32. HÉT
Joghurtos őszibarack leves:
8 db közepes őszibarack (ha nincs befőttből is finom) 2 dl joghurt, szegfűszeg, fahéj, citromhéj, 1 ek. étkezési keményítő.
Az őszibarackot kockára vágjuk és a fahéjjal, szegfűszeggel, citromhéjjal együtt feltesszük főni. Amint megpuhult a barack, a joghurtot elkeverjük az étkezési keményítővel és besűrítjük vele a levest. Apróra vágott mentalevéllel megszórjuk és hidegen tálaljuk.
Tíz perces fánk: 2 bögre liszt, 2 tojás, 1 csomag sütőpor, vagy 2 teáskanál szódabikarbóna (én ezt részesítem előnybe), 400 g natúr joghurt (1 nagy doboz), 2-3 evőkanál cukor, vagy édesítőszer.
A hozzávalókból kb. nokedli sűrűségű tésztát keverünk. Evőkanállal forró olajba szaggatjuk.
(Azért szeretem mert amire beleszaggatom az olajba, az első magától átfordul és így biztosan átsül a belseje.)
Egy kis csavar... amikor fele tészta elfogyott, a maradékba tettem még kb. 1 dl tejet, simára dolgoztam, majd négyfelé vágott szilvát kevertem hozzá, így sütöttem ki. Csak úgy, de fahéjas porcukorral, lekvárral, gyümölcsmártással, kompóttal is finom.
Avokádópüré: 4 kisebb kemény paradicsom, 4 kisebb vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 4 érett avokádó, 2 ek. ecet, só, bors, friss, vagy szárított koriander, 2 ek. olívaolaj.
A paradicsomot pár percre forró vízbe tesszük, héját lehúzzuk, magjait eltávolítjuk, majd a vöröshagymával együtt kis kockára vágjuk. Az avokádót félbeszeljük, húsát kikanalazzuk és villával összetörjük. Az ecetet sóval, borssal és apróra vágott korianderrel összekeverjük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és apránként az olajat. Tálba teszünk mindent és összekeverjük. Tortillával, vagy pirított barna kenyérrel, esetleg pitával tálaljuk.
Tortilla: 2 csésze liszt, 1 tk só, 3/4 teáskanál sütőpor, 3 ek. olívaolaj (vagy olvasztott vaj), 2/3 csésze meleg víz.
A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a sütőport és az olajat. Langyos vízzel fokozatosan lágy tésztává gyúrjuk. Letakarjuk és 15 percig pihentetjük. 12 egyforma méretű golyót formálunk a tésztából, amiket lisztezett deszkán nagyon vékonyra kinyújtunk úgy, hogy kb. 18-20 cm átmérőjű lepényeket kapjunk. Vaslapon, vagy vastag aljú serpenyőben, zsiradék nélkül sütjük, amíg a tészta felhólyagosodik. Ekkor megfordítjuk és a másik felét is megsütjük. Egymásra tesszük és pár percig letakarva tartjuk. Ez után bármivel megtölthető.
Karalábé leves: 2 db zsenge karalábé, 1 sz. nagyobb sárgarépa, 1 sz. petrezselyem gyökér, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyem zöld, só, bors, pirospaprika, liszt, kevés olaj.
A megtisztított zöldségeket kockára vágjuk. Kevés olajon a hagymával együtt megdinszteljük, sózzuk, borsozzuk. Amikor már megpuhultak, megszórjuk egy kevés pirospaprikával és liszttel. Elkeverjük és felöntjük vízzel. Lassú tüzön főzzük. A végén beleszórjuk a felaprított petrezselyemzöldet. Aki szereti tejföllel is behabarhatja.
Burgonyás tészta: kb. 4-5 db burgonya, őrölt paprika, 1 fej vöröshagyma, só, bors, fél csomag kockatészta.
A burgonyát megfőzzük, az apróra vágott vöröshagymát megdinszteljük, megszórjuk őrölt paprikával, sózzuk, borsozzuk. A megfőtt burgonyát rátesszük és jól összenyomjuk. A kockatésztát kifőzzük és a paprikás burgonyával összekeverjük. Savanyúsággal tálaljuk.
Olasz cukkinis szendvics: 2-3 db közepes paradicsom, 4 kisebb cukkini, 12 dkg mozzarella sajt, só, őrölt bors, 1 gerezd zúzott fokhagyma, friss bazsalikom, néhány levél friss oregánó, 4 szelet kenyér.
A paradicsomot félbefágjuk, magját kikaparjuk, majd kis kockára vágjuk. A cukkinit megmossuk és 2-3 mm vastagon fölszeleteljük. A sajtot kis kockára vágjuk, a paradicsommal meg a cukkinivel összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával és a friss, apróra vágott oregánóval, bazsalikommal fűszerezzük. Ezt a keveréket a kenyérszeleteken egyenletesen elosztjuk, tepsibe tesszük és forró sütőben, vagy grillsütőben megsütjük.
Sajtleves: 1 l húsleves alaplé /én mindig elteszek a vasárnapi húslevesből a fagyasztóba, de ha nincs leveskockából is jó/, kakukkfű, tárkony, oregánó, szerecsendió, bazsalikom, snidling, petrezselyemzöld, tömlős sajt 3 db /lehet különböző/ A húsleves alaplét beízesítjük a fűszerekkel, belenyomjuk a sajtokat, amikor felolvadt, akkor rakjuk bele a petrezselyemzöldet és a snidlinget. Ha nagyon "flancolok" a leves tetejére Baker roll-t teszek és erre pedig reszelt sajtot, ha nem, pirítok kenyeret hozzá.
Gombás-virslis rizs: 25 dkg gomba, 1-2 ek. olaj, 5 dkg szalonna apró kockára vágva, 1 sz. zöldhagyma szeletelve, só, 1 gerezd fokhagyma, 1 csomó zsázsa (elhagyható) 1 db zöldpaprika karikára vágva, 20 dkg rizs, 3 db virsli.
A gombát felszeleteljük, tálba tesszük, leöntjük 5 dl forró vízzel és állni hagyjuk. A szalonnát, hagymát és a fokhagymát gyakran kevergetve addig sütjük 1-2 evőkanál forró olajban, amíg szép barna nem lesz, ekkor megsózzuk. Rátesszük a gombát a levével együtt és felforraljuk. Forrás közben beletesszük a rizst, az apróra vágott zsázsaleveleket, a zöldpaprikát és takaréklángon kb. 20 percig főzzük. Amikor a rizs megfőtt, belekeverjük a karikára vágott virslit, újra felmelegítjük és azonnal tálaljuk.
Paprikába töltött kőrözött: személyenként egy-egy db TV-paprika, 1 cs. túró, 2 ek. tejföl, só, 2-3 gerezd fokhagyma, őrölt paprika.
A túrót simára keverjük a tejföllel, zúzott fokhagymával, sóval, őrölt paprikával ízesítjük, majd a magházától megszabadított paprikába töltjük. Hűtőbe pár órát érleljük. Pirítóssal tálaljuk.
Sóskamártás: 1 kg friss sóskalevél (vastag ereitől megszabadítva), vagy 1 cs. sóskapüré, 3 ek. margarin, 2 ek. liszt, 2 ek. étkezési keményítő, 2 dl tejföl, csipet cukor, só, 2 dl tej.
Felolvasztjuk a margarint, hozzáadjuk a sóskát és kb. 20 percig pároljuk. Ha teljesen összeesett, megszórjuk liszttel, még egy kicsit pirítjuk, majd felengedjük kb. 2 dl tejjel és botmixerrel pépesítjük (ha püréből készül ezt a műveletet nem kell megtenni). 2 dl tejfölbe elkeverünk 2 ek. étkezési keményítőt és besűrítjük. Ha sűrű lenne tejjel hígítjuk, ha híg, étkezési keményítővel elkevert tejjel sűrítjük. Főtt burgonyával, húspogácsával, vagy tükörtojással tálaljuk.
Almás pirított máj: 2 db nagyobb fej vöröshagymát karikára vágva félig megpirítunk, majd hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott májat és 2-3 db gerezdekre vágott almát. Majorannával, kevés borssal fűszerezzük és addig sütjük, gyakran kevergetve, amíg az alma meg nem puhul. Végén sózzuk. (Itt rizzsel tálaltam, de gerslivel, bulgurral is nagyon finom!)
Tojáskrém: 5 db tojás, 2 ek. vaj (margarin), só, bors, 1 ek. tejföl, 1 tk. mustár, 1-2 sz. újhagyma.
A tojást megfőzzük és a többi hozzávalóval együtt aprítógépben simára keverjük.
Gombakrém leves: 1 kg gomba, 1 ek. margarin 1 fej vöröshagyma, só, bors, 1 ek. étkezési keményítő, petrezselyemzöld, 2 dl tejszín
1 ek. margarinon 1 fej vöröshagymát megdinsztelek. Hozzáadok fél kg felszeletelt gombát. Petrezselyemzölddel, sóval, borssal és fokhagymával ízesítem, egy kicsit pirítom, majd felöntöm 2 l vízzel. Közben a gomba másik felét is felszeletelem, megpirítom. A gombalevest összeturmixolom, 1 ek. étkezési keményítővel összekevert tejszínnel sűrítem, majd a pirított gombát is belekeverve tálalom.
Sajtgolyó (ez az alap): 30 dkg sajt, 4 ek. liszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, pici só, zsemlemorzsa, 1 nagyobb cukkini.
A sajtot lereszeljük, hozzáadjuk a szódabikarbónával elkevert lisztet, a tojást és sót. Olajos kézzel gombócokat formálunk, zsemlemorzsába forgatjuk, majd forró olajban kisütjük.
Cukkinis: fele masszához kb. 4 maréknyi, durvára reszelt, kinyomkodott cukkinit adunk és annyi lisztet, hogy formázható legyen. Lapos korongokat készítünk, zsemlemorzsába forgatjuk és még egy adagot kisütünk.
Ha még mindig marad masszánk, ahhoz a maradék reszelt cukkinit hozzáadjuk, teszünk bele még 1 tojást, borsot, apróra vágott petrezselymet és annyi lisztet, hogy kanállal a forró zsírba szaggatva se jöjjön szét, majd pirosra sütjük.
Csirke becsinált leves: 1 csirkeaprólék, májával együtt (40-50 dkg) 25-30 dkg vegyes zöldség, 1 kicsi karalábé, 1/2 zeller, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 dl tejföl, 1 púpozott teáskanál liszt, 1 ek. olaj, 1 tk. citromlé, 1 kk. őrölt paprika, só, bors.
A csirkepicilékot megmossuk, kis darabokra vágjuk. A megtisztított zöldségeket keskeny hasábokra vágjuk. A vöröshagymát felaprítjuk a és felforrósított olajon üvegesre pirítjuk. A lángról félrehúzva belekeverjük az aprólékot és fehéredéséig pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a zöldségeket és pár percig tovább pirítjuk. Ráöntünk kb. egy liter vizet, sózzuk, borsozzuk és felforraljuk, majd kis lángon puhára főzzük. A lisztet simára keverjük a tejföllel és a citromlével, végül behabarjuk vele a levest. Jól kiforraljuk és megszórjuk nagyon finomra metélt petrezselyemzölddel.
Eszterházy rostélyos: (marhahúsból, vagy csirke- pulyka mellből, vagy lehe sertés húsból) 1 kg karaj, 2 fej vöröshagyma, 2 sz. sárgarépa, 1 sz. petrezselyemgyökér, 1 kis zeller, 2 dl fehérbor, 2 dl víz, só, bors, babérlevél, mustár, 2 dl tejföl, olaj, pici citromlé.
A hús felszeleteljük, vékonyra kiverjük. A répát, gyökeret karikára, a zellert kis kockára vágjuk. Forró olajban a hús mindkét oldalát barnára sütjük, kiszedjük és félre tesszük. A visszamaradt zsiradékon megpároljuk a finomra vágott vöröshagymát és a felaprított zöldségeket. Felengedjük a borral és a vízzel, fűszerezzük és belerakjuk a húst is és puhára főzzük. Ha kész, mustárral, pici citromlével elkevert tejföllel besürítjük. Spagettivel tálaljuk.
Kefires virslisaláta: 2 pár virsli, 2 db főtt tojás, 1 kis fej lilahagyma, 2 doboz kefir, só, bors, mustár
A virsliket és a tojásokat megfőzzük, karikára vágjuk. A hagymát vékonyan felszeleteljük és besózzuk. A kefirt elkeverjük a mustárral, sóva, borssal, majd a virslivel, kinyomkodott hagymával, tojással összeforgatjuk. Pirítóssal tálaljuk.
33. HÉT
Zöldbab főzelék: 1 kg zöldbab, 1 kis fej vöröshagyma, 2 ek. olaj, 2 dl tejföl, 2 ek. liszt, só, 2 gerezd fokhagyma, 1 kk. őrölt paprika, 1 mk. ecet.
Apróra vágott vöröshagymát az olajon megfonnyasztunk, megszórjuk a paprikával, majd a kb. 2 cm-es darabokra vágott zöldbabot beletesszük, sózzuk és kevés vízzel felengedve puhára pároljuk. Ha megpuhult, lisztel elkevert tejföllel behabarjuk. Pici ecettel ízesítjük.
Zöldfűszeres túrókrém: 1 cs. túró, 1 doboz kefir, petrezselyem, snidling, kapor, újhagyma, fokhagyma.
A túrót kikeverjük a kefirrel, majd a zöldfűszereket hozzáadjuk. Újhagymát karikázunk bele, majd fokhagymával ízesítjük.
Csirkemelles, rakott tészta: 40 dkg száraztészta (bármilyen), 1 csontos csirkemell, vagy kb. 30 dkg filé, 10 dkg szalonna, 1-2 fej vöröshagyma, 4-5 gerezd fokhagyma, só, 1 tk. oregánó, frissen őrölt bors, vagy fűszerkeverék, vagy Bolognai szószpor, 2-3 ek olaj, 2,5 dl paradicsompüré. Besamellhez: 8 dkg (kb. 4 ek.) vaj, vagy margarin (kocka), 2 ek. liszt, kb. 4 dl tej, só, bors, szerecsendió. Tetejére: 15 dkg reszelt sajt.
A tésztát kifőzzük, közben elkészítjük a ragut. A csirkemellet tisztítjuk, apró kockára vágjuk. Sózzuk, borsozzuk, olajjal elkeverjük és állni hagyjuk. A szalonnát és a vöröshagymát apróra szeljük, együtt megsütjük. Hozzáadjuk a kb. 2 dl vízzel elkevert paradicsompürét, fűszerezzük, vagy a szószporral elkeverjük. Zúzott fokhagymát adunk hozzá és félre tesszük. A hozzávalókból elkészítjük a besamellmártást. Ezután a csirkemellet pirosra sütjük. Ha minen kész, a paradicsomos mártásba keverjük a csirkemellet és a tésztát. Tepsibe öntjük, tetejére simítjuk a besamellt, megszórjuk reszelt sajttal, majd forró sütőben megsütjük. Természetesen olcsóbb változat és ugyanolyan jó, ha a csirkemellet kihagyjuk. Ekkor több szalonnával, esetleg kolbásszal elvegyítve is finom!
Paradicsom leves: 2 doboz hámozott paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 1 sz. zellerlevél, só, bors, friss bazsalikom, kis kagyló, vagy csavart tészta, pici édesítőszer.
A paradicsomot beleöntjük egy fazékba, teszünk hozzá kb. 2 l vizet, a zellerszárat, vöröshagymát, sót, borsot és addig főzzük, amíg a hagyma üveges nem lesz. Ekkor kidobjuk belőle a zellerlevéllel együtt, majd botmixerrel pépesítjük, ha sűrű, még egy kis vizet adunk hozzá. Friss bazsalikomot apróra vágunk és a külön kifőzött tésztával együtt a levesbe keverjük. Ha savanyú lenne édesítőszerrel ízesítjük.
Virslis tojásos nokedli: 30 dkg liszt, 2-2,5 dl víz, 1 tojás + 6 db, 2 pár virsli.
A nokedlihoz valókat összekeverjük, forró vízbe szaggatjuk, leszűrjük. A virsliket felkarikázzuk, kevés olajon megpirítjuk, majd a nokedlivel összekeverjük. A tojásokat felverjük és ráöntjük, majd készre sütjük. Én tepsibe szoktam készíteni, mert úgy nem ragad le.
Alma, zeller saláta: 2 db alma, 1 kisebb zeller, dió, 2 ek. majonéz, 2 ek. tejföl, só, bors, pici édesítőszer.
Az almát és a zellert meghámozzuk, szálasra reszeljük, majd citrommal meglocsoljuk és összekeverjük. A majonézt elkeverjük a tejföllel, sózzuk, borsozzuk, ha túl savanyú, picit édesítjük. A diót durvára vágjuk és megpirítjuk. Tálaláskor tesszük rá az öntetet, majd a pirított dióval megszórjuk.
Burgonyafőzelék: 50 dkg burgonya, 1 fej vöröshagyma, 1-1 db paprika, paradicsom, só, őrölt paprika, babérlevél, 2 dl tejföl, 2 ek étkezési keményítő, vagy liszt.
A kockára vágott hagymát megdinszteljük, beletesszük a darabolt paprikát, paradicsomot, megszórjuk őrölt paprikával, majd felöntjük kb. 1 l vízzel. A karikára vágott burgonyát, babérlevelet beletesszük, sózzuk és puhára főzzük. Étkezési keményítővel elkevert tejföllel behabarjuk. Tetszés szerint ízesítjük. Vagdalthússal, sült-főtt szafaládéval, vagy tojáspörkölttel tálaljuk.
Vagdalthús: 30 dkg darálthús, vagy 1 doboz löncshús, 3 db tejben áztatott zsömle, 3 db tojás, 5 dkg szalonna, apróra vágott petrezselyemzöld, vöröshagyma, só, bors, majoranna vagy bazsalikom. A szalonnát megpirítom, rádobom a vöröshagymát és a petrezselyemzöldet. Kicsit sütöm, majd hozzákeverem az előzőleg összeállított hús, zsömle, tojásos masszához. Fenti fűszereket hozzáadom, vizes kézzel pogácsákat formálok, zsömlemorzsába forgatom és forró olajban kisütöm.
Kefires saláta /tetszés szerint, de én így készítem/: retek, uborka, paprika, paradicsom, lilahagyma, főtt tojás, vékony csíkokra vágva. A kefirbe mustárt, borsot, pici édesítőt és sót teszek, majd lazán hozzákeverem a zöldségekhez. 2-3 órára a hűtőbe teszem. /Nem kell megijedni a tojás sárgája eltűnik, csak színezi a salit./
Túrós tészta: 40 dkg lebbencs tészta, 25 dkg túró, 1 pohár tejföl, só, szalonna, vagy cukor.
A szalonnát kockára vágjuk és zsírjára pirítjuk, majd a pörcöt kiszedjük és félre tesszük. A visszamaradt zsiradékban, szárazon, a lebbencs tésztát megpirítjuk és felöntjük annyi forrásban lévő vízzel, hogy ellepje. fedő alatt puhára pároljuk. Ha kész, összekeverjük az áttört túróval, majd tejföllel és a félretett szalonna pörccel, vagy cukorral tálaljuk.
Cukkinis rántotta: egy kisebb zsenge cukkinit megmosunk és hasábokra vágunk. Olajon megpároljuk és ha puha, petrezselyemmel, snidlinggel, zúzott fokhagymával, frissen őrölt borssal /én mindig azt használok, mert jobb az íze/ ízesítjük és ráöntjük a felvert tojást. Lazán átkeverjük és készre sütjük. Egy tipp: ha megsül az alapanyag, lehúzom a tűzről, a zöldséget egy oldalra halmozom, a tojásokat a serpenyőbe ütöm bele, majd ott verem fel és a végén a zöldségeket is hozzákeverem. Vissza a tűzre, majd készre sütöm. Így, egy edénnyel kevesebbet kell mosogatni.
Zöldségleves: 2-3 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+levele, 1 kis fej hagyma, 1 db karalábé, só, bors, kevés olaj, 1 ek. liszt, 1 tk. őrölt paprika.
A sárgarépát, petrezselyemgyökeret karikára, a karalábét és a vöröshagymát kis kockára vágjuk. Kevés olajon először a vöröshagymát megdinszteljük, majd hozzáadjuk a zöldségeket és megpároljuk. Ha megpuhultak megszórjuk liszttel és pirospaprikával, átkeverjük, majd felöntjük kb. 2 l vízzel. A petrezselyemzöldet apróra vágjuk és a leveshez adjuk. Daragombóccal tálaljuk.
I. Káposztás lángos: 50-60 dkg káposzta, 1 ek. cukor, 2 ek. olaj, só, bors. Lángoshoz: 50 dkg liszt, 1 cs. szárított élesztő, 1 tk. cukor, 1 ek. só, kb. 3 dl langyos víz.
A káposztát lereszeljük, vagy aprítógépen ledaráljuk. Sózzuk, kicsit állni hagyjuk. Olajat melegítünk, beletesszük a cukrot és karamellizáljuk. Hozzáadjuk a kinyomkodott káposztát és gyakran kevergetve pirosra sütjük. Közben a tészta hozzávalóit, a víz kivételével összekeverjük. Beletesszük a langyosra hűlt káposztát és annyi vízzel dagasztjuk meg, hogy jól formálható legyen. Kelni hagyjuk. Ha kb. kétszeresére kelt, tenyérnyi darabokat formázunk belőle, majd forró olajban kisütjük. Tejföllel, de anélkül is finom!
II. Káposztás lángos: 0,50 kg liszt, 2 dl kefir, 1 dl forró víz, 1 cs. szárított élesztő, 2 tk. só, 1 tk. cukor, egy kis fej káposzta, 1 ek. cukor, só, bors, olaj.
A káposztát lereszeljük, sózzuk és egy kicsit állni hagyjuk. Közben az olajhoz hozzáadjuk a cukrot, karamellizáljuk, majd a kinyomkodott káposztát hozzá adjuk. Borsozzuk, barnára pirítjuk. Ezután a liszthez keverjük az élesztőt, sót, cukrot, majd a forróvízzel elkevert kefirt. Megdagasztjuk, majd duplájára kelesztjük. Ezután egy-egy darabot kerekre formálunk, megtöltjük kb. 2 ek. káposztával, félbehajtjuk, lenyomkodjuk, majd forró olajban kisütjük.
Sült zöldbab: 1 tk. vajon megpirítok 2 szelet, kockára vágott szalonnát, pörcöt kiszedem, félre teszem. A visszamaradt zsiradékban megdinsztelek 1 fej apróra vágott vöröshagymát, majd a ceruzababot is hozzáadva, sózom, borsozom, bazsalikommal, apróra vágott petrezselyemmel és zúzott fokhagymával ízesítve, puhára párolom. Ha kész, a szalonnapörcöt is hozzákeverem. Sajtmártással tálalom.
Fokhagyma mártás: 4 ek. margarint felolvasztunk, beleteszünk 2 ek. lisztet, kicsit pirítjuk, majd felöntjük kb. 4 dl tejjel. Simára keverjük, sózzuk, borsozzuk és 3-4 gerezd zúzott fokhagymával ízesítjük.
Zöldborsó leves: fél kg zöldborsó, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér+ zöldje, 1 karalábé, 1 dl olaj, 1 ek. liszt, őrölt paprika, só, bors, vegeta.
A sárgarépát, karalábét, petr.gyökeret kockára vágjuk és az olajon megdinszteljük, majd kb 10 perc múlva hozzáadjuk a zöldborsót is. Kicsit pároljuk még, megszórjuk liszttel, kevés őrölt paprikával. Sóval, borssal, vegetával ízesítjük, majd vízzel felengedjük, csomómentesre keverjük és készre főzzük. Májgaluskát főzünk bele.
Májgombóc: 2 csirkemáj, 1 tojás, 1 ek. liszt, 2 ek. zsemlemorzsa, só, bors, petrezselyem.
A májat deszkán pépesre kaparjuk. Hozzáadjuk a lisztet, zsemlemorzsát, sót, borsot, petrezselymet és kikeverjük. Kanállal a forró levesbe szaggatjuk.
Kijevi csirke- vagy pulykamell: 20 dkg sajt, 80 dkg pulykamell, 10 dkg vaj, 3-4 gerezd fokhagyma, esetleg snidling, petrezselyem, só, bors, liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj.
A pulykamellből vastagabb szeleteket vágunk, középen felszúrjuk, sózzuk, félretesszük. A sajtot kikeverjük a puha margarinnal és a zúzott fokhagymával, sózzuk, borsozzuk. Tehetünk bele apróra vágott snidlinget, vagy petrezselymet is. Ez után mindegyik szelet hús nyílásába töltjük, hústűvel összetűzzük, majd a szokásos módon bepanírozzuk és forró olajban kisütjük. A szeleteket megtölthetjük más ízű fűszervajjal is (lásd. Fűszervajak, mártások fejezetben!). Kukoricás rizzsel, vagy burgonyapürével tálaljuk.