tonhal: 1 kg tőkehalfilé, citromlé, só, őrölt bors, kakukkfű, 3 ek. margarin, 3 púpos ek. liszt, 5 dl tej, 15 dkg sajt, só, szerecsendió, medvehagyma (elhagyható annak akinek nincs a fagyasztóba, de akkor a mártásba tegyünk snidlinget, vagy apróra vágott újhagymát), a medvehagymát helyettesítjetjük kínai kel levéllel is.
A halat a citromlével meglocsoljuk, megsózzuk és befűszerezzük. Teflon serpenyőben kevés olajon mindkét oldalát megsütjük, hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a mártást: a margarint felolvasztjuk, beletesszük a lisztet, picit pirítjuk, majd a tűzről levéve a tejjel simára dolgozzuk. Fűszerezzük, majd hozzáadjuk a reszelt sajtot és a sajt elolvadásáig keverjük. A hal szeleteket ezután medvehagymába, vagy kel levélbe göngyöljük, egy tűzálló tálat margarinnal kikenünk, majd a halszeleteket belefektetjük, a mártással leöntjük és megsütjük. Burgonyapürével és fejes salátával tálaljuk.
Snidlinges burgonyapüré: 60 dkg burgonya, kb. 2 dl tej, 3-4 dkg vaj, snidling, vagy petrezselyem, só.
A burgonyát tisztítás után kis kockákra vágjuk, majd sós vízben puhára főzzük, leszűrjük. A tejet forrón a burgonyához öntjük, hozzáadjuk a vajat majd pépesre törjük. Apróra vágott snidlinggel ízesítjük.
Töltött bundáskenyér: kenyér, tojás, gépsonka, vagy más felvágott, szeletelt sajt, olaj, só, vaj.A kenyérszeleteket vékonyan megkenjük vajjal. Ráfektetünk egy szelet felvágottat és sajtot. Jól összenyomkodjuk, tojásba beleforgatjuk, majd forró olajban kisütjük.
Sütőtök krémleves: 75 dkg sütőtök, 30 dkg burgonya, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 l húsleves alaplé (lehet kockából is), só, bors, nagyon kevés fahéj, tökmag, bacon szalonna.
A sütőtököt daraboljuk, sütőben megsütjük. Amíg sül, a burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk, kicsit megdinszteljük, hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, fűszerezzük, felöntjük a húslevessel, majd puhára főzzük. Ha kész, a sütőtök kikapart belsejével együtt turmixoljuk, vagy botmixerrel pépesítjük. Tetejére pirított tökmagot szórunk és bacon szalonnával tálaljuk.
Csirkés kukoricottó: 1 kg vegyes csirkehús (comb, szárny, melle), 2 doboz csemege kukorica konzerv, 2-3 sz. sárgarépa, 2 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 2 db karalábé, 1 db zeller, egy maréknyi zöldborsó, 1 db vöröshagyma, 10 dkb gomba, 1 db piros kaliforniai paprika (elhagyható), olaj, só, bors, vaj.
A csirkehúst sóval és borssal 1 liter vízben puhára főzzük, majd levéből kiemeljük és félre tesszük. Közben az apróra vágott hagymát kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk az aprított petrezselymet és a karikára/kockára vágott zölédséget. Sózzuk, borsozzuk és egy kis csirkealaplével felöntve, fedő alatt, puhára pároljuk. Ezután összekeverjük a levétől lecsurgatott kukoricával és a csirke aprólékkal. Kivajazott, tűzálló tálba öntjük, tetejére vajat morzsolunk, majd kicsit lepirítjuk.
Cordon bleu: 8 szelet karaj, vagy pulyka- vagy csirkemell (az eredetihez borjúcomb kell), 8 szelet gépsonka, 8 szelet sajt, só, bors: A panírozáshoz: liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj a sütéshez.
A húst vékonyra kiklopfoljuk. Mindegyik szeletre teszünk egy gépsonkát és sajtot. Felcsavarjuk, bepanírozzuk és forró olajban megsütjük.
...vagy lehet válogatni a Bogrács, grill vendégvárás fejezetből!
Sonkatekercs: 8 szelet gépsonka, 20 dkg krémsajt, 4 ek. ecetes torma, 1 nagy alma, só, bors.
A krémsajtot habosra keverjük a tormával és a reszelt almával, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Magkeverékes pirítóssal tálaljuk.
Újházi tyúkhúsleves: 1 db tyúk, 4 nagyobb sárgarépa, 2 db petrezselyem gyökér+zöldje, 1 kis karalábé, 1 kis zeller, 10 dkg gomba, kevés kelbimbó, zöldborsó, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 db zöld paprika, só, egész bors, gyömbér.
A megtisztított tyúkot kívül-belül alaposan átmossuk, majd 2 liter hideg vízben (fedő nélkül) feltesszük főni. A tetején keletkező habot szűrőkanállal leszedjük, majd ha felforrt, lassú tűzön főzzük tovább. Fél órai főzés után beletesszük a megtisztított, de egészben hagyott sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét, kelkáposztát. Sózzuk, egész borsot, kevés gyömbért teszünk bele, majd készre főzzük. Ha a zöldség és a tyúk is megfőtt kiemeljük a levesből és hűlni hagyjuk. A tyúkot kicsontozzuk, bőrét eltávolítjuk, és a húst vékony csíkokra vágjuk. A levesben főtt zöldséget szintén vékony metéltre vágjuk. A levest közben a tűzről lehúzva, 15 percig pihentetjük, majd nagyon finom szitán átszűrjük. Tálalás, díszítés: külön tálaljuk a forró levest, tetejét vágott petrezselyemmel szórjuk meg, a tyúkhúst, a zöldséget, és a külön, sós vízben, kifőzött cérnametéltet.
A leves története: e híres magyar étek, nevét Újházi Edéről, a híres század eleji színészről kapta, aki "az érett tyúkdarabokkal, aprólékokkal, jóféle fehér húsdarabkákkal, tésztával és megfelelő zöldséggel párolt leves" nagy kedvelője volt. A figyelmes főszakács ezért a mai húsleves első változatával kedveskedett neki, amely Újházi, a Mester későbbi utasításai alapján nyerte el végül mai, tökéletes formáját. Sőt, ha a precizitásra törekszünk, be kell ismernünk, hogy eredetileg nem tyúk, hanem kakas levesről lehetett szó, hiszen Újházi Debrecenig is elment, hogy az alapanyagul szolgáló "vén kakasokat" beszerezze. Mivel azonban a tyúk jóval könnyebben beszerezhető és gyorsabban puhul, mint a kakas, mára ez vált a leves alapjává.
Budapest szelet: 1 kg karaj, fél kg gomba, fél kg csirkemáj, kb. 25-30 dkg zöldborsó, liszt, só, bors, őrölt paprika, 10 dkg kolozsvári szalonna (nyers), 1 db TV paprika, 1 db nagyobb paradicsom.
A húst szeletekre vágjuk, kiverjük, sózzuk, borsozzuk, lisztbe forgatjuk, majd hirtelen kisütjük (mint a natúrszeletet). Ha mind kész félre tesszük és melegen tartjuk. A visszamaradt olajba tesszük a felkockázott szalonnát és vöröshagymát, majd egy kicsit később a szeletekre vágott gombát, zöldpaprikát és paradicsomot. A zöldborsót és a májat tisztítás után külön-külön megfőzzük. Ha kész, leszűrjük, leöblítjük, majd a raguhoz keverjük. Megszórjuk pirospaprikával és még egy kicsit rotyogtatjuk. Tálalás: burgonyapüré vagy rizs, 1-1 szelet hús, leöntve raguval.
Csirkemell mandulás bundában: lásd. Bogrács, grill, vendégvárás fejezetben!
Csirkemáj felfújt: 25 dkg csirkemáj, 4 dkg vaj, 3 dl besamel, 6 tojás, só, bors, petrezselyemzöld, zsálya.
A májat apró darabokra vágjuk, diónyi forró vajon átforgatjuk, majd hozzáadjuk az aprított petrezselymet és zsályát. Amikor kihűlt a maradék vajat, a besamelt és a tojások sárgáját is hozzákeverjük. Sózzuk, borsozzuk. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd lazán a besameles májhoz forgatjuk. Kivajazott, zsemlemorzsával meghintett őzgerincformába öntjük (az alját kicsit odaütögetjük az asztl lapjához, hogy egy kicsit tömörüljön). Előmelegített sütőben, lassú tűznél kb. 20-25 percig sütjük. Ha megsült 1-2 perc várakozás után vesszük ki a sütőből, majd tálra borítjuk és szeleteljük. Salátával, zöldséggel, vagy burgonyapürével tálaljuk. Maradék főtt vagy sült húsból, csirkemellből, sonkából is készíthetjük. Fokhagymás, hoghurtos vegyes káposztasalátával tálaljuk.
Töltött káposzta: kb. 15 nagyobb levél, (amit a kelkáposztás tekercsekben leírt módon lefejtünk), 1 kg darálthús, 20 dkg rizs, 1 nagy fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 5 dkg füstölt szalonna, só, bors, őrölt paprika, 1 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, 2 db tojás, füstölt kolbász, vagy füstölthús, kapor, kevés liszt, olaj.
A hagymát és a szalonnát kis kockákra vágjuk, megpirítjuk, a rizst megpároljuk. A fele pirított hagymát a pörccel együtt a darált húshoz adjuk. A másik felét lehúzzuk a tűzről, meghintjük őrölt paprikával, teszünk bele kaprot (aki nem szereti el is hagyhatja), zöldpaprikát, paradicsomot (ez is elhagyható, de nyáron szeretem vele megbolondítani az ételt). A maradék fejes káposztát laskára vágjuk, összekeverjük a savanyú káposztával és a felét a lábos aljára terítjük. A kolbászt kb. 5 cm-es darabokra vágjuk (füstölt comb is jó helyette, vagy mindkettőt el is hagyhatjuk) rátesszük a tetejére. A darált húshoz adjuk a párolt rizst, a tojást, fűszerezzük pirospaprikával, sóval, borssal, majd jól összedolgozzuk. A töltelékekből gombócokat készítünk, a káposztalevelekre rakjuk. A hosszanti széleket a húsra hajtjuk, majd alulról feltekerjük a leveleket. Ezután rátesszük a lábosban lévő káposztára. Befedjük a maradék káposztával, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ha van füstölt szalonnabőrkénk, felcsíkozva azt is hozzáadhatjuk. Fedő alatt, lassú tűzön, kb 1 óra alatt puhára főzzük. Ekkor a töltelékeket óvatosan kiszedjük, félretesszük. Olajat melegítünk, megpirítjuk benne a lisztet, felöntjük kevés hideg vízzel, csomómentesre elkeverjük, a káposztához adjuk, jól elkeverjük és még 10 percig forraljuk. A töltelékeket a tetejére tesszük, és tejföllel kínáljuk.
Néha szoktam római tálban is készíteni. A különbség csak annyi, hogy nem a végén rántom be, hanem amikor befedem káposztával, így kerül a tetejével lezárt tál a sütőbe.
Parajpüré: 1 cs. fagyasztott paraj, 2 ek. vaj, 1 dl tej, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors.
A parajt felengedés után a felolvasztott vajba tesszük. Felöntjük a tejjel, zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük. Tojásrántottával kínáljuk.
Tejfölösgomba tésztával: 0,5 kg gomba, 2 dl főzőtejszín, petrezselyemzöld, fokhagyma, 1 ek. vaj, 1 tk. liszt, snidling, só, bors, durum tészta (spagetti, penne, fusilli) A tésztát kifőzzük. Vajon megpároljuk a gombát, ha elfőtte a levét, nyomunk bele fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és megszórjuk liszttel, majd felengedjük a tejszínnel. Csomómentesre keverjük. Kicsit még főzzük, majd beletesszük a petrezselyemzöldet és a snidlinget. Ha sűrű, tejjel higíthatjuk.
Zöldborsó leves: fél kg zöldborsó, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+ zöldje, 1 karalábé, 1 dl olaj, 1 ek. liszt, őrölt paprika, só, bors, vegeta.
A sárgarépát, karalábét, petr.gyökeret kockára vágjuk és az olajon megdinszteljük, majd kb 10 perc múlva hozzáadjuk a zöldborsót is. Kicsit pároljuk még, megszórjuk liszttel, kevés őrölt paprikával. Sóval, borssal, vegetával ízesítjük, majd vízzel felengedjük, csomómentesre keverjük és készre főzzük. Májgaluskát főzünk bele.
Májgombóc: 2 csirkemáj, 1 tojás, 1 ek. liszt, 2 ek. zsemlemorzsa, só, bors, petrezselyem.
A májat deszkán pépesre kaparjuk. Hozzáadjuk a lisztet, zsemlemorzsát, sót, borsot, petrezselymet és kikeverjük. Kanállal a forró levesbe szaggatjuk.
Cigánypecsenye: 1 kg tarja, szalonna, só, bors, őrölt paprika, fokhagyma, liszt.
A szalonnát "kakastaréjra vágjuk", elősütjük, félretesszük. A tarját szeletekre vágjuk kiverjük, sózzuk, lisztbe forgatjuk és hirtelen kisütjük. Zúzott fokhagymával ízesítjük. Burgonyapüré, vagy hasábburgonya tetejére tesszük, megszórjuk őröltpaprikával, majd 1 szelet szalonnával díszítjük.
Húskrém: 20 dkg csirkemell sonka, 2 ek. vaj, 1 tk. mustár, só, bors, petrezselyem, újhagyma.
A csirkemellet az újhagymával együtt ledaráljuk, majd a többi hozzávalóval habosra keverjük. Magos kenyérrel, pirított zsemlével tálaljuk.