Nálunk hagyomány, hogy 24-én böjti ételek vannak. Délben mindig valamilyen könnyű ebéd kerül az asztalra, hiszen ilyenkor a vacsora úgy is többfogásos. 24-én este mindig van halászlé. Különbözően elkészített szálkás és szálkamentes hal, rántott sajt, zöldségek, saláták. Természetesen nem marad el a bejgli és a sütemény. 25-26-án húsok, többféle köret és a születésnapi torta, hiszen a kisebbik leánykám 26-án született.
Szeretem kombinálni az ételeket gyümölccsel, illatos fűszerekkel, így ilyenkor több diót, mákot, aszalt szilvát, narancsot, almát, fahéjat, szegfűszeget használok...
Halból készült ételeket itt már nem írom le, hiszen külön fejezetben megtalálható itt: http://konyhabirodalom.hupont.hu/90/halbol-keszult-etelek
Lehet válogatni még innen is: http://konyhabirodalom.hupont.hu/22/bogracs-grill-vendegvaras
SODÓK, LEVESEK...
Pezsgőkrém: 4 dl édes pezsgő, 4 db tojás, cukor vagy édesítőszer (ízlés szerint), 1 cs. vaníliás cukor, 4-5 db babapiskóta, 4-5 ek. fagyasztott vegyes gyümölcs, díszítésnek aszalt áfonya, vagy mazsola.
A pezsgőt elkeverjük a tojások sárgájával, a vaníliás cukorral és a cukorral. Gőz felett addig keverjük, amíg besűrűsödik. A tojásfehérjét felverjük habnak, majd folytonos keverés mellett a pezsgőkrémhez keverjük. 4-5 db (attól függően, hogyan osztjuk el) nagyobb pohár aljára teszünk 1 ek. fagyasztott vegyes gyümölcsöt, rátördelünk 1-2 babpiskótát, majd elosztjuk rajta a pezsgőkrémet. Tetejére aszalt áfonyát, vagy mazsolát teszünk.
Borsodó: 8 dl fehérbor, 2 dl víz, 4 db tojás, fél citrom héja reszelve, 1 kevés őrölt fahéj és szegfűszeg, vagy forralt bor fűszerkeverék, 10 dkg cukor, vagy édesítőszer, 2 csapott ek. étkezési keményítő, vagy liszt, csipet só.
A fehérborhoz hozzáadjuk a vizet, majd simára keverjük a tojások sárgájával, a cukorral és az étkezési keményítővel. Beletesszük a fűszereket, ezután addig főzzük, amíg besűrűsödik. Közben a tojások fehérjét kemény habbá verjük, lazán beleforgatjuk a krémbe és pár percig óvatosan kevergetve összefőzzük.
Vanília sodó: 1/2 l tej, 2 db tojás, 5 dkg cukor, 1 kk. liszt, vagy étkezési keményítő, 1 cs. vaníliás cukor.
A tojássárgáját 1 dl tejjel, 1 ek. cukorral és a liszttel simára keverjük. Hozzáadjuk a maradék tejet a vaníliás cukrot és állandóan keverve sűrűre főzzük. Ekkor lezárjuk alatta a tüzet, majd az 1 ek. cukorral felvert tojásfehérjét lazán hozzákeverjük.
Karácsonyi sodó: 5 dl tej, 3 db tojás, 1 cs. van.cukor, 1-1 ek. cukor, vagy édesítő, 3 ek. lisz, 1 tk. mézeskalács fűszerkeverék, vagy őrölt fahéj, szegfűszeg, reszelt citromhéj.
A tojássárgáját 1 dl tejjel, 1 ek. cukorral és a liszttel simára keverjük. Hozzáadjuk a maradék tejet a vaníliás cukrot, mézeskalács fűszerkeveréket és állandóan keverve sűrűre főzzük. Ekkor lezárjuk alatta a tüzet, majd az 1 ek. cukorral felvert tojásfehérjét lazán hozzákeverjük.
Karamellsodó: 4 db tojássárgája, 1 ek. cukor, 12 dkg cuko 5 dl tej.
A tojások sárgáját egy evőkanál porcukorral habosra keverjük, ez alatt a 12 dkg porcukrot tűzön megpirítjuk, és egy ujjnyi hideg vizet öntünk rá. A kikevert tojássárgát föleresztjük a tejjel, és a karamellt beleöntjük. Azután folytonos keverés közben felforraljuk.
Sütőtök krémleves: kb. 60 dkg sütőtök, 1 szál póréhagyma, 1 db burgonya (elhagyható, vagy édesburgonyával is helyettesíthető), 2 db erőleveskocka, 1 ek. vaj, gyömbér, só, bors, fahéj, 2,5 dl főzőtejszín, tökmag, bacon szalonna.
A sütőtököt megmossuk, kétfelé vágjuk, sütőben megsütjük. A pórét felkarikázzuk, a vajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a tisztított, kockára vágott burgonyát, felöntjük kb. 2 liter vízzel. Hozzáadjuk az erőleves kockát és fedő alatt, takarék lángon kb. 15-20 perc alatt puhára főzzük. Ekkor levesszük a tűzről, belekaparjuk a közben megsült sütőtököt, hozzáöntjük a tejszínt és botmixerrel pépesítjük. Sózzuk, borsozzuk, hozzáreszelünk egy kis gyömbért és egy csipet fahéjat. Tálaláskor pirított tökmaggal és sült, csíkokra vágott bacon szalonnával díszítjük.
Gesztenye krémleves: 10 dkg mazsola, fél dl rum, vagy 1 ek. rumaroma, 25 dkg gesztenyepüré, 8 dl tej, 1 csomag vaníliás pudingpor, 3 ek. cukor, 1 cs. vaníliás cukor, méz.
A mazsolát rumba áztatjuk. A gesztenyepürét villával összetörjük. A tejből egy merőkanálnyit elveszünk, simára keverjük benne a pudingport és a cukrot. A maradék tejet felforraljuk, folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk a pudingporos tejet, beletesszük a gesztenyepürét, és 1-2 percig főzzük. Lehúzzuk a tűzről, vaníliás cukorral ízesítjük, majd botmixerrel simára keverjük. Tálaláskor a mazsolát is hozzákeverjük. Külön, de felfújttal is tálalhatjuk.
Mazsolás narancsleves, habgaluskával: 0,5 l 100 %-os narancslé, 2 dl tejszín, 2 db tojás, cukor, vagy édesítőszer, fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék, fél csomag mazsola.
A narancslevet elkeverjük a tojások sárgájával, a tejszínnel és a fűszerekkel együtt, állandó keveréssel összeforraljuk. A tojások fehérjéből, kevés porcukorral (vagy anélkül) kemény habot verünk, evőkanállal forrásban lévő vízbe szaggatjuk, majd szűrővel kiszedjük és a narancslevessel tálaljuk. Tetejét reszelt-, vagy kandírozott narancshéjjal, díszítjük, rumba/vízbe áztatott mazsolával megszórjuk.
Ha valaki nem kedvelné a narancs ízét, próbálja ki az alábbi receptet...
Szilvakrémleves: 30 dkg szilva, ízlés szerint cukor, vagy édesítőszer, 1 citrom héja, 2 dl tejszín, 2 ek. liszt, vagy étkezési keményítő, 1,5 dl vörösbor, vagy víz, őrölt szegfűszeg, fahéj, vagy forralt bor fűszerkeverék.
A szilvát kimagozzuk, majd kb 2-3 l, őrölt fűszerekkel, vagy forralt bor fűszerkeverékkel, citromhéjjal, cukorral, vagy édesítőszerrel ízesített vízben feltesszük főni (ha vörösbort is szeretnénk beletenni, akkor annyival kevesebb vizet adjunk hozzá). Ha megfőtt, leturmixoljuk (ha zavaró lenne benne az apró héjdarabok, akkor átszűrjük) és étkezési keményítővel, vagy liszttel elkevert tejszínnel besűrítjük. Apró daragombócot, vagy darabolt szilvát főzünk bele, de vigyázva, hogy ne főjön szét.
Halleves: 1 cs. tengeri halfilé, 1 fej vöröshagyma, 2 sz. sárgarépa, 1 db kisebb zellergumó, zellerzöld, 1 szál póréhagyma, 2 db halászlékocka, só.
Tegyük fel a hal és a zöldségek felét és a paradicsomot főni annyi vízbe, amennyi jól ellepi. Ízesítsük a halászlékockával, sóval. Vágjuk a többi zöldséget vékony csíkokra, a halhúst nagyobb kockákra. Félórás lassú forralás után az alaplevet turmixoljuk vagy passzírozzuk át. A krémleveshez adjuk hozzá a zöldségcsíkokat és a halat, és kis lángon, pár perc alatt főzzük össze.
Halgombóc leves: 50 dkg halfilé, 1 doboz füstölt Sprotni, 2 ek. vaj, 1 kis fej vöröshagyma, 2 szál sárgarépa, 2 ek. kapor, 2 ek. halfűszerkeverék, 1,5 l víz, 3 db tojás, 15 dkg búzadara, 3 db marhahúsleves kocka, 2 dl tejszín, 1 ek. liszt, 1 gerezd zúzott fokhagyma, só, frissen őrölt bors.
Az apróra vágott vöröshagymát a vajon megdinszteljük, hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott sárgarépát és pár percig pirítjuk. Megszórjuk az aprított kaporral és 1 ek. halfűszer keverékkel. Felöntjük vízzel, beletesszük a leveskockát, majd addig főzzük, amíg a sárgarépa megpuhul. Közben a halat pépesre aprítjuk. Kb. 20 dkg-ot és a leszürt, összetört Sprotnit is a leveshez keverjük. A maradék halpéphez hozzáadjuk a darát, 1 gerezd zúzott fokhagymát, 1 ek. halfűszerkeveréket, sót, frissen őrölt borsot, majd a tojásokkal összedolgozzuk (jól formázható masszát kell kapnunk, ezért ha laza, még egy kis darát, vagy zsemlemorzsát teszünk hozzá) A kicsi gombócokat a forrásban lévő levesben kifőzzük. Miután megfőttek, lisztel elkevert tejszínnel dúsítjuk.
Gazdag tyúkhúsleves: 1 db tyúk, 4 nagyobb sárgarépa, 2 db petrezselyem gyökér+zöldje, 1 kis karalábé, 1 kis zeller, 10 dkg gomba, kevés kelbimbó, 10-15 dkg zöldborsó, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 db zöld paprika, só, egész bors, gyömbér.
A megtisztított tyúkot kívül-belül alaposan átmossuk, daraboljuk, majd kb. 3 liter hideg vízben (fedő nélkül) feltesszük főni. A tetején keletkező habot szűrőkanállal leszedjük, majd ha felforrt, lassú tűzön főzzük tovább. Közben a megtisztított, nagyobb darabokra vágott sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét kevés olajon megdinszteljük, majd a kelbimbóval együtt a leveshez adjuk. Ha túl sűrű lenne ekkor adjunk hozzá még vizet. Sózzuk, egész borsot, kevés gyömbér darabot teszünk bele, majd készre főzzük. Külön kifőzött kis kocka-, vagy eperlevél levestésztával tálaljuk.
Az Újhází tyúkhúsleves története: e híres magyar étek, nevét Újházi Edéről, a híres század eleji színészről kapta, aki "az érett tyúkdarabokkal, aprólékokkal, jóféle fehér húsdarabkákkal, tésztával és megfelelő zöldséggel párolt leves" nagy kedvelője volt. A figyelmes főszakács ezért a mai húsleves első változatával kedveskedett neki, amely Újházi, a Mester későbbi utasításai alapján nyerte el végül mai, tökéletes formáját. Sőt, ha a precizitásra törekszünk, be kell ismernünk, hogy eredetileg nem tyúk, hanem kakas levesről lehetett szó, hiszen Újházi Debrecenig is elment, hogy az alapanyagul szolgáló "vén kakasokat" beszerezze. Mivel azonban a tyúk jóval könnyebben beszerezhető és gyorsabban puhul, mint a kakas, mára ez vált a leves alapjává.
Újházi tyúkhúsleves: 1 db tyúk, 4 nagyobb sárgarépa, 2 db petrezselyem gyökér+zöldje, 1 kis karalábé, 1 kis zeller, 10 dkg gomba, kevés kelbimbó, zöldborsó, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 db zöld paprika, só, egész bors, gyömbér.
A megtisztított tyúkot kívül-belül alaposan átmossuk, majd 2 liter hideg vízben (fedő nélkül) feltesszük főni. A tetején keletkező habot szűrőkanállal leszedjük, majd ha felforrt, lassú tűzön főzzük tovább. Fél órai főzés után beletesszük a megtisztított, de egészben hagyott sárgarépát, petrezselyem gyökeret, zellert, karalábét, kelkáposztát. Sózzuk, egész borsot, kevés gyömbért teszünk bele, majd készre főzzük. Ha a zöldség és a tyúk is megfőtt kiemeljük a levesből és hűlni hagyjuk. A tyúkot kicsontozzuk, bőrét eltávolítjuk, és a húst vékony csíkokra vágjuk. A levesben főtt zöldséget szintén vékony metéltre vágjuk. A levest közben a tűzről lehúzva, 15 percig pihentetjük, majd nagyon finom szitán átszűrjük. Tálalás, díszítés: külön tálaljuk a forró levest, tetejét vágott petrezselyemmel szórjuk meg, a tyúkhúst, a zöldséget, és a külön, sós vízben, kifőzött cérnametéltet.
KÖNNYŰ ÉTELEK EBÉDRE...
Ráksaláta: 2 cs. koktélrák, 1 közepes fej lilahagyma, 2-3 db savanyú uborka, 1 db nagyobb alma, 2 db főtt tojás, citromlé, 1 ek. vaj, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. ecetes torma.
Tartár alap: 2 db tojássárgája, 1 tk. mustár, fél kk. só, fél kk. cukor, pici citromlé, 2 dl olaj, 4 ek. tejföl, só, bors.
A rákot citromlével ízesített vízben pár perc alatt megfőzzük, leszűrjük és a fokhagymával ízesített vajban megpirítjuk. Elkészítjük a tartár mártást: a tojásokat szétválasztjuk, (fehérjét nem használjuk fel) a sárgájához adjuk a mustárt, citromlevet, sót, pici cukrot jól kikeverjük, majd az olajat hozzáöntve, gyors mozdulatokkal simára keverjük. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a tejfölt, az ecetes tormát és egy fél almát meghámozva belereszelünk. Megkóstoljuk és, ha kell, utána ízesítünk. Az másik fél almát, lilahagymát és az uborkát apró kockára vágjuk, és a rákkal együtt belekeverjük az alapba. Végül a csíkokra vágott főtt tojásokat is lazán hozzáforgatjuk. Friss zöldsaláta ágyon, önmagában, vagy rántott sajttal tálaljuk.
Ruszli (ecetes hering) saláta: 1 kis üveg ruszli, 1 db uborka, 1 db nagyobb burgonya, 1 db alma, citromlé, olaj, 1 kk. porcukor, só, bors, szerecsendió, 1 dl fehér bor, mustár, vágott kapor (lehet szárított).
A ruszlit alaposan lecsöpögtetjük, kiszálkázzuk és a hagymával együtt vékony csíkokra vágjuk. Hozzáadjuk a kockára vágott uborkát, főtt burgonyát, valamint az almát. Kevés citromlét, olajat, mustárt és a bort habosra keverjük a porcukorral, borssal, szerecsendióval és a kaporral. A salátára öntjük, jól összekeverjük, jól behűtjük.
24-én ebédre készíthetünk egy egyszerű túrógombócot is, melyet ünnepivé tehetünk, ha morzsa helyett durvára vágott pirított dióba, vagy mákba forgatunk, majd karácsonyi sodóval tálaljuk.
Készíthetünk akár hagyományos, gyors, de zabpelyhes túrógombócot is.
Hagyományos túrógombóc: 50 dkg tehéntúró, zsemlemorzsa, 3 db tojás, 2 dl búzadara, 2 ek. vaj, tejföl, só, porcukor.
A túrót simára dolgozzuk, a tojásokkal, csipet sóval és a búzadarával. Hagyjuk állni 3-4 órán át, hogy a búzadara megdagadjon.
Ezután vizes kézzel gombócokat készítünk és sós vízben kifőzzük (akkor jó, ha már feljöttek a víz tetejére). Pirítsuk meg szép barnára a zsemlemorzsát, tegyünk hozzá vajat és keverjük el benne. A lecsepegtetett gombócokat forgassuk meg benne.
Gyors túrógombóc (14 db közepes méretű): 0,5 l víz (lehet tej is, de felesleges, mert így is finom) 20-25 dkg búzadara (2,5 dl), pici só, cukor, vagy édesítőszer, 50 dkg túró, kb. 20 dkg zsemlemorzsa, 1 ek. vaj.
A forrásban lévő vízbe beletesszük a sót, cukrot, majd a búzadarát belefőzzük, lefedjük, hogy még gőzében kicsit puhuljon. Addig a zsemlemorzsát szárazon megpirítjuk, beletesszük a vajat és olvadásig keverjük. Ha a dara langyosra hűlt, a túrót beletörjük, vizes kézzel gombócokat formálunk és a pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Tejföllel tálaljuk.
Zabpelyhes túrógombóc: 50 dkg félzsíros tehéntúró, 10 dkg zabpehely, 3 db tojás, 4 dkg zsemlrzsa, 2 dkg Rama margarin, 1 dl 12%-os tejföl, reszelt citrom héja, folyékony édesítőszer, 4 ek. darált dió, vagy mák.
Az áttört túrót összekeverjük a zabpehellyel, az egész tojásokkal, a reszelt citromhéjjal és 8-10 csepp folyékony édesítôszerrel, majd félóráig pihentetjük. Vizes kézzel gombócokat formázunk, forrásban lévő sós vízben kifőzzük. A zsemlemorzsát egy teflonserpenyőben enyhén megpirítjuk, hozzáadjuk a darált diót, vagy mákot. A tűzről lehúzva hozzákeverjük a margarint és ebben forgatjuk meg a jól lecsurgatott gombócokat. Fahéjas porcukorral tálaljuk.
Mézes-mákos guba: 10 db kifli, 1 l tej, 5 dkg vaj, 10 dkg darált mák, 2 tasak vaniliáscukor, 4 ek. méz.
A kifliket karikára vágjuk és egy kivajazott jénai tálban szétterítjük. A tejet melegíteni kezdjük, hozzáadjuk a vajat, a vaníliáscukrot, a mákot, a mézet és a reszelt citromhéjat. Forrásig melegítjük, a tűzről levéve a jénai tálban lévő kiflikarikákra öntjük, összekeverjük, majd előmelegített sütőbe tesszük és készre sütjük.
Mákos lasagna: (20x30 sütőtálhoz)15-20 dkg száraz lasagna tészta,
25 dkg darált mák, 10 dkg porcukor, 2 dkg vaj. A krémhez: 1 liter tej, 6 db tojás, 25 dkg cukor, 1 cs. vaníliás cukor, 5 ek. liszt.
A tojások sárgáját elkeverjük a cukorral a liszttel a vaníliás cukorral és 3 dl tejjel. A maradék tejet felforraljuk és hozzá keverjük a tojásos masszát, majd állandó keveréssel krémmé főzzük. A tojásfehérjét habbá verjük és a meleg krémhez keverjük, vigyázva hogy ne törjük össze. A mákot a cukorral összekeverjük. Egy tűzálló tálat vajjal kikenünk és a krémet rétegezzük a tésztával úgy, hogy alulra krém kerüljön, rá a tészta, majd a cukros mák és krémmel fejezzük be. Ügyeljünk arra, hogy a tálat ne tegyük teljesen tele, mert kifut a tészta. Legjobb, ha egy másik, nagyobb tepsibe is beletesszük, így sütjük!
Stíriai metélt: 5 dkg mazsola, 1/2 kg túró, 2,5 dl tejföl, 4 db tojás, 30 dkg liszt, 10 dkg margarin, porcukor, reszelt citromhéj. A mazsolát forró vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük. A túrót áttörjük. Fél dl tejfölben elkeverünk 1 tojást és 1 csipet sót. Felteszünk forrni 4 l vizet. A lisztet elmorzsoljuk 5 dkg margarinnal, összegyúrjuk a túróval, 2 dkg porcukorral, és a tojásos tejföllel. Cipót formálunk belőle, lisztezett deszkán 1/2 cm vastagra nyújtjuk, 3 cm széles csíkokra, majd 1/2 cm széles metéltre vágjuk, lisztezett tenyérrel, egyenként, könnyedén, nudliformán megsodorjuk. Felolvasztunk 5 dkg margarint. A tésztát a forrásban lévő vízbe dobjuk, és amint a víz színére emelkedik, szitakanállal kiszedegetjük, az olvasztott margarinba forgatjuk. A sütőt előmelegítjük. A krémhez kettéválasztjuk a 3 tojást. A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük. A tojássárgákat habosra keverjük a maradék 6 dkg porcukorral, 2 dl tejföllel és a reszelt citromhéjjal. A tésztára öntjük, lazán összekeverjük a mazsolával és a tojáshabbal. Nem túl mély tűzálló edényt kikenünk diónyi margarinnal, meghintjük a zsemlemorzsával, beleszedjük-simítjuk a tojásos metéltet, és 25-30 percig sütjük. Megszórjuk vaníliás porcukorral.
Mákos, vagy diós zsemlefelfújt: 16 dkg vaj, 4 dl tej, 4 db zsemle, 4 db tojás, 20 dkg kristálycukor, 1 cs. vaníliás cukor, 10-15 dkg darált mák.
A vajat megolvasztjuk, majd beletöltjük a tejet. A zsemlét apró kockákra vágjuk, és a tejhez keverjük. A tojások sárgáját kikeverjük a kristálycukorral, hozzáadjuk a darált mákot, majd a tejes zsemlével és 4 dkg cukorral felvert tojás fehérjével összeforgatjuk.
Egy tepsit kivajazunk, beleöntjük a masszát, egyenletesen eloszlatjuk, és előmelegített sütőben megsütjük. Süthetjük kuglóf és őzgerinc formában is.
Diós-almás felfújt: 50 dkg hámozott alma, 1 cs. vaníliás cukor, 1 db tojás
6 dkg margarin, 6 dl tej, 6 db szikkadt zsemle, vagy kifli, 8 dkg cukor, vagy édesítőszer, 8 dkg darált dió, 8 dkg mazsola.
A zsemlét (kiflit) szeletekre vágjuk. Leöntjük meleg tejjel, várunk amíg megpuhul. Hozzáadjuk az olvasztott margarint, tojást, vaníliás cukrot és jól összekeverjük. A meghámozott almát lereszeljük, beleszórjuk a cukrot, a darált diót, a megtisztított mazsolát és elkeverjük. A tűzálló tálat kikenjük, megszórjuk zsemlemorzsával és beletesszük a zsemlemassza felét. Rászórjuk a dióval elkevert almát, és betakarjuk a zsemlemassza másik felével. Előmelegített sütőben kisütjük. Tetejét vaníliás porcukorral szórjuk.
Almás- fahéjas tarkedli: 30 dkg liszt, 2 tojás, 3,5-4 dl tej, fél cs. szárított élesztő, 2-3 ek. cukor, vagy édesítőszer, 1 cs. van.cukor, 1 tk. fahéj, 5 db alma.
A száraz alapanyagokat összekeverjük, hozzáadjuk a tejet és a tojást. Sűrű palacsintatésztát keverűnk. Fél órát állni hagyjuk, majd a közben lereszelt almával elkeverjük. Forró serpenyőben kevés olajon kanálnyi adagokat pirosrasütünk. Kakaóporral megszórva, vagy lekvárral tálaljuk.
ÜNNEPI FOGÁSOK...
(Új) Baconbe tekert csirkemell csíkok, mézes, boros mártásban, kukoricás rizzsel (nagyon egyszerűen elkészíthető és igazán finom azoknak, akik szeretik az édeskés ízeket):1 egész csirkemell, 12 szelet bacon szalonna, 2 ek. vaj, 1 ek. méz, 2 dl fehérbor, só, frissen őrölt bors.
A csirkemellet megmossuk, kissé leitatjuk róla a vizet, majd kb. 2 cm vastag csíkokat vágunk. Sózzuk, borsozzuk, mindegyiket betekerjük szalonnába, fogpiszkálóval megtűzzük, majd a vajon megsütjük. Kiszedjük, félre tesszük és a visszamaradt zsiradékhoz öntjük a bort. Beletesszük a mézet és összeforraljuk. Amikor már csak karamell marad, teszünk még bele egy tk. vajat és a csirke mellett rázogatva beleforgatjuk. Rizzsel vagy bulgurral tálaljuk.
(Új) Sertés szűzpecsenye színes borsos, mustáros kéregben sütve, tejszínes gombamártással: 1 nagyobb sertés szűzpecsenye, 1 ek. színes bors (én kevertem hozzá egy kis reszelt citromhéjat is), 1 ek. mustár, pici só, 1 dl fehér bor.
Gombás raguhoz: 50 dkg barna csiperke, 1 cs. újhagyma, vagy 1 sz. póréhagyma, 1 cs. petrezselyem, (lehet szárított is, nálam nyáron ledarálva, fagyasztva eltett), 2 szelet húsos szalonna, 1 csipet só, 1 kevés citrombors (őrölt bors, keverve reszelt citromhéjjal), vagy színes bors, 1 dl fehér bor, 1 dl tejszín.A húst sütés előtti nap mustárral bekenjük, majd alufóliára szórjuk a borsot, sót, meghempergetjük benne és szorosan becsomagoljuk. Egy éjszakát, vagy pár órát pihentetjük. Másnap a fóliából kivesszük, forró olajban minden oldalát, hirtelen megsütjük. Áttesszük egy hőálló tálra, aláöntjük a bort és időnként meglocsolva, pirosra sütjük. Mialatt sül, elkészítjük a gombamártást: a szalonnát kis kockára vágjuk kicsit sütjük, majd hozzáadjuk a karikára vágott újhagymát és a megtisztított, szeletelt gombát. Sózzuk, borsozzuk, apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk. Addig sütjük, amíg a leve el nem fő. Ekkor hozzáöntjük a bort és a tejszínt is belekeverjük. Pár perc alatt összeforraljuk és a kicsit pihentetett, szeletelt hússal, bulgurral vagy rizzsel tálaljuk.
(Új) Kolbásszal töltött szűzpecsenye: 1 sertés szűzpecsenye, 1 szál füstölt kolbász, só, bors, 2 ek. Barbecue szósz.
A kolbászt pár órára fagyasztóba tesszük, agy könnyebben beletoljuk a szűzpecsenye nyílásába. A húst középen felszúrjuk, és bekenjük a sóval, borssal elkevert Barbecue szósszal. Amíg a kolbász fagy, addig pihentetjük. Ezután a megdermedt kolbászt a nyílásba toljuk. Tűzálló tálba tesszük és pirosra sütjük. Kicsi pihentetés után vékonyan felszeleteljük.
(Új) Őzgerincben sült, aszalt gyümölcsökkel töltött kacsamell: 1 egész kacsamell, 12 szelet bacon szalonna, fél cs. aszalt szilva, fél cs. aszalt sárgabarack, fél cs. mazsola, 1 cs. natúr gesztenyepüré, 2 db zsömle, kevés tej, só, bors, kevés őrölt gyömbér (elhagyható, vagy helyettesíthető egy kis reszelt citromhéjjal, vagy citromos borssal), 2 db tojás.
A kacsamellet kétfelé vágjuk, majd felszeleteljük és kicsit megklopfoljuk (kb. 6-8 szelet legyen), sózzuk, borsozzuk. Egy őzgerinc formát kirakunk bacon szeletekkel, majd a kacsamellel beborítjuk. A zsömléket megáztatjuk a tejben, jól kicsavarjuk, ezután a gesztenyepürével és a tojásokkal összedolgozzuk. Hozzákeverjük az apróra vágott aszalt gyümölcsöket, majd a kacsamellre halmozzuk. Kicsit lenyomkodjuk és befedjük a lelógó bacon szalonnával. Elufóliával lefedjük és előmelegített sütőben megsütjük. Amikor már megpirult, kivesszük, kiborítjuk a formából, megszúrjuk, hogy megpuhult-e és kb. fél óra pihenés után felszeleteljük. Francia salátával, hercegnő burgonyával vagy tetszőleges körettel tálaljuk.
Mézes-narancsos csirkecomb: 8 db egész csirkecomb, 4 db narancs, só, frissen őrölt bors, 2 kis csomag aszalt szilva, 2 ek. méz, 1/2 fej fokhagyma
A csirkecombokat megtisztítjuk, tűzálló tálba tesszük, sózzuk, borsozzuk. A mézet összekeverjük 3 narancs kifacsart levével, majd megöntözzük vele a húst és jól "belemasszírozzuk". A megtisztított fokhagyma gerezdeket is közé szórjuk, majd lefedve kb. 1 órát hűtőben pácoljuk. Előmelegített sütőben sütjük kb. fél órát. A maradék narancsot vékonyan felszeleteljük és az aszalt szilvával együtt a combokra szórjuk. Időnként saját levélel locsolgatva pirosra sütjük. Mazsolás, currys rizzsel tálaljuk... persze aki nem szereti, sima, vagy kukoricást rizst is készíthet hozzá.
Ez a hús-étel kicsit édeskés, ezért nagyon jó illik hozzá a...
Currys, mazsolás rizs: 1 szál póréhagymát, vagy újhagymát olajon üvegesre párolunk, hozzáöntünk 1 csésze rizst és tovább pirítjuk pár percig. Megszórjuk 1 tk. curryporral és hozzáadunk egy kis csomag mazsolát. Kb. 2 csésze forrásban lévő vízzel felöntjük, de legalábbis annyival, hogy bő másfél ujjnyira ellepje. Fedő alatt addig pároljuk, amíg a vizet be nem szívja. Ekkor átkeverjük, fedő vissza, lezárjuk a tüzet alatta és ruhával letakarva tálalásig még gőzében pároljuk.
Karácsonyi sültes tál: Krémsajtos-sonkás töltött csirkemell filé, baconba tekerve, gesztenyés pulykamell tekercs, rántott hal, csirke-, pulykamell.
Cigánypecsenye: 1 kg tarja, szalonna, só, bors, őrölt paprika, fokhagyma, liszt.
A szalonnát "kakastaréjra vágjuk", elősütjük, félretesszük. A tarját szeletekre vágjuk kiklopfoljuk, sózzuk, lisztbe forgatjuk és hirtelen kisütjük. Zúzott fokhagymával ízesítjük. Hasábburgonya tetejére rakjuk, megszórjuk pirospaprikával, majd 1 szelet szalonnával díszítjük.
Készíthetjük úgy is, hogy tepsi aljára szalonnát teszünk, majd rátesszük a kiklopfolt, sózott, borsozott húst és betesszük a sütőbe. Félidőben megfordítjuk a húst és ha megsült, zúzott fokhagymával bekenjük, szalonna szelettel, őrölt paprikával megszórva tálaljuk.
Sajttal-gombával töltött hús: 1 kg sertés tarja, vagy comb, 10 dkg sajt, 15-20 dkg gomba, 1 fej vöröshagyma, pár szál petrezselyem, só, frissen őrölt bors, 2-3 gerezd fokhagyma.
A húst felszeleteljük, kiklopfoljuk, enyhén besózzuk, félre tesszük. A gombát megtisztítjuk, szeleteljük, majd kevés olajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk, aprított petrezselymet és zúzott fokhagymát adunk hozzá, majd kissé lesütjük. Egy-egy kanál gombapéppel megkenjük a hússzeletet, ráteszünk egy hasáb sajtot, feltekerjük és bacon szalonnába csomagoljuk. A tekercseket sütőpapírral bélel tepsibe tesszük, előmelegített sütőben megsütjük.
Diós, aszalt szilvás pulykamell: 10 szelet pulykamell, 10-15 dkg darált dió, 2,5 dl tejszín, 20 dkg aszalt szilva, só, frissen őrölt bors, 10 szelet bacon szalonna.
A pulykamellet vékonyra klopfoljuk, sózzuk, borsozzuk. A diót elkeverjük a tejszínnel, majd a hússzeleteket megkenjük vele. Egy sor aszalt szilvát teszünk rá, felcsavarjuk, ezután bacon szalonnával beborítjuk. Tűzálló tálba tesszük és sütőben megsütjük.
Krémsajtos, göngyölt pulykamell: 4 nagyobb szelet pulykamell filé, 20 dkg sajt, 20 dkg krémsajt, 2 szál újhagyma, 10 dkg füstölt sonka, 1 cs szeletelt bacon, só, bors, szárnyas fűszerkeverék.
A pulykamell szeleteket kiklopfoljuk ,sózzuk, megszórjuk szárnyas fűszerrel. A sajtot lereszeljük, a hagymát karikákra, a sonkát apró kockára vágjuk. A krémsajtot összekeverjük a sonkával, hagymával, reszelt sajttal. Ízesítjük sóval, borssal. A tölteléket a hússzeletek egyik oldalára halmozzuk, felgöngyöljük. Minden tekercset mérettől függően 2-3 szelet baconbe burkolunk. Tepsibe vagy jénaiba tesszük, fóliával lefedjük, majd puhára pároljuk. Ezután a fóliát levéve pirosra sütjük.
Nagyon mutatós és akár salátával is kiadós étel. Az alap zsömlés töltelékhez nem csak zöldséget, de akár csirkemájat, kockára vágott főtt tojást is keverhetünk...
Zöldséges- töltött dagadó: 2 kg dagadó, fél csomag mexikói zöldség keverék, 5 db csirkemáj, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 5 db zsemle, 3 db tojás, só, bors, 2 sz. szalonna, 1 cs. petrezselyem.
A dagadót felszúrjuk, sózzuk, borsozzuk. A szalonnát kockára vágjuk és az apróra szelt vöröshagymával, zöldséggel, kis darabra vágott májjal együtt pár percig elősütjük, majd hozzáadjuk az áztatott, kinyomkodott zsemléhez. Beleütjük a tojásokat, sózzuk, borsozzuk, zúzott fokhagymával és apróra vágott petrezselyemmel ízesítjük, jól összedolgozzuk, majd a dagadóba töltjük. Tűzálló tálba tesszük, sütőben először fólia alatt puhítjuk, majd a fóliát levéve, levével locsolgatva, pirosra sütjük.
Bármilyen egyszerű ételt lehet mutatósan tálalni és egyből ünnepivé varázsoljuk...
Mézes-, mustáros pulyka-, vagy csirkemell tekercs: 1 kg pulykamell, vagy 2 db csirkemell, 2 db közepes cukkini, mexikói zöldség keverék, só, bors, kakukkfű, kevés méz, mustár.
A csirkemellet vékonyan felszeleteljük, kissé kiverjük, sózzuk és mézzel elkevert mustárral, melybe beletesszük a borsot, kakukkfüvet, megkenjük. A cukkiniből zöldség hámozóval, hosszában vékony szeleteket vágunk, besózzuk. Mindegyik hússzeletre ráteszünk egy cukkini csíkot, felgöngyöljük és fogvájóval megtűzzük. (Aki nem fogyózik, így göngyölje: bacon szalonna, pulyka- vagy csirkemell, cukkini). Egy serpenyőben kevés vajat és olajat forrósítunk, majd a terkercseket megsütjük, ha kész félretesszük. A mexikói zöldségkeveréket a visszamaradt zsiradékon megpároljuk, petrezselyemmel megszórjuk, majd ha kész, visszatesszük a tekercseket és összemelegítjük. Rizzsel tálaljuk.
Töltött káposzta: kb. 15 nagyobb levél, (amit a kelkáposztás tekercsekben leírt módon lefejtünk), 1 kg darálthús, 20 dkg rizs, 1 nagy fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 5 dkg füstölt szalonna, só, bors, őrölt paprika, 1 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, 2 db tojás, füstölt kolbász, vagy füstölthús, kapor, kevés liszt, olaj.
A hagymát és a szalonnát kis kockákra vágjuk, megpirítjuk, a rizst megpároljuk. A fele pirított hagymát a pörccel együtt a darált húshoz adjuk. A másik felét lehúzzuk a tűzről, meghintjük őrölt paprikával, teszünk bele kaprot (aki nem szereti el is hagyhatja), zöldpaprikát, paradicsomot (ez is elhagyható, de nyáron szeretem vele megbolondítani az ételt). A maradék fejes káposztát laskára vágjuk, összekeverjük a savanyú káposztával és a felét a lábos aljára terítjük. A kolbászt kb. 5 cm-es darabokra vágjuk (füstölt comb is jó helyette, vagy mindkettőt el is hagyhatjuk) rátesszük a tetejére. A darált húshoz adjuk a párolt rizst, a tojást, fűszerezzük pirospaprikával, sóval, borssal, majd jól összedolgozzuk. A töltelékekből gombócokat készítünk, a káposztalevelekre rakjuk. A hosszanti széleket a húsra hajtjuk, majd alulról feltekerjük a leveleket. Ezután rátesszük a lábosban lévő káposztára. Befedjük a maradék káposztával, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ha van füstölt szalonnabőrkénk, felcsíkozva azt is hozzáadhatjuk. Fedő alatt, lassú tűzön, kb 1 óra alatt puhára főzzük. Ekkor a töltelékeket óvatosan kiszedjük, félretesszük. Olajat melegítünk, megpirítjuk benne a lisztet, felöntjük kevés hideg vízzel, csomómentesre elkeverjük, a káposztához adjuk, jól elkeverjük és még 10 percig forraljuk. A töltelékeket a tetejére tesszük, és tejföllel kínáljuk.
Néha szoktam római tálban is készíteni. A különbség csak annyi, hogy nem a végén rántom be, hanem amikor befedem káposztával, így kerül a tetejével lezárt tál a sütőbe.
Karácsonyi gombócos káposzta, sütőben sütve: 1 nagyobb fej vöröshagyma, 15 dkg jó húsos házi szalonna, vagy Kolozsvári szalonna, 1 szál füstölt házi, vagy lángolt kolbász, 1 ek. darált paprika, vagy lecsó, 1 tk. őrölt paprika, 1 kk. só, 0,5 kg savanyú káposzta. Gombóchoz: 30 dkg darált hús, 10 dkg főtt rizs, 2 db tojás, 1 kisebb vöröshagyma, só, bors, 4 gerezd fokhagyma, 1 kk. őrölt paprika.
A szalonnát vastagabb szeletekre vágjuk és a vöröshagymával együtt felkockázzuk. Először a szalonnát pirítjuk, amikor kissé kisült a zsírja, a hagymát is hozzáadjuk. Beletesszük a darált paprikát, sózzuk borsozzuk, őrölt paprikával megszórjuk, majd felengedjük fél liter vízzel. A savanyú káposztát egy tálba tesszük, ráöntjük a szalonnás alapot, összekeverjük és felét egy tűzálló tálba terítjük. A darált húshoz hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, zúzott fokhagymát, főtt rizst. Sózzuk, borsozzuk, őrölt paprikával megszórjuk és a tojásokkal jól összedolgozzuk. Kis gombócokat formálunk, majd a káposzta tetejére tesszük. Közé rakjuk a darabokra vágott füstölt kolbászt is, majd betakarjuk a maradék szalonnás káposztával. Fóliával letakarva kb. fél órát sütjük, majd a fóliát levesszük róla, megöntözzük tejföllel, majd addig sütjük, amíg a teteje kissé megpirul.
Fokhagymás tejben áztatott pulykamell csíkok: pulykmell, kb. 2 dl tej, 3-4 gerezd fokhagyma, só, bors.
A pulykamellet kb 2 cm-es csíkokra vágjuk. A tejbe belenyomjuk a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és a pulykacsíkokat belerakjuk. Egy éjszakára a hűtőbe rakjuk, majd sütés előtt lecsöpögtetjük és a szokásos módon bepanírozzuk.
Sütőtökös, aszalt szilvás töltött csirkecomb: 6 db csirkecomb, só, bors, 2 szelet sütőtök, konyak aroma, rozmaring, 1 kk. vaj, 1/2 dl fehérbor.
A húsokat megmossuk és papírtörlővel leszárítjuk, mindkét oldalát sózzuk-borsozzuk. Az aszalt szilvát apróra vagdossuk és a sütőtök pépes húsával összekeverjük. Sózzuk-borsozzuk, apróra vágott rozmaringgal és pár csepp konyaaromával ízesítjük, jól elkeverjük. A csirkék bőrét óvatosan leválasztjuk a húsról, majd alátömködjük a tölteléket. Olvasztott vajjal kikenünk egy sütőtálat, és ebbe fektetjük a csirkéket. A bőrös oldalukat is megkenjük vajjal, a fehérbort a csirkék alá öntjük. Alufóliával lefedve, kb. 30 percig pároljuk, majd a fóliát levesszük és pirosra sütjük.
Gesztenyés pulykamell tekercs: 80 dkg pulykamellfilé, só, bors, 3 ek. olaj, 5 dkg vaj.
Töltelékhez: 2 ek. mazsola, 1 db kisebb vöröshagyma, 25 dkg natúr, mélyhűtött, felolvasztott gesztenyemassza, 1 ek. olvasztott vaj, 1 ek. morzsolt majoránna, kevés reszelt gyömbér, só, bors, kb. 20 dkg sült gesztenye.
A töltelékhez a vöröshagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. Ezután az összes hozzávalót összekeverjük, végül a mazsolát és a kis kockára vágott sült gesztenyét is beleforgatjuk. Sózzuk-borsozzuk, majoránnával és a reszelt gyömbérrel ízesítjük.
A húst körülbelül 1 cm vékonyan felszeleteljük, a szeleteket kiklopfoljuk, sózzuk-borsozzuk. Egy evőkanálnyi tölteléket elsimítunk rajta, szorosan felcsavarjuk és a tekercseket fokpiszkálóval rögzítjük. Az olajat nagy lángon megforrósítjuk és a hústekercseket körülbelül 3 perc alatt jól körbepirítjuk rajta. Ekkor áttesszük tepsibe, a serpenyőt félretesszük, majd a húsra morzsoljuk a vajat, köré öntünk 1 dl vizet és 25 perc alatt megsütjük. Elkészítjük a málna mártást: 1 csokor újhagyma, 1 narancs, 2 db citrom, 1/2 dl vörösbor, 10 dkg málnalekvár (lehet áfonya, vagy szeder is, én most áfonyát használtam), 5 dkg vaj.
A vajat felkockázzuk, az újhagyma fehér szárát felaprítjuk, a narancs és a citrom héját finom csíkokra vágjuk. A pecsenyeleves serpenyőbe óvatosan beleöntjük a vörösbort és kb. fél percig kavargatjuk, hogy feloldjuk a lesült húspörköket, aztán a serpenyőben mérsékelt tűzön megfonnyasztjuk az újhagymát. Hozzáadjuk a lekvárt, fél dl vizet, 1-1 evőkanál narancs- és citromhéjat, sózzuk-borsozzuk és 3 perc alatt, néha megkeverve az egészet összefőzzük. Levesszük a tűzről, hozzáadjuk a vajkockákat és tálaláskor a megsült pulykatekercsek mellé kínáljuk.
%