14. HÉT
Zöldbab leves: Zöldbab leves: kb. 20 dkg fagyasztott zöldbab, 2-3 szem burgonya, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 kis fej vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, 1 kk. liszt, só, bors, borsikafű (csombor), citromlé, aki szereti kapor.
A zöldségeket megtisztítjuk, a burgonyát és a sárgarépát apró kockákra vágjuk és a zöldbabbal együtt, hideg vízben feltesszük főni. Sózzuk, borsozzuk, beletesszük a borsikafüvet, a hagymát. Ha minden megpuhult, liszttel elkevert tejföllel behabarjuk. Ízlés szerint citromlével savanyítjuk, végül hozzáadjuk az apróra vágott kaprot is.
Burgonyafánk (burgonyalángos): 25 dkg főtt, áttört burgonya, 30 dkg liszt, (ha jó lisztes a burgonya kevesebb is elég) 2 dkg élesztő, 2 tojássárgája, 2 dl tej, 1 ek. zsír, vagy margarin, egy kiskanálnyi cukor, só.
Az élesztőt a cukorral futtassuk meg a tejben. A krumplit főzzük meg héjában, majd hámozzuk meg, törjük át. Adjuk hozzá a lisztet, a tejes élesztőt, a tojássárgákat, a zsírt és egy kevés sóval gyúrjuk sima tésztává.
Kisujjnyi vastagra nyújtsuk ki és kelesszük egy órán át. Lisztezett pogácsaszaggatóval kiszaggatva bő, forró zsiradékban mindkét oldalukon süssük pirosra. Önálló ételként, de akár húsokhoz is adhatjuk köretként.
Bajor virslisaláta: 8 db füstölt virsli, 2 fej apró lilahagyma. Vinaigrette-mártáshoz: 2 ek. ecet, só, 1 tk. mustár, 4 ek. olaj, bors, apróra vágott snidling.
A virslit és a hagymát karikára vágjuk és egy lapos tálra tesszük. A mártáshoz az ecetet sóval és a mustárral habverővel addig keverjük, amíg a só feloldódik benne. Ezután az olajat is belekeverjük. A mártást ráöntjük a salátára, meghíntjük frissen őrölt borssal és a vágott snidlinggel. Magos pirítóssal tálaljuk.
Paprikás csirke: 6 db csirkecomb, vagy bármilyen csirke "alkatrész", lehet egész csirkéből is készíteni, 2 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 db babérlevél, só, bors, őrölt paprika, kevés olaj, 1 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, 2 dl tejföl, pici citromlé.
A csirkecombokat megtisztítjuk, daraboljuk és a szokásos módon pörköltet készítünk belőle. A lisztet, vagy étkezési keményítőt elhabarjuk egy kevés vízzel és a tejföllel, majd a pörkölthöz hozzákeverjük. Nokedlival (szebben mondva galuskával) tálaljuk.
Nokedli (galuska): 40 dkg liszt, 3 egész tojás, kb. 1,5-2 dl víz, só
Először a vizet tesszük fel forrni. A hozzávalókat összekeverjük, jó simára dolgozzuk, majd egy kevés ideig állni hagyjuk. Ha felforrt a víz, a tésztát beleszaggatjuk. Amint feljöttek a víz tetejére, szűrőkanállal kiszedjük, leöblítjük, majd egy tálba tesszük. Kevés olvasztott vajjal, vagy olajjal összekeverjük.
Spenótpüré: 1 cs. fagyasztott paraj, 2 ek. vaj, 1 dl tej, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors.
A parajt felengedés után a felolvasztott vajba tesszük. Felöntjük a tejjel, zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük. Tojásrántottával kínáljuk.
Karalábéfőzelék: 3 db zsenge karalábé, 1 nagy csokor petrezselyem, 1 kis fej hagyma, 1 l zöldségleves (kockából is jó), 1 ek. olaj, só, bors, 2 dl tejföl, 3 ek. étkezési keményítő, kevés olaj.
A karalábét jól megmossuk, zsenge leveleit felcsíkozzuk. Az apróra vágott hagymát olajon megdinszteljük rádobjuk a karalábé felcsíkozott zsenge levelét és az apróra vágott petrezselyem felét, aztán a kockára vágott karalábét. Élénk tűzön 2-3 percig pirítjuk, majd felöntjük a zöldséglevessel. Lefedjük és mérsékelt tűzön puhára főzzük. Simára keverjük a tejfölben az étkezési keményítőt, majd besűrítjük vele a főzeléket. Tálaláskor megszórjuk a petrezselyem másik felével. Panírozott halrudacska, főtt tojás, sült virsli illik hozzá.
Csőben sült makaróni sonkával és tojással: 40 dkg makaróni, 20 dkg pulykasonka (lehet házi is, vagy kolbász), 1 cs. újhagyma. Besamellhez: 10 dkg vaj, 3 ek. liszt, 5 dl tej, só, bors, csipet szerecsendió, 2 db tojás. Tetejére: 10 dkg reszelt sajt.
A makarónit enyhén sós vízben feltesszük főni. Közben a hozzávalókból, tojás kivételével, elkészítjük a besamell mártást. Ha kész, a felvert tojást is belekeverjük. A tésztát leszűrjük, leöblítjük majd összekeverjük a kockára vágott sonkával, karikára vágott újhagymával és a besamellel is összeforgatjuk. Egy tűzálló tálat kivajazunk, belesimítjuk a makarónit, megszórjuk a sajttal, majd pirosra megsütjük.
Almás-fahéjas zabkása: 4 dl tej, 1 dl víz, 4 ek. zabpehely, 1-2 db alma, 1 ek. méz, vagy édesítőszer, 1 tk. fahéj.
Az almákat meghámozzuk és kisebb kockára vágjuk. Lábosba tesszük, ráöntjük a vizet, ici-pici só rá, édesítjük és fahéjjal ízesítve félpuhára pároljuk. Ekkor beleöntjük a tejet, hozzáadjuk a zabpelyhet és pépesre főzzük.
(Természetesen a férjeknek "ütősebb" vacsorát adjunk...)
Zöldséggel töltött gombafej: személyenként 2-3 db nagyobb csiperke gomba, 1 közepes fej vöröshagyma, 2 sz. sárgarépa, fél karalábé, zöldborsó, kukorica, kb. 10-15 dkg kemény sajt, 2 db tojás, só, bors, petrezselyemzöld.
A gombát megmossuk, szárát kicsavarjuk, besózzuk és tepsibe sorakoztatjuk. Az apró kockára vágott hagymát vajon megdinszteljük, megszórjuk őrölt paprikával, hozzáadjuk a feldarabolt gombaszárat és a szintén apró kockára vágott zöldségeket. Sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával, majoránnával ízesítjük és fedő alatt félpuhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a zöldborsót és a kukoricát is, apróra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk és zsírjára sütjük. Miután kihűlt, belekeverjük a kis kockára vágott kemény sajtot és a felvert tojással összeforgatjuk. Ezzel a töltelékkel töltjük meg gombafejeket és sütőben készre.
Sajtsaláta: többféle sajtot, paradicsomot kockára vágunk, hozzá tépkedünk egy kevés jégsalátát, összekeverjük 1 ek. hamis tartármártással (2 dl tejföl, pici mustár, pici citromlé, egy csepp édesítőszer, 2 db főtt tojás sárgája, mindezeket simára keverjük. A tojásfehérjét kockára vágva a salátához adhatjuk), durvára vágott, pirított dióval megszórjuk.
Zöldfűszeres vaj: 1 cs. metélőhagyma (snidling), 1-2 levél friss bazsalikom, pici petrezselyem, 20 dkg vaj, 1 mk. friss citromé, 1 mk. só, fél mk. frissen őrölt bors.
A zöldfűszereket finomra aprítjuk, majd a vajjal habosra keverjük. Sóval, borssal, citromlével ízesítjük.
Görög gyümölcsleves:1 l narancslé, fél liter főzőtejszín, 1 doboz vegyes gyümölcskonzerv, ízlés szerinti friss gyümölcs, pici só, 1 kk. fahéj.
A tejszínt felforraljuk, lehűtjük, majd a narancslével és egy kevés fahéjjal elkeverjük. Hozzáadjuk, levével együtt, a konzervet és az apróra vágott friss gyümölcsöket is. Fogyasztásig hűtőben tartjuk.
Rizskoch (rizsfelfújt): 35 dkg rizs, fél liter tej, fél liter víz, 10 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 3 tojás, egy késhegynyi só.
A rizst megmossuk, és a tejes vízben pici sóval puhára főzzük, kihűtjük. A vajat porcukorral és a tojássárgájával jó kikeverjük, majd a rizshez adjuk. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, majd óvatosan a rizshez keverjük. Margarinnal kikent, zsemlemorzsával megszórt tepsibe öntjük, majd kb. 30-40 perc alatt készre sütjük.
Fűszeres hekk, párolt zöldséggel: 1 csomag apró hekk, 1 cs. halfűszerkeverék, só, liszt, kevés víz, olaj, bármilyen zöldség.
A halat kiolvasztjuk, megtisztítjuk, sózzuk. Ropogós bunda készítése: a lisztbe elkeverjük a fűszerkeveréket, a halat beleforgatjuk, majd vízbe mártjuk és újra a fűszeres lisztbe forgatjuk, kicsit "rátapicskoljuk", forró olajban kisütjük. A zöldséget megpároljuk, vajban megfuttatott tpetrezselyemmel összeforgatjuk, frissen őrölt borssal fűszerezzük, majd tálaljuk a halat.
Kenyértésztában sült sonka: fél kg liszt, 1 mk. só , 1 tk. cukor, 1 cs. szárított élesztő (fél kg liszthez) 3 dl víz (meleg, de nem forró), 1 db tojás, 70-80 dkg házi füstölt sonka, vagy kötözött sonka.
A hozzávalókból megdagasztjuk a kenyértésztát. Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkán akkorára nyújtjuk, hogy a főtt sonkát kényelmesen belecsomagolhassuk. (Csak akkor csomagoljuk, ha a sonka már teljesen kihűlt, leszikkadt!) A cipóvá formált tésztát sütőlemezre tesszük, majd előmelegített forró sütőbe megsütjük. Sütés előtt díszítjük, tetejét tojással megkenjük. A megsült tésztát hagyjuk kihűlni, csak azután vágjuk fel.
vagy...
Medvehagymás kenyértésztában sült sonka:fél kg liszt, 1 mk. só , 1 tk. cukor, 1 cs. szárított élesztő (fél kg liszthez), 1 kis fej vöröshagyma, vagy újhagyma, medvehagymás pestó, vagy sima medvehagyma, 3 dl víz (meleg, de nem forró), 1 db tojás, 70-80 dkg házi füstölt sonka, vagy kötözött sonka.
A hozzávalókból megdagasztjuk a kenyértésztát. Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkán akkorára nyújtjuk, hogy a főtt sonkát kényelmesen belecsomagolhassuk. (Csak akkor csomagoljuk, ha a sonka már teljesen kihűlt, leszikkadt!) A cipóvá formált tésztát a leeső darabokkal díszítjük, megkenjük tojással, majd tűzálló tálba tesszük és előmelegített sütőben megsütjük. Teljesen kihűlve szeleteljük!
Húsvéti medvehagymás, sós kalács: 1 kg liszt, 5 dkg friss élesztő, 7 dkg cukor, 1 púpozott ek. só, 2 db tojás, kb. fél liter tej, aprított medvehagyma, 2 ek. olaj, 1-2 db tojás a kenéshez.
10 dkg lisztből, cukorból, élesztőből, 1-2 dl tejből kovászt készítünk. Ha kész, hozzáöntjük a liszthez, és a többi anyaggal együtt jó fényesre dagasztjuk. Meleg helyen 1-1,5 órát kelesztjük. Ha megkelt, átgyúrjuk kétfelé vesszük, mert két rúd lesz belőle. Egyik adagot annyi felé vesszük, ahányas fonatot akarunk (3-5-6). Megfonjuk és zsírozott tepsibe tesszük és még egyszer kelesztjük (kb. fél óra). Tojássárgával megkenjük, esetleg magokkal is megszórhatjuk, majd előmelegített sütőben megsütjük.
Sajtos zellerkrém leves: 2 db zeller, 2 fej vöröshagyma, 1 db burgonya, 2,5 dkg vaj, 6 dl zöldségleves alaplé (lehet kockából is), 1 babérlevél, só, bors, 25 dkg sajt, egy maréknyi snidling, 2 dl főzőtejszín.
A zellert, vöröshagymát és a burgonyát felaprítjuk. A vajat felolvasztjuk, beletesszük az aprított zöldségeket, majd fedő alatt puhára pároljuk. Ekkor öntsük fel a tejjel elkevert alaplével, tegyük bele a babérlevelet és kb. fél órát főzzük. Vegyük ki a babérlevelet, öntsük hozzá a tejszínt és botmixerrel, vagy turmixban keverjük simára. Tegyük vissza a fazékba, sózzuk, borsozzuk és egy maréknyi reszelt sajtot olvadásig keverjünk el benne. Tálaláskor adjuk mellé pirított bagettet, amit megszórunk reszelt sajttal és apróra vágott
Mogyorós sült bárány: 1,5 kg bárányborda, 1 kk. dijoni mustár 2,5 dkg őrölt mogyoró, 2,5 dkg reszelt parmezán sajt, kb. 2 kk. friss rozmaring.
A báránygerincet kötözzük henger alakúra, majd a bőrét átlósan vagdossuk be, olyan mélyen, hogy a bevonat ízét a hús is átvehesse. A hús bőrös felét és oldalát kenjük be a mustárral, majd a sajt, mogyoró és apróra vágott rozmaring keverékét is nyomkodjuk rá egyenletesen a mustáros részre. Tegyük egy tűzálló edénybe és előmelegített sütőben kb. másfél óra hosszát süssük alufólia alatt, majd vegyük le róla a fóliát és pirítsuk rá a kérget. Mielőtt szeleteljük, 10-15 percig pihentetjük, majd óvatosan vegyük ki a bordacsontokat, majd vékonyra szeletelve, sült-, vagy újburgonyával, párolt zöldségekkel tálaljuk.
Mézes sült bárányborda: személyenként 1-1 db bárányhátszín szelet, méz, szójaszósz, egy kevés rozmaring.
A báránybordát kb 2-3 cm-es darabokra vágjuk. A mézet és szójaszóst elkeverjük, adunk hozzá apróra vágott rozmaringot, majd a bordákat beleforgatjuk. Előmelegített sütőben először fólia alatt, majd anélkül, időnként saját levével locsolgatva, puhára sütjük. Hasábburgonyával és mentás cukkíni csíkokkal tálaljuk.
Fűszeres kacsa-, vagy libacomb, vagy egész szárnyas: kacsa, vagy libacomb, só, bors, majoránna, 2 fej vöröshagyma, kevés méz, narancslé, 2-2 dl fehér+vörösbor, 1-2 sz. sárgarépa, 1-2 alma.
Fűszerezés után, cikkekre vágott vöröshagyma, alma, sárgarépa ágyra fektetjük és 2 dl fehérbor, 1-2 kanál méz, 1 narancs levének keverékével megöntözzük. Mártás hozzá: ha megpuhult, levesszük a tetőt róla, levéből leszűrünk és egy lábosban felforraljuk. 1 ek. lisztet elkeverünk 2 dl vörösborral, majd a forrásban lévő pecsenyeléhez öntjük és besűrítjük. Nem szükséges liszttel sűríteni, ha a zöldség egy részét a pecsenyelével együtt összeturmixoljuk, vörösborral felöntjük és összeforraljuk. A zöldséges pecsenyéhez tálaljuk.
Francia sült csirke: 2 dkg vaj, 1 ek. olaj, 1 db egész csirke (kb. 1,5 kg-os), só, bors, 2 gerezd fokhagyma, rozmaring, kakukkfű, másfél dl csirkehús leves (kockából), 3 ek. tejszín, 2 ek. fehér bor.
A vajat olvasszuk fel, adjuk hozzá az olajat, majd a csirke mindegyik oldalát pirítsuk le benne. Tegyük át egy tűzálló edénybe a pecsenyelét pedig tegyük félre. A csirkét sózzuk, borsozzuk, tegyünk mellé még rozmaringágat, kakukkfűvet, egész gerezd fokhagymát. Öntsük alá a levest, majd fólia alatt süssük meg. Az utolsó kb. 15 percben vegyük le a takarást és pirítsuk meg. Közben készítsük el a mártást. A pecsenyeléhez öntsük hozzá a maradék húslevest és a bort. Forraljuk addig, amíg a fele lé el nem párolog. Hűtsük langyosra, ekkor keverjük el benne a tejszínt. Sült burgonyával, párolt sárgarépával és a tejszínes mártással tálaljuk.
Még több recept, ünnepi sült itt: http://www.konyhabirodalom.hupont.hu/95/husveti-menuk
...és itt: http://www.konyhabirodalom.hupont.hu/22/bogracs-grill-vendegvaras
Göngyölt sonka, tavaszi salátával: személyenként 2-3 szelet sonka, kb. 20 dkg sajt. Salátához: 1/2 alma, 1 cs. retek, 1/2 fej jégsaláta, 2-3 sz. újhagyma. Öntethez: 1 ek. ecetes torma, majonéz, joghurt, 1/2 db alma.
A sonkát vékonyan szeleteljük, majd mindegyik szelet közepére csíkokra vágott sajtot teszünk. Felgöngyöljük, tepsibe tesszük és megsütjük. A salátához valókat kockára vágjuk, a hozzávalókból elkészítjük az öntetet, belereszeljük a fél almát, majd a saláta alapanyagaival összekeverjük.
15. HÉT
Töltött kenyér: sárga- piros- zöld kaliforniai paprika, sonka, főtt tojás, újhagyma és még ami eszünkbe jut, 1 db tojás, a kenéshez.
A paprikákat, sonkát, tojást kockára, az újhagymát karikára vágjuk, összekeverjük. A megkelt tésztát, két részre osztjuk, mindegyiket fél cm vastagra, téglalap alakúra nyújtjuk. Egyenletesen elosztjuk rajta a keveréket, feltekerjük, mint a rétest, kicsit összenyomjuk, tepsibe rakjuk, még egy kicsit kelesztjük, tetejét megkenjük tojással és megsütjük. Ha van leeső tésztadarab azzal díszíthetjük a tekercseket.
Sonkás fonat, főtt tojással: (tészta) 2,5 dl tej, 50 dkg liszt, 10 dkg vaj (olvasztva), 1 ek. cukor, fél ek. só, 1 cs. szárított élesztő.
Töltelék: kockára vágott füstölt sonka, nagyobb kockára vágott főtt tojás, tejföl, reszelt sajt. Kenéshez: 1 tojás sárgája kis tejjel elkeverve.
Előző nap is elkészíthetjük, reggel csak megsütjük!
A tészta hozzávalóit jól kidolgozzuk (mondjuk kenyérsütő gépben). Fél órát pihentetjük, majd 3 részre osztjuk és téglalap alakúra kinyújtjuk. Megkenjük tejföllel, kockára vágott sonkával, főtt tojással és kevés reszelt sajttal megszórjuk. Feltekerjük, mint a palacsintát, a végeit jól összenyomjuk, hogy a töltelék ne hulljon ki belőle. A rudak végeit összefogjuk és fonatot készítünk belőle. Megkenjük tejjel elkevert tojássárgájával és előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük.
Sonkakrém (maradék sonkából): 20 dkg sonka, személyenként 1-2 főtt tojás, 5 dkg vaj, 1 mk. piros paprikakrém, 1 tk. ecetes torma, .
A sonkát darabokra vágjuk, majd a puha vajjal, tojások sárgájával, sóval, borssal, paprika krémmel, tormával, aprítógéppel alaposan pépesítjük. Nyomózsákba tesszük és a félbevágott főtt tojás fehérjébe nyomjuk.
Kép és ötlet: Szepesi Ágnes
Lehet csibét is formázni belőle, akkor egy kis sárgarépából készítsünk, taréjt, csőrt és szemesborsból szemet, vagy tegyünk rá paradicsom kalapot, rá majonéz pöttyöket és kész a gomba.
Az alábbi recepteket, előző nap elkészíthetjük, aznap csak be a sütőbe, így több idő marad a családra.
Tárkonyos raguleves: 1 kg csirkeaprólék, 1 karalábé, 2 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 1 kis fej vöröshagyma, 10 dkg zöldborsó (lehet mirelit is), 10 dkg gomba, 1 sz. tárkony (lehet szárított is), bors, só, tejszín vagy tejföl, 1 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, vagy 1 ek.liszt. pici citromlé.
A csirkeaprólékot feltesszük főni, miután felforrt, a habját leszedjük. Közben a zöldségeket karikára, a karalábét kockára, a gombát szeletekre vágjuk és az apróra vágott vöröshagymával, a zöldborsóval együtt megpároljuk, majd a csirkeléhez keverjük. Sózzuk, borsozzuk, tárkony levelet teszünk bele és készre főzzük. A tejszínt, vagy a tejfölt elkeverjük egy csapott ek. étkezési keményítővel, vagy 1 tk. liszttel, egy kis levessel, majd a többi leveshez adva összeforraljuk. Citromlével enyhén besavanyítjuk, apróra vágott petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.
Pácolt oldalas: 1 kg sovány oldalas. Pác: 2 ek. olaj, 2 ek. szójaszósz, 2 ek. méz, 1 kk. mustár (lehetőség szerint Dijoni), 1 ek. paradicsompüré, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 2 ek. narancs lekvár (elhagyható), só, bors.Előző nap pácoljuk be a húst! Daraboljuk fel az oldalast tegyük egy tálba. A hozzávalókból készítsük el a pácot, majd öntsük rá a húsra és lefedve tegyük hűtőszekrénybe. Másnap vegyük ki a pácból, tegyük egy tűzálló tálba, majd gyakran locsolgatva a páclével süssük pirosra.
Ezeket az újdonságokat most készítem el, ezért a kép még csak egy újságból való, de szeretném ha látnátok a végeredményt. Saját kép Húsvét után!
Különleges töltött oldalas: 1,5 kg bőrös oldalas, de lehet bőr nélküli is, de mindenképpen csont nélküli és elkészíthető kettévágott dagadóból is. Töltelék: 2,5 dkg vaj, 1 fej nagyobb vöröshagyma, 10 dkg szalonna, 10 dkg csirke (vagy pulyka) máj, 10 dkg gomba, 2 gerezd fokhagyma, fél citrom reszelt héja, 2 ek. mazsola (elhagyható), 10 dkg főtt rizs (lehet gyorsrizs is), 2 db felvert tojás, petrezselyem, kakukkfű, só, bors, kevés olaj.
A vajat olvasszuk fel, tegyük bele az aprított vöröshagymát és a szalonnát. Ha a szalonna üvegesedni kezd, adjuk hozzá a kockára vágott májat és a szeletelt gombát. Pár percig pirítsuk, majd a rizst is keverjük el benne. Ha kihűlt, fűszerezzük, adjuk hozzá a reszelt citromhéjat, mazsolát, zúzott fokhagymát és a tojással jól dolgozzuk össze. Zsíros felével lefelé fektessük deszkára, majd a töltelék háromnegyedét halmozzuk középre és vékonyabb felén kezdve tekerjük fel. Zsineggel kössük át. Öntsünk egy kisebb tepsibe olajat, majd az illesztéssel lefelé tegyük bele. Sózzuk, borsozzuk, majd fóliával lefedve kb. másfél- 2 óra alatt süssük jól át. Ha puha a hús, vegyük le a fóliát és pirítsuk meg. Dinsztelt lilakáposztával tálaljuk, de lehet hozzá sültburgonyát, vagy salátát is kínálni.
...nem kaptam a célnak megfelelő oldalast, ezért dagadóból készült, de nagyon finom lett így is!
Ünnepi egybesült fasírt: 70 dkg darált hús, 5 dkg vaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 ek. friss zsálya, 2 ek. petrezselyem, só, bors, 1 db felvert tojás, 1 kk. mustár, 3 db félbevágott főtt tojás, 1 cs. leveles vajas tészta.
A vajat olvaszuk fel. Adjuk hozzá az aprított vöröshagymát, a petrezselymet és zsályát, legvégül a zúzott fokhagymát. A darált húst tegyük egy tálba, öntsük hozzá a hagymás keveréket, sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a mustárt és a felvert tojás kb. háromnegyedét (maradékkal kenjük meg a tésztát). A tésztát nyújtsuk ki kb. 23x30 cm-es téglalapra, a húsos töltelék felét tegyük a közepére, hosszában nyomkodjuk bele a félbevágott tojásokat, ha kicsik, akkor egészben is lehet hagyni, majd fedjük be a maradék hússal. Kissé nyomkodjuk félkörívesre. A tészta két oldalát, kb. 2,5 centinként vagdossuk be, majd felváltva a csíkokkal takarjuk be a tölteléket. Kenjük meg a maradék felvert tojással, majd előmelegített sütőben süssük meg.
Húsvéti csirkemell tekercs: 2 db csirkemell, 350 ml főzőtejszín, 20 dkg sajt, liszt, 4-5 db tojás, maradék főtt sonka, főtt tojás, fűszervaj.
A sajtot lereszeljük. A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, öklünkkel kicsit ellapítjuk, sózzuk, borsozzuk. A főtt sonkát, főtt tojást kockára vágjuk, fűszervajjal összekeverjük és beleütünk 1 db egész tojást. A csirkemell szeletet lisztbe forgatjuk, megtöltjük 1 ek. töltelékkel, felgöngyöljük, felvert tojásba forgatjuk. A sütőpapírral bélelt tepsit megszórjuk reszelt sajttal, rátesszük a tekercseket, tetejét is megszórjuk reszelt sajttal, majd a tejszínt ráöntjük és megsütjük. Rizzsel tálaljuk.
Rizi-bizi: 1 csésze rizs, kb. 2 csésze víz, de mindenképpen annyi, hogy a rizst kb. 2 ujjnyira ellepje, 20 dkg zöldborsó, kb. 1 dl olaj, petrezselyem, só, bors, 1 kis fej vöröshagyma.
A rizst, a zöldborsóval és az apróra vágott vöröshagymával együtt, olajon kissé megpirítjuk, majd felöntjük forrásban lévő vízzel. Sózzuk, borsozzuk, majd apritott petrezselyemmel elkeverjük, fedő alatt puhára pároljuk.
Medvehagyma mártás, pirított virslis burgonyával: 4 ek. olaj, kb. két csokor medvehagyma, 2-3 ek. liszt, 2 dl tejföl, 2 gerezd fokhagyma, só, bors.
Az apróra vágott medvehagymát olajban megfonnyasztjuk, felöntjük kb. 4 dl vízzel, sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával ízesítjük, majd liszttel elkevert tejföllel behabarjuk.
Csirkemell saláta: 1 db csirkemell, mozzarella (lében), fél fej saláta, fél fej új káposzta, 2 szál sárgarépa, 1 cs. retek, 1 nagy doboz joghurt, kapros öntet-por, gyros fűszerkeverék, olaj.
A csirkemellet felkockázzuk, megszórjuk a fűszerkeverékkel, megöntözzük olajjal, majd összekeverjük és fél órát állni hagyjuk. Addig elkészítjük a salátát: a káposztát, retket, sárgarépát vékony csíkokra vágjuk, a salátát falatnyi darabokra tépkedjük, a joghurtot összekeverjük a kapros alappal. A mozzarellát leszűrjük, kockára vágjuk. A hús ezután kisütjük. Tálaláskor egy marék salátát teszünk a tányérra, meglocsoljuk az öntettel, rátesszük a húst és a mozzarellát, majd pirítóssal, vagy anélkül fogyasztjuk.
Ínyenc töltött máj: 40 dkg sertésmáj, 1 zsemle, 1 tojás, 1 kis fej vöröshagyma, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, 1 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér, 1 dl tej, 1 teáskanál liszt, 3 cl konyak vagy rum (esetleg 1 mokkáskanál rumaroma vagy konyak aroma), 4 evőkanál olaj, só, őrölt bors.
A zsemlét kis kockákra vagdaljuk, majd ráöntjük a tejet. 1 evőkanál olajon megpirítjuk a tisztított és nagyon apróra vágott vöröshagymát, és hozzáadjuk a tejben megáztatott, összemorzsolt zsemlét. Összekeverjük a felvert tojással, sóval, borssal és az apróra metélt petrezselyemzöld felével. A megmosott és megszárított májat nagyobb, vékony szeletekre vágjuk. Minden szeletre teszünk a töltelékből, és úgy csavarjuk fel, hogy a két oldala szabadon maradjon (mint a piskótaroládot szokás). Ha hústűvel összetűzzük, akkor nem esik szét. A maradék olajon megfuttatjuk a karikára vágott zöldséget, ráöntjük a tűzálló tálon egymás mellé helyezett májtekercsekre és előmelegített forró sütőben megsütjük. Ha a máj átsült, kivesszük a tálból, a visszamaradt zöldséget pépesítjük, meghintjük egy kis liszttel, ráöntünk 1 dl vizet, és jól összeforraljuk. Ízesítjük a konyakkal, majd a májat visszatéve, melegen tartjuk. Párolt zöldbabbal, petrezselymes burgonyával, esetleg kuszkusszal, vagy bulgurral tálaljuk.
Olasz melegszendvics: 3-4 db nagyobb paradicsom, friss bazsalikom, olíva olaj, 1-2 gerezd fokhagyma, só, bors, kockázott sonka (lehet gép-, csirkemell, vagy felvágott), 10-15 dkg mozzarella sajt.
A paradicsomokat forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk és a mozzarellával együtt apró kockára vágjuk. Tálba tesszük, megöntözzük az olajjal, ízesítjük zúzott fokhagymával, bazsalikommal, sóval és borssal. Összekeverjük, a szintén kockára vágott sonkával, majd kenyér szeletekre halmozzuk, girllsütőben megsütjük.
Csirke becsinált leves: 1 csirkeaprólék, májával együtt (40-50 dkg) 25-30 dkg vegyes zöldség, 1 kicsi karalábé, 1/2 zeller, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 dl tejföl, 1 púpozott teáskanál liszt, 1 ek. olaj, 1 tk. citromlé, 1 kk. őrölt paprika, só, bors.
A csirkepicilékot megmossuk, kis darabokra vágjuk. A megtisztított zöldségeket keskeny hasábokra vágjuk. A vöröshagymát felaprítjuk a és felforrósított olajon üvegesre pirítjuk. A lángról félrehúzva belekeverjük az aprólékot és fehéredéséig pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a zöldségeket és pár percig tovább pirítjuk. Ráöntünk kb. egy liter vizet, sózzuk, borsozzuk és felforraljuk, majd kis lángon puhára főzzük. A lisztet simára keverjük a tejföllel és a citromlével, végül behabarjuk vele a levest. Jól kiforraljuk és megszórjuk nagyon finomra metélt petrezselyemzölddel.
Paradicsomos mozzarellás tészta: 500 gr. durum spagetti tészta, 4-5 db egész paradicsom, vagy 1 doboz hámozott paradicsom, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 4 cs. lében eltett mozzarella sajt, 1 dl olívaolaj, 15 dkg reszelt sajt.
Olajon az apróra vágott vöröshagymát megdinszteljük. Hozzáadjuk a darabolt paradicsomot, amit előtte forró vízbe teszünk és a héját lehúzzuk. (Ha dobozos hámozott paradicsomot használunk, azt egyszerűen hozzáöntjük.) Amikor már kissé pépesre sült, belenyomjuk a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, majd a kisebb kockára vágott mozzarellát is belekeverjük. Ekkor összeforgatjuk a spagettivel is és reszelt sajttal tálaljuk.
Babfőzelék: 40 dkg bab, 1 dl olaj, 1-2 ek. liszt, babérlevél, fokhagyma, só, őröltpaprika, 2 dl tejföl, 3 fej vöröshagyma. A beáztatott babot hideg vízbe feltesszük főni. Sóval, babérlevéllel ízesítjük. Ha puhára főtt, olajból és a lisztből zsemleszínű rántást készítünk, amelyben 1 fej, finomra vágott, vöröshagymát, 2-3 gerezd zúzott fokhagymát is pirítunk, majd belekeverjük a pirospaprikát. A rántást hideg vízzel simára keverjük, és a főzeléket besűrítjük. Hozzákeverjük a tejfölt, ecettel ízesítjük, és összelforraljuk. 2 fej vöröshagymát és a szafaládét karikára vágva megpirítunk, majd a babfőzelékhez tálaljuk.
Saláta, grillezett camembert (2 főre): 1 cs. saláta keverék, 1 db zöldfűszeres camembert, 1 pár füstölt virsli, 1 nagy pohár joghurt, 1 cs. fokhagymás-joghurtos öntet por.
A camembert elfelezzük, egyik részét kb. 1x1 cm-es kockára vágjuk, a másik felét egészben hagyjuk. Serpenyőbe kevés olajat cseppentünk, majd a kockákat kissé megsütjük, ráöntjük a salátára. A virsliket felkarikázzuk, szintén megsütjük és a camembert kockával együtt a salátához keverjük. Az öntet port elkeverjük a joghurttal, tálaláskor megöntözzük vele a salátát, majd a mindkét oldalán megpirított maradék sajttal tálaljuk.
Hagymakrémleves: 5 db vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, só, bors, kevés liszt, húsleveskocka, reszelt sajt.
A vöröshagymát aprítom és az olajon megdinsztelem. Hozzáadom a fokhagymát is, még egy kicsit sütöm, majd megszórom liszttel és átkeverem. Felengedem a hús-alaplével, fűszerezem és botmixerrel simára keverem. A póréhagymát karikára vágom, megsütöm, a leveshez keverem, pirított kenyérkockával, vagy olvasztott sajtos bagettel tálalom.
Rántott karfiol, gomba, zöldséges rizs...
Sonkás-tejszínes rakott brokkoli: 50 dkg brokkoli, 15 dkg sajt, 2 dl tejszín, 8 szelet gépsonka, ízlés szerinti fűszerek, só, bors
A brokkoli sós vízben, rózsáira szedve megfőzzük és kivajazott jénaiba terítjük. Megfűszerezzük, sonkaszeletekkel betakarjuk. A tejszínt ráöntjük, reszelt sajttal megszórjuk és megsütjük. Ha marad még alapanyagunk tovább rétegezzük.
Tejfölös gombaleves: 2 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 1 közepes fej hagyma, 25 dkg gomba, 2 sz. bacon szalonna, 2 zöldségleves kocka (elhagyható), 1 paradicsom, só, bors, 2 dl tejföl, 1 ek. étkezési keményítő, apró levestészta.
A zöldségeket megtisztítjuk, feljkarikázzuk, a gombát vékonyra szeleteljük, a hagymát finomra aprózzuk. A szalonnát felkockázzuk és forró olajban megpirítjuk. Üvegesre fonnyasztjuk benne a hagymát, hozzákeverjük a gombát és a zöldségeket. Felöntjük kb. másfél liter vízzel, beletesszük a leveskockákat, egészben a paradicsomot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, fedő alatt megfőzzük. Étkezési keményítővel elkevert tejföllel behabarjuk, tetejét megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel, majd a tésztát is belefőzzük. Aki szereti kevés citromlével és tárkonnyal is ízesítheti.
Sertés comb a' la Sztroganoff: 3 evőkanál olaj,1 db nagy fejhagyma, 25 dkg vargánya vagy intenzívebb ízű gomba, 50-60 dkg marhahús, 2 evőkanál dijoni mustár, 3 dl főzőtejszín, 8 dkg csemegeuborka, 1 kis csomó metélőhagyma, só, bors: egy nagy serpenyőben felforrósítunk 1 evőkanál olajat. A hagymát megtisztítjuk, félbevágjuk, vékony szeletekre szeljük és 2–3 perc alatt megfonnyasztjuk. Közben a gombát megtisztítjuk, félbevágjuk és a hagymához adjuk és állandóan kevergetve kb. 5 perc alatt zsírjára sütjük.
A marhahúst nagyon vékony szeletekre, majd a rostjait keresztezve keskeny csíkokra vágjuk.
A gombát és a hagymát egy tálba szedjük és félretesszük.
A serpenyőbe újabb evőkanál olajat teszünk, és magas hőfokon felforrósítjuk. A hús felét a serpenyőbe tesszük és állandóan kevergetve 2–3 percig pirítjuk, majd kivesszük a serpenyőből és melegen tartjuk. A maradék olajat felforrósítjuk és a másik adag húst is megpirítjuk.
A hagymát, a gombát, a húst visszatesszük a serpenyőbe, frissen őrölt borssal fűszerezzük, kissé megsózzuk és összesütjük.
A mustárt a főzőtejszínbe keverjük, az uborkát lecsepegtetjük, mindkettőt hozzáadjuk a húshoz és jól összekeverjük. Felmelegítjük, de már nem főzzük. A metélőhagymát megmossuk, szárazra töröljük, felaprítjuk és a húsra szórjukm
Waldorf saláta tonhallal: 1 db zeller, 2 db alma, tubusos majonéz, 2 ek. tejföl, dió, kevés só, bors, 1 db tonhal.
A zellert meghámozzuk, vékonyan fölszeleteljük, majd gyufaszálnyi csíkokra vágjuk. Lábasban 5 deci vizet forralunk, megsózzuk, fél citrom levével ízesítjük, a zellert beleszórjuk, és a tűzről levéve, lefedve hűlni hagyjuk. A diót durvára vágjuk és a majonézbe keverjük. Az almát jól megmossuk, megtöröljük, majd a zellerhez hasonló csíkokra metéljük, azonnal citromlevet csurgatunk rá, nehogy megbarnuljon, és a leszűrt, jól lecsöpögtetett zellerrel együtt a tejföllel elkevert majonézbe keverjük. Sózzuk, borsozzuk, esetleg szűrt citromlével ízesítjük. A tonhalat leszűrjük, darabokra szedjük, majd óvatosan a salátához keverjük. Jól lehűtjük, majd tálaláskor a félretett dióval díszítjük.