Konyhabirodalom

Egyszerűen, gyorsan, jót!

 

                            100_5203.jpg

Akinek nincs kertje, egy nagyméretű cserépbe, esetleg ládába is vethet fűszernövényeket. Már kifejlett növényeket is lehet kapni különböző kertészeti áruházakban, így gyorsan felhasználható növényekhez jutunk.  Egy-egy cserépbe, nagyságtól függően, 4-5 növényt is tehetünk. Jól megfér egymás mellett a snidling, kakukkfű, oreganó, majoránna, curryfű, koriander, petrezselyem és a menta. A tárkony, zsálya és a citromfű, mivel nagyra nő, önmagába ültethető.

zsazsa_csiramag.jpg Kevesen ismerik a zsázsát, ezért pár dolgot itt is írok róla (bővebben az Ízesítők jótékony hatása fejezetben). Könnyen termeszthető, egyszerűen elszórjuk a magot egy ládába és12-14 nap múlva már arathatjuk is. Nagyon magas C-vitamin tartalma miatt télen nagyon hasznos kiegészítője ételeinknek. Enyhén tormaíze van. Vajaskenyérre, fűszerezésre kiváló.

Ha a friss zöldfűszerek ízét, illatát meg akarjuk őrizni legjobb, ha ősszel lefagyasztjuk, de fűszervajakat is készíthetünk belőlük.
Az alaposan megmosott és leszárított zöldfűszereket apróra vágjuk, majd puha vajjal (nem margarinnal) összekeverjük, pár percre hűtőbe tesszük, hogy jól formálható legyen, majd rudat sordrunk belőle, folpackba csomagoljuk és felhasználásig fagyasztóba tároljuk. Felhasználáskor, forró vízbe mártott késsel, tetszőleges darabot szeletelünk belőle. Ízesíthetünk vele burgonyapürét, csirkehúst, de még héjában főtt-sült burgonyának is jó ízt ad.

A fűszervajnak nem csak az ízét, de a formáját is kedvünkre változtathatjuk. Jégkockatartóba töltve kockákat, vagy nyomózsákból, zsírpapírral bélelt tálcára nyomott csillagokat készíthetünk, majd fagyasztás után nejlonzacskóban tárolhatjuk a mélyhűtőben.

                                           FŰSZERVAJAK

(a fűszereket mindig 20 dkg puha, habosra kevert vajhoz adjuk)

medvehagymas_fuszervaj.jpg  Medvehagymás fűszervaj: egy marék medvehagyma levelet, lilahagymával aprítógépbe pépesítünk. Hozzáadjuk 10 dkg puha vajhoz, sózzuk, borsozzuk és jól kikeverjük. Aki szereti tehet bele apróra vágott szalonnát is. Adagonként folpackba csomagoljuk és a fagyasztóba tesszük, ha kell, vágunk belőle egy-egy karikát a felhasználáshoz. 
Használható szendvicskrémhez, sült és párolt húsokhoz fűszervajként, a forró sültre olvasztva, párolt zöldségek párolásához, de akkor fele-fele arányban olajjal kell keverni , pürékhez, de húsokba töltve (pl. Kijev-i csirke- vagy pulykamell) is felhasználhatjuk.

Kapros: 1 mk. só, késhegynyi őrölt fehér bors, 1-1 kk. citromlé, mustár, 1 nagy csokor friss kapor, 1 mk. reszelt vöröshagyma.

Roston sült halakhoz, héjában főtt burgonyához vagy párolt zöldségekhez adhatjuk.

Bazsalikomost: 1 mk. sóval, fél mk. frissen őrölt színes borssal, egy kisebb csokor apróra vágott bazsalikommal, 2 gerezd fokhagymával habosra keverjük.
Főtt tésztákra, de zöldségekre is nagyon finom.

Metélőhagymást: 1 csokor finomra aprított metélőhagymával, 1-1 mk. sóval, citromlével, fél mk. őrölt feketeborssal ízesítünk.
Sült halhoz, burgonyához, zöldségekhez, túróhoz, burgonyapüréhez kiváló.

Korianderes-petrezselymes: 1 cs. koriander, vagy petrezselyemzöld, só, bors, 1 mk. Worcestermártás, 1 mk. citromlé és 1 mk. mustár.
A petrezselymes mindenhez illik, még gombához is, a korianderesnek behatároltabb a felhasználási területe, főleg párolt zöldséghez, sült szárnyasokhoz és halakhoz ajánlom.

Tárkonyos: 20 dkg habosra kevert vajat megsózunk, 1 púpozott kiskanál finomra aprított tárkonnyal, csipet durvára őrölt borssal (lehet színes is), 1 mk. reszelt vöröshagymával, 1 csipetnyi őrölt babérlevéllel fűszerezünk, végül néhány csepp tárkonyecettel pikánsra ízesítjük.
Főként szárnyasokhoz, de sós tészták töltelékébe is kiváló.

Majoránnás: 1 kk. felaprított friss majoránnát, 1 mk. cseresznyepaprika-krémet keverünk habosra  20 dkg vajjal. Enyhén sózzuk.
Párolt zöldségekhez, héjában sült burgonyához, bárány- illetve birkasülthöz adjuk.

Rozmaringos: 1 tk. rozmaring, 1 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors.
Rostonsültekhez, nyúlhoz, vad- és marhahúshoz, héjában sült burgonyához a legjobb.

Zsályás: 1 kk. apróra vágott zsálya, 1 mk. só, citromlé, pici őrölt bors.
Főként rostonsült májhoz, bárány- és birkahúshoz, zsírosabb pecsenyékhez illik, de olvasztva, egy kis fokhagymával, főtt tésztához keverve, különleges ízt ad. Főként harcsapaprikáshoz!

Kakukkfüves: egy jó kiskanálnyi, apróra vágott, kakukkfű só, őrölt bors, 1 gerezd zúzott fokhagyma.
Bármilyen sülthús, burgonya izesítője.

Fűszeres vaj, hal és csirke locsolásához: 2 ek. margrin, 1/4 kk. citromlé, 1 kk. mustár, 1 ek. friss petrezselyem és snidling (apróra vágva).
A margarint felolvasztjuk és a hozzávalókat belekeverjük. Pár percig főzzük.

                                               MÁRTÁSOK

Házi készítésű majonéz: 2 mk. mustár, 1 ek. citromlé, 2-3 tojássárgája (a tojás nagyságától függően), 1 mk. só, 4 dl étolaj, frissen őrölt bors.
A mustárt a citromlevet elkeverjük a tojások sárgájával (így gyorsabban lehet az olajat hozzá adagolni), sózzuk és 1 percig állni hagyjuk (ettől lesz szép fényes). Utána állandóan kevergetve, hozzáadagoljuk az olajat. Csipetnyi borsot adunk hozzá és már készen is van a majonéz, ami több mártás alapja.

Andalúz mártás: a majonézt 10 dkg paradicsompürével és 5 dkg kis kockára vágott piros húsú paprikával ízesítjük.
Felhasználhatju húsokhoz, de rizssalátához is.

Tartármártás (magyaros): nálunk simán tejföllel dúsítjuk a majonézt.

Tartármártás (franciás): 4 dkg kapribogyót, 2 szál újhagymát, 2-3 ecetes uborkát, 1 csokor petrezselymet, néhány tárkony levelet, apróra vágunk és 3 db főtt, áttört tojássárgájával együtt a majonézbe keverjük. Borjúsülthöz és bundázott falatokhoz kiváló!

Zöldmártás: tetszőleges fajtájú fűszernövényt, lehetőleg minél többet (lehet petrezselyem, snidling, tárkony, zsázsa, de még sóska vagy spenót is), leturmixolunk és a majonézhez keverjük.
Hideg halételekhez szokás kínálni.

Aioli mártás: a majonéz olívaolajjal készül, amit 4 gerezd zúzott fokhagymával és 5 dkg főtt, áttört burgonyával ízesítünk.
Párolt zöldségekhez, de pl. zöldséges rétesekhez is nagyon finom!

Mediterrán mártás: a majonéz olívaolajjal készül, amit 2 gerezd zúzott fokhagymával fél csokor fölaprított petrezselyemmel és korianderrel fűszerezünk.
Halhoz, paradicsomos salátákhoz illik.

Koktélmártás: a majonézt elkeverjük 3 ek. ketchuppal, 1 ek. konyakkal és 4-5 csepp Tabasco-mártással, majd 1 dl tejföllel lezítjuk.
Tenger gyümölcseihez, különösen rákfélékhez ajánlható.

Joghurt mártás, salátához: 1 csésze sovány joghurt, 1 kk. snidling (apróra vágva),1 gerezd zúzott fokhagyma, 1/4 csésze apróra vágott zsázsa, 1/2 kk. apróra vágott kapor, 1/2 kk. apróra vágott tárkony, 1/2 kk. mustár, csipet só, bors, cukor, vagy édesítőszer.
A hozzávalókat jól összekeverjük.

Fokhagymás, tárkonyos mártás halhoz: 1 cs. száraz fehérbor, 3 kk. tárkony, 3 ek. margarin, 2 ek. liszt, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1/2 cs. tyúkhúsleves, csipet bors.
A bort kissé összeforraljuk a tárkonnya. Közben a margarint megolvasztjuk, beletesszük a lisztet, picit pirítjuk, majd hozzáadjuk a fokhagymát, húslevest és a borsot. Tűzről levéve beleöntjük a tárkonyos bort és csomómentesre keverjük.

Fokhagymamártás nyers zöldségekhez: 2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 kk. tárkony, kakukkfű, petrezselyem, 2 kk. citromlé, 3 ek. sovány joghurt.
A hozzávalókat jól kikeverjük, fél órát állni hagyjuk.

Barnamártás: egy lábasba vizet öntünk, beletesszük a zöldségeket és az almát.  Kevés kakukkfűvel, babérlevéllel,  borssal ízesítjük. Ezután megsózzuk és a tepsiből kiáztatott pecsenyelevet is hozzáöntjük. Lassú tűzön főzzük. Ekkor cukrot karamellizálunk.  Szűrő segítségével a karamellhez hozzáadjuk az alaplevet, majd sűrítjük a liszttel, közben kevergetjük. Végül beletesszünk egy kis paradicsompürét és vörösbort. Miután kiforraltuk a mártást szűrön átszűrjük, még egyszer átforraljuk. Egészen sűrű anyagot kapunk.

Madeira mártás: fenti barnamártás, hozzá madeira bor, vagy konyak.

                      FRISS GYÜMÖLCSBŐL KÉSZÜLT MÁTÁSOK

(Új) Vörösboros áfonya/szeder mártás: kb. 20 dkg bogyós gyümölcs, 2 dl édes vörösbor, 2 ek. cukor, 2 dl víz, 1 tk. forralt borhoz való fűszerkeverék, vagy szegfűszeg, szegfűbors, fahéj, 1 kis csomag tortazselé.
A cukorból és vízből szirupot főzünk hozzáadjuk a fűszert és a gyümölcsöt, pár percig főzzük, de nem főzzük szét. A vörösborba elkeverjük a tortazselét, majd a gyümölcsökhöz adjuk. Összefőzzük és kihűtjük, de melegen is adhatjuk.
Sült marhahúshoz,  vadhúsok mellé kínáljuk.

(Új) Ribizli/málna mártás: kb. 20 dkg gyümölcs, 4 ek. cukor, 3 dl víz, szegfűszeg, fahéj, citromhéj, 1 nagy csomag tortazselé.
A cukorból, vízből, a fűszerek, citromhéj hozzáadásával szirupot főzünk, beletesszük a gyümölcsöket, kevés ideig eggyüt főzzük, majd a tortazselével besűrítjük.
Édes tésztákhoz kínáljuk.

sargabarckos-ribizlimartas.jpg (Új) Sárgabarackos-ribizlimártás: 6-8 db sárgabarack, 10-15 dkg ribizli, 2 dl víz, 5 ek. cukor, 1 kis cs. tortazselé.
A ribizlit leszemezzük, a sárgabarackot forró vízbe mártjuk pár pillanatra, kivesszük, héját lehúzzuk, daraboljuk. A vízből és cukorból szirupot főzünk, beletesszük a sárgabarackot és pépesre főzzük. Ha nem főtt szét kellőképpen, botmixerrel pürésítjük. Hozzáadjuk a ribizlit is kicsit főzzük még, majd a tortazselével sűrítjük.
Gombócokhoz, palacsintához, tejbedarához, piskótákhoz, de önállóan, friss kenyérre kenve is nagyon finom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 349
Tegnapi: 637
Heti: 986
Havi: 9 708
Össz.: 2 620 702

Látogatottság növelés
Oldal: FŰSZERVAJAK, MÁRTÁSOK
Konyhabirodalom - © 2008 - 2024 - konyhabirodalom.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »